נדל"ן - השקעה משפחתית?

חיים לוי, מומחה בהשקעות נדל"ן, מציע שנפסיק לסמוך על הפנסיה ונתחיל לייצר הכנסה נוספת. במדור חדש הוא יסביר לנו איך

31/01/2012
חיים לוי קבלו עדכונים מחיים
  • RSS
» לקנות בית זה מפחיד? Thinkstock

אור ומירב זכורות לי מקורס השקעות נדל"ן לפני כשלוש שנים במכללה במרכז ת"א. שתיהן בשנות השלושים המאוחרות של חייהן, מחפשות להעמיק את הידע בתחום השקעות הנדל"ן. המשותף לשתיהן היה הצורך בשינוי מהותי בחיים.

אור הגיעה לעמדה בכירה בתחום ההוראה בבית ספר יוקרתי במרחב ת"א. החיים נתנו לה הכל – זוגיות עם עו"ד מצליח, בית יוקרתי בת"א, ילדים, כסף. משהו היה חסר. אור רצתה לעשות שינוי בקריירה, חיפשה משהו שונה, מגוון, חדש.

מצבה של מירב היה דומה אך היא ידעה במדוייק מה מעניין אותה- היא גילתה עולם חדש – ריצה למרחקים ארוכים. בדרך מקרה נרשמה מירב לקורס ריצה באחד מטיוליה בארה"ב והתאהבה בשיטה. ה"גורו" של סגנון הריצה היחודי מעביר סדנאות בניו יורק ומירב לקחה על עצמה להיות חלוצת השיטה בישראל. "זה ייעודי בחיים"- כך חשבה, אך כיצד מממנים את ה"תחביב" החדש? איך עוזבים הכנסה קבועה לטובת כיף והנאה?

אחד החסמים בשינוי קריירה וכיוון באמצע החיים טמון בהכנסה הנוכחית והעתידית. איך דואגים לפנסיה המשפחתית? איך יוצרים הכנסה קבועה גם כשאיני עובדת?

היום, כשלוש שנים אחרי, אור צברה ארבעה נכסים ומירב חמישה. נכסים אלו נרכשו בחלקם הקטן מההון העצמי בעוד החלק הארי נרכש בכספי הבנק. נכסים אלו יוצרים כיום תזרים הכנסות חיובי כאשר המטרה היא להנות משני העולמות: השבחה עתידית של ערך הנכס ותזרים הכנסות שוטף לתקופה אינסופית. אור מצאה את יעודה בחיים – עיסוק קבוע בתחום הנדל"ן, הן במישור האישי והן עבור אחרים. מירב שהרגישה מבוססת מספיק בכדי לאפשר את השינוי המיוחל, פתחה בקריירה הנחשקת.

השקעות משפחתיות בנדל"ן אינן מיועדות רק לשינוי קריירה כי אם ליצוב ותגבור מחזור ההכנסות המשפחתיות. רובנו מוזנים ממקור הכנסות אחד- המעסיק. זרם ההכנסות ימשיך כל עוד נמכור למעסיק "זמן אוויר", כלומר נעבוד עבורו. ביום שנפסיק, יפסק גם זרם ההכנסות ונידרש למצוא מקור אחר. יצירת הכנסה פאסיבית בכל דרך שהיא ובמיוחד מהשקעות בנדל"ן, תאפשר לנו תזרים הכנסות שאינו תלוי בעמל ידנו. תזרים הכנסות שימשיך גם כשאנו בחופשה בחו"ל, בפעילות ספורטיבית כזו או אחרת או בבילוי זוגי.

ומה לגבי הפנסיה? האם אנו מכוסים לחלוטין לתקופת הפנסיה? רובנו מצויים בעיצומו של מרוץ החיים; קיום רווחת המשפחה ואורך חיים מלא תחת עומס עבודה ופעילות יומיומית אינטנסיבית. אנו קמים בבוקר לעבודה, "מפקידים" את הילדים בידיהם הנאמנות של הגננות או המורות ופותחים מיד בשיחות הראשונות מהטלפון הנייד שברכב המציינות את תחילתו של יום עבודה נוסף. בסוף היום אנו חוזרות לביתנו, כל אחת לפעילות אחרת; מי מאיתנו למשרה השנייה לטיפול בילדים, מי לעבודות תחזוקת הבית וברי המזל שביננו משתרעים על הספה לשמוע מעט מחדשות היום. אם נרים מעט את הראש מטרדות היום ומהפעילות השוטפת האינסופית, נבין שאנו, ברי המזל היוצאים בכל בוקר לעבודה, לא בהכרח מכוסים פיננסית לימי סגריר כגון תקופות אבטלה בטווח הקצר או פנסיה בטווח הארוך.

עד 30% מרוכשי הדירות בישראל מוגדרים משקיעים

השקעה בנדל"ן אינה מיועדת ל"עשירים"- הם אינם זקוקים לה. השקעה כזו מיועדת למשפחה הממוצעת: בית-רכב-שלושה ילדים-טיול לחו"ל-קרן השתלמות-שיפוץ-חדר נוסף-סלון חדש-סופשבוע רומנטי. מגיע גם לנו להחליט ביום מהימים לרדת לחצי משרה, להתפטר לחלוטין מהעבודה ולפצוח בקריירה חדשה מבלי לפחד, לצאת לפנסיה מוקדמת או...סתם לבזבז יותר כי...יש.

למרות חוק הפנסיה המאפשר הפרשות על ידי כל מעסיק במדינת ישראל, לרוב אין אנו צפויים לשמור על רמת החיים או ההכנסות אליהם הורגלנו לאורך שנות עבודתנו. נוסיף לכך את העובדה שבשנותינו הראשונות בשוק העבודה היה השכר נמוך יותר ואחת לכמה שנים משכנו את כספי הפיצויים (המהווים חלק בלתי נפרד מההפרשות הפנסיוניות!) למחייתנו השוטפת ולרווחת המשפחה ונגלה שהקצבה החודשית הצפויה קטנה עוד יותר. בנוסף, יש לקחת בחשבון שתוחלת החיים של כולנו עולה וכתוצאה מכך מרעה המדינה לאורך השנים את תנאי הפנסיה של כל אחד מאיתנו (העלאת גיל הפנסיה ועוד) נוסף על השפעות חיצוניות כגון הפסדים בשוק ההון שיכולות לפגוע גם הן בהכנסה העתידית שלנו. כיצד ניתן אם כן, במהלך הפעילות האינטנסיבית האינסופית של חיינו, ליצור לעצמנו מקור הכנסה נוסף?

נדל"ן – "ניצור דרך להכנסה נוספת". ואכן, כ-20-30% (תלוי בתקופה) מרוכשי הדירות בישראל מוגדרים משקיעים. ליתר דיוק, אוכלוסיה זו רוכשת או מחזיקה בבעלותה יותר מדירה אחת ולכן נראה שחלק לא מבוטל מאיתנו כבר בחר בנדל"ן מניב כאפיק ליצירת הכנסה נוספת.

כניסה לנושא ההשקעה בנדל"ן נראה מפחיד ומאיים אך בפועל אין זה כך כלל וכלל. ההשקעה הראשונה תגרור הרבה פחדים, חסמים ובלמים. ההשקעות הבאות כבר יהיו קלות הרבה יותר. במדור זה נוביל אתכן יד ביד לביצוע ההשקעה המשפחתית. ניתן לכן לקחת את המושכות המשפחתיות למינוף והעצמה וניתן לכן את הכילים הפשוטים והישימים להגעה ליעד הנכסף.

חיים לוי, מומחה בהשקעות בנדל"ן מניב, כתב ב-THE MARKER, יועץ, מרצה ומחבר הספר: "נדל"ן בג'ינס"


>> ערב בנושא השקעות נדל"ן - לפרטים לחצו כאן

>> הקוראים מוזמנים להעלות שאלות ותגובות באתר:  www.REJ.co.il
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה