נא להתנהג בהתאם

הייתי רוצה שעובדות קשת המגנות על יורם זק יידמיינו מציאות שבה מייל כזה בדיוק נשלח לעובדי חברת ביטוח בת 100 איש, ומתוארות בו אותן סיטואציות מיניות מפורשות, בהן הנשים במשרד הן ״מפתות וזורמות״

08/11/2017
עדי יגר קבלו עדכונים מעדי
  • RSS

יורם זק (צילום מסך)

עוד לא התקרר ההאשטאג metoo#, מגדל הקלפים בדיוק מתמוטט, והנה נחשפת ערוותו של יורם זק, ששקוע בפרשיות מוסריות שנראות כאילו יצאו מסרט של טוד סולונדז, יחד עם המיילים שלו. ומי הן המגוננות עליו ברחבי הפייסבוק ומבחירתן החופשית? הנשים שעבדו איתו בקשת באותה תקופה. בזו אחר זו הן כותבות ומגיבות זו לזו שזה בסה״כ ״הומור אדיוטי, אבל מדובר בהומור״.

ואני משתגעת לי פה עם עצמי ושואלת, הן אמיתיות? איזו מציאות בנו להן העובדות בקשת, שבה אם אחד העובדים שולח מייל בו הוא מתאר את הזיקפה והאוננות שלו, זה ממש ממש בסדר?

המייל המביך של יורם זק (צילום מפייסבוק)

אז הייתי רוצה שהעובדות בקשת תשחקנה משחק מחשבתי קטן שבו הן מדמיינות ששולח המייל הוא לא יורם זק. למה אנחנו פונים לדמיון מודרך? כי מי שעובדת בעולם הטלוויזיה (אני שרדתי בשביל לספר) מאמצת יותר מכולם את תפיסת המציאות של ״אנחנו החברה המגניבים במאחורה של האוטובוס״ וחושבת שהכל מותר והכל זה דאחקה ואנחנו כל כך מעל זה ו-״פתוחות״. מה-זה פתוחות, לרווחה. אפשר לעשות איתנו הכל. אני גם מבינה את העובדה שהקרבה של אותן עובדות "קשת" לאדם ולסיטואציה מקשה עליהן לראות, ואני מבינה שכשמסתובבים בעומק הקונטקסט מאבדים כלים לשיפוט אובייקטיבי של המצב, אבל בשביל זה אני פה, נחלצת לעזרתן.

אני מבקשת מאותן עובדות, שבאמת ובתמים לא רואות במעשיו של זק טעם לפגם, להתנתק מהקונטקסט לרגע, ולתאר לעצמן מציאות שבה בחברת ביטוח בת 100 איש ברמת החייל, הבחור ממחלקת אנליטיקאים שולח בוקר אחד מייל לכולם, ובו הוא מתאר סיטואציות מיניות הארד-קור וקורא לנשים במשרד ״מפתות, ממזריות וזורמות״ ושאר סדום ועמורה. הדס שטייף חושפת את המייל של האנליטיקאי ומחוללת סערה בסושיאל. מה בנות קשת ומאקו היו עושות אז? מה היה הלך הרוח והתגובות על הפרשיה הזו? אני אגיד לכן - גועל נפש אחד גדול וגורף. כי זה מבחיל, זה הזוי, זה על גבול המופרע לחשוב שמישהו במקום העבודה מתבטא ככה, ולא מפוטר או לפחות מושעה. זה מבהיל ומעציב.

פוסט תמיכה ב יורם זק מעובדת של קשת. צילום מסק מפייסבוק

בנות קשת היקרות, אנא צאו לרגע מהקונטקסט שמאפשר לכן להכשיר את השרץ - זה לא במקום לדבר ככה אל נשים, אל אנשים, אל קולגות (גם לא לקולגות הגברים, אגב). זה לא מכובד וזה לא הגון, ואם היו אומרים לכן את זה ברחוב זו היתה הטרדה מינית לכל דבר ועניין.

העובדה שעובדות קשת מגינות ומצדיקות את המייל של זק, לא הופכת אותן בעיני לחלק מהחבר׳ה המגניבים, אלא לחלק ממנגנון ההשתקה של מי שמעזים לא להתיישר לסטטוס קוו של המגניבות ולהגיד ״לא מתאים לי שידברו אלי ככה במקום העבודה״. חסדי הקונטקסט אולי מעניקים להן שכבת הגנה שטוענת שלא באמת דיברו אליהן "ככה", כי זה היה מגניב וציני ואירוני, אבל העובדה היא שכן דיברו אליהן "ככה". ככה תופסים אותן- כמי שאפשר לדבר אליהן באופן מבזה.

כמו שכתבה אחת המגיבות לפוסטים שתומכים בזק - ״בקשת עובדים אנשים מוכשרים ויצירתיים״- אני מסכימה, רק שימו לב שמתנהגים אליכן ואליכם בהתאם (סליחה, לא התאפקתי).

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה