"חוק הנאמנות" של רגב: חתירה תחת התרבות

"צריכה להיות לנו קיבה מברזל שמסוגלת להכיל כמעט הכל ומכל קצוות הקשת ופרובוקטיבי ומכעיס ומה לא. תביאו הכל, וכמה שיותר. ולא נתערב". אסף זמיר, סגן ראש עיריית ת"א-יפו ויו"ר קרן רבינוביץ', יוצא נגד הצעת החוק של השרה רגב ומסביר למה אי התערבות היא פעולה חשובה

27/01/2016
אסף זמיר קבלו עדכונים מאסף
  • RSS

מירי רגב. צילום: שאטרסטוק

כבר 4 שנים אני מכהן כיו״ר קרן רבינוביץ׳. איך הזמן טס. לא שמעתם על זה הרבה, כי הדברים שבחרתי לעסוק בהם הם לא מאד סקסיים.

קיצוב משך הזמן שאדם יכול לשמש מנהל אמנותי בתחום מסוים ולהשפיע על בחירת הסרטים שהקרן תומכת בהם, עידוד ההשקעה של הקרן בספרות ובשירה, שיפור תהליך פרסום הנתונים ובעיקר, וידוא מתמיד שאנשי המקצוע של הקרן, המנהלים האמנותיים והלקטורים, יוכלו לבחור סרטים על בסיס אמנותי בלבד. מבלי התערבות חיצונית. ב-4 שנותיי לא קרה שסרט שבחרו אנשי המקצוע נחסם בדירקטוריון.

אבל עכשיו, כשהדיונים סביב החוק של מירי רגב מתחממים, אני קצת מתחרט. לו הייתי יודע שהתערבות אמנותית תייצר לי כזו התעסקות תקשורתית, מזמן הייתי תומך בפסילת איזה סרט כדי לעורר מהומה. זה מפתה לאללה. הרי כל הצעת חוק מביכה של כל ח״כ טרי ועלוב עומדת יום שלם בראשי של כל אתרי האינטרנט. האמת היא שאולי, אם לא היינו עושים פסטיבל מכל החוקים האלו, שרובם המוחלט בסוף גם לא עוברים, חברי הכנסת שלנו היו חוזרים לקדם נושאים קצת יותר בעלי משמעות וקצת פחות פופוליסטיים ומתגרים.

אבל הצעת רגב היא לא סתם הצעה. יש לה בעיני פוטנציאל נזק אמיתי, כי התערבות פוליטית וצנזורה בתרבות חותרים תחת עצם המשמעות של קיומה. מקדמת דנא תרבות בריאה מותחת גבולות, נותנת לעיתים בוקס בבטן, מאתגרת את השלטון - כל שלטון, ומייצרת שיח ביקורתי. משם חשיבותה ועל זה צריך לשמור מכל משמר. שרת התרבות צריכה להבין שאי התערבות היא גם פעולה. פעולה חשובה מאין כמותה. אי התערבות, כמדיניות - הופכת להגנה על התרבות ולבסוף לקידומה. את זה הבינו שרי התרבות שלפניה ואני מאחל שכך יהיה בסוף גם הפעם.

ואני לא חד צדדי בעניין, צריכה להיות לנו קיבה מברזל שמסוגלת להכיל כמעט הכל ומכל קצוות הקשת ופרובוקטיבי ומכעיס ומה לא. תביאו הכל, וכמה שיותר. ולא נתערב. וכולנו בסוף נרוויח עולם תרבותי עשיר מגוון וכזה שלא מפחד לומר את דעתו.

כל הכבוד לצה״ל, תחי מדינת ישראל*.

*שהשבוע בזכות אורן חזן, קוראים לה רשמית ועל פי חוק - מדינת ישראל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה