מתי מומלץ היפנוזה במסגרת הטיפול הנפשי?

כאשר משתמשים בהיפנוזה בטיפול פסיכולוגי, המטפל יוצר יחד עם המטופל תנאים לכניסה למצב תודעתי מיוחד כדי לעבוד יחד על הבעיה שבגללה פנה לטיפול. חשוב לדעת, שרובנו נמצאים לעיתים קרובות במצבים תודעתיים היפנוטיים טבעיים

27/02/2017
ד"ר רות מסר קויצקי קבלו עדכונים מד"ר רות
  • בדואר
  • RSS

כשאני מציעה לעיתים למטופלים שלי לשלב היפנוזה בעבודתנו המשותפת אני נתקלת בדרך כלל בשתי תגובות אפשריות: האחת - נלהבת: "כן! מגניב! איזה כיף! ככה תצליחי להוציא לי את השטויות מהראש..." השנייה - מסתייגת: "מה? תיכנסי לי לראש ותשפיעי עלי?? לא תודה. ממש לא! זה מפחיד אותי נורא. ואם לא אתעורר??".

שתי התגובות הן קיצוניות מאד ומעידות על כך, שהידע של האדם מן היישוב על היפנוזה עדיין מעוות, וכנראה מושפע בעיקר מסרטים דמיוניים. היפנוזה המשולבת בטיפול פסיכולוגי איננה כישוף אלא כלי טיפולי חזק, יעיל ומרתק, המאפשר העצמת עבודה טיפולית פסיכולוגית. ההיפנוזה, שהיא טכניקה פשוטה יחסית, נטולת אידאולוגיה או פילוסופיה טיפולית ספציפית, אינה מתאימה לכל מטופל, ונעשית תמיד בהסכמה, באופן הדרגתי, בשליטת המטופל ובאווירת הגנה ותמיכה מלאה.

כאשר משתמשים בהיפנוזה בטיפול פסיכולוגי, המטפל יוצר יחד עם המטופל תנאים לכניסה למצב תודעתי מיוחד כדי לעבוד יחד על הבעיה שבגללה פנה לטיפול. חשוב לדעת, שרובנו נמצאים לעיתים קרובות במצבים תודעתיים היפנוטיים טבעיים. לדוגמא, בזמן נהיגה, אדם יכול להתקדם בקטע נהיגה מוכר, ופתאום למצוא עצמו ביעד, ללא זיכרון של הנהיגה בקטע זה; או, אדם יכול לצפות בטלוויזיה ולא לשמוע שבנו הנמצא בחדר ליד קורא לו אינספור פעמים.

ההיפנוזה היא כלי המשתמש ביכולת המיוחדת של התודעה, להיות בו זמנית, ביותר ממקום אחד. כמו שהנהג מודע לכך שהוא נוהג במכונית שלו ולא מסכן את עצמו גם אם התודעה שלו נמצאת בו זמנית במקום אחר, כך בתהליך שילוב ההיפנוזה בטיפול פסיכולוגי, המטופל יודע שהוא יושב עם המטפל בקליניקה, ולכן בשימוש בהיפנוזה בטיפול פסיכולוגי אין סכנה, כי מדובר בהרחבת התודעה של המטופל. העבודה בהיפנוזה בישראל מעוגנת בחוק ההיפנוזה המגביל את השימוש בה לרופאים ופסיכולוגים מומחים ובמסגרת עיסוקם המקצועי הספציפי בלבד.

טכניקת ההיפנוזה מאפשרת התחברות למקומות פחות גלויים ומן הסתם גם פחות רציונליים בתודעה של האדם. היפנוזה מעלה דימויים ואסוציאציות אישיות ומאפשרת להגיע עם מטופל לעולמות פנימיים חדשים בהם יימצאו תשובות יצירתיות מפתיעות, שבשיחה רגילה אינן נגישות בדרך כלל. בטיפול הפסיכולוגי בחרדה למשל, אנו יודעים שכדאי לפגוש את חוויית החרדה בחדר הטיפול, כדי להבין אותה, להתמודד איתה ולהתגבר עליה.

היפנוזה

שילוב של טכניקות היפנוטיות בטיפול פסיכולוגי בחרדה, יכול לאפשר איסוף ושימוש במידע חשוב על מקור וסיבת החרדה, וכן על אופן ההתמודדות המיטבית של מטופל ספציפי עם החרדה, וכל זה כדי להפחית בסופו של דבר את הפחד של המטופל מן החרדה עצמה.

גישות פסיכותרפיה עכשויות רבות מסכימות, שבנפש האדם המורכבת כל-כך, נמצאים במקביל אספקטים רבים, דעות שונות, אפשר גם לומר "קולות" שונים. כך למשל, נוכל למצוא בתוכנו במקביל ילד קטן, מבוגר אחראי, מתבגר פרוע ומורד, מבוגר פוחד, מבוגר ביקורתי ועוד. חלק מהעבודה הטיפולית הפסיכולוגית היא לגלות את הקולות השונים ולעיתים מנוגדים האלה שבתוכנו, להכיר בהם ולתת לעצמנו אפשרות ליצור שיח, תקשורת מיטיבה איתם וביניהם.

אחת הדרכים ליצור שיח כזה היא ההיפנוזה, שבאמצעותה נאפשר למטופל להיות בתקשורת עם הקולות השונים, המנוגדים, המבלבלים וה"לא מסתדרים" שבתוכו ואף לקשר ביניהם. לדוגמא: מטופל יכול ליצור שיח קונסטרוקטיבי עם "קול פנימי ביקורתי", שהוא לעיתים הרסני, או  להיות במגע עם "הילד הפנימי", שיכול לתת תשובות ברורות לשאלות כמו למשל למה הוא מפחד מחושך, למה מטוס זה מקום שכף רגלו לא תדרוך בו, ובאילו תנאים, שניצור אותם באמצעות ההיפנוזה, הוא כן יוכל להיות בסיטואציה המפחידה ולהתמודד עמה.

באופן דומה לדיבור הזה עם "קולות" מופנמים, ההיפנוזה יכולה לאפשר למטופל לסיים תהליכים נפשיים או קשרים שנשארו פתוחים, כי מסיבות שונות לא יכלו להגיע לכדי סיום. כך יכולה ההיפנוזה לאפשר למטופל לפגוש בתודעה אדם שנפטר בטרם עת והוא לא הספיק להיפרד ממנו טרם מותו.

למרות הידיעה על הקשר ההדוק בין הגוף לנפש, קיים לפעמים קושי להשפיע בטיפולים פסיכולוגיים באמצעות דיבור רגיל על היחסים המורכבים האלה. בטיפול בכאב למשל, היפנוזה מאפשרת לאדם להתמודד איתו דרך יצירת נתק תודעתי ממנו (כלומר, מטופלת נמצאת בחדר הלידה אבל נמצאת בו זמנית גם בלונה פארק או בים).

דוגמא נוספת להעברת פוקוס ממקום בעייתי בחייו של אדם למקום אחר: אדם רגיש לרעש המפתח הפרעת שינה כי הוא גר באזור סואן ורועש ולא נרדם בגלל המכוניות הצופרות מתחת לדירתו. בטיפול הפסיכולוגי המשלב עבודה היפנוטית, המטופל לומד היפנוזה עצמית, אותה הוא לומד לעשות לפני השינה, והיא עוזרת לו להירדם כי היא מאפשרת לו להיות בתודעה במקום אחר, שקט ורגוע, וכך להגיע לשינה שקטה ועמוקה.

 ** הכותבת היא ד"ר רות מסר קויצקי, פסיכולוגית קלינית, מומחית בטיפול פסיכולוגי ממוקד במצבי משבר ובהפרעות שונות, ביניהן הפרעות חרדה, הפרעות אכילה והפרעות במצב הרוח. עוסקת בפסיכותרפיה, מדריכה אנשי מקצוע, ומרצה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה