מתי בפעם האחרונה קראת ספר בעירום?

בעוד יומיים יחול "יום הקריאה בעירום" הבינלאומי, לכבודו אתם מוזמנים לקחת את מיטב השירים והסיפורים מהמגירה, להוריד את כל הבגדים, ולבוא. למה לא?

02/07/2014
ענבל גולדברג קבלו עדכונים מענבל
  • RSS

אחד הדברים הנפלאים שפייסבוק הכניס לחיינו הוא דיון אמיתי על דימוי הגוף שלנו. עוד ועוד נשים מעזות לכתוב על תחושת הגועל, הכאב, ההשפלה והמאבקים הבלתי-פוסקים עם הגוף. עוד ועוד נשים מפרסמות תמונות שלא היו עולות על שערי מגזינים, וכששוביניסטים מגיבים עליהן בצורה פוגענית החברות שלהן שם, מגנות עליהן בעוז ומעמידות למגיבים מול העיניים מראה מאוד לא מחמיאה.

מאבק עם דימוי הגוף, הפרעות אכילה, ביקורת של אנשים קרובים או זרים על ההופעה שלנו – כל אלו הופכים מבעיה אישית, מביכה, פרטית – לנושא קהילתי. נשים מגלות שהן לא לבד, מעזות יותר לשתף, מגנות זו על זו ותומכות זו בזו. זו מהפכה פמיניסטית אמיתית. כל אחת ואחת מאיתנו יודעת כבר לדקלם שהפרסומות שוטפות לנו את המוח, מלאות מניפולציות קוסמטיות ודיגיטליות. אבל להתבונן במראה ולאהוב את מה שאת רואה? זה כבר יותר קשה. זה מאבק של כולנו ומעטות מסוגלות לנצח בו בלי תמיכה מבחוץ. אנחנו צריכות אחת את השנייה – בעולם הווירטואלי ובעולם האמיתי.

אז איך אנחנו יכולות לנצח את מודל "היופי" המאמלל והבלתי-מושג הזה? יחד.

צילום: רויטרסצילום: רויטרס (למצולמות אין קשר לכתוב)

1. לשתף אחת את השנייה, לכתוב על זה, לדבר על זה. גם על הדברים הקטנים. לספר שמישהו העלה תמונה לא מחמיאה שלי וזה מציק לי. להגיד שקשה לי לאכול ליד אנשים כי אני מרגישה שנועצים בי מבטים מאשימים. זו לא צריכה להיות שנאה עצמית יוקדת או אנורקסיה כדי שיהיה לזה מקום בשיח שלנו. הדברים הקטנים שמטרידים אותנו ראויים לא פחות לדיון, לליבון, לטיפול. ברגע שמדברים על זה ושוברים את הבדידות הכול נעשה פשוט יותר.

2. להיחשף יחד. ללכת לים עם כמה חברות, בבגדי ים. להרגיש את הביטחון שבקבוצה, להחמיא אחת לשנייה, להגן אחת על השנייה.

מי שרוצה לפתור את הבעיה בצורה יותר עמוקה – מוזמנת להעז וללכת לאירוע של עירום חברתי. בסביבה בטוחה, תומכת ומכילה, עם אנשים שאפשר לסמוך עליהם. אחרי ערב כזה, עם אנשים מכל הגדלים הגילאים והמינים, קל יותר להפנים פתאום עד כמה הכול נורמלי, שאין דבר כזה גוף בסדר ולא בסדר, ושאף אחד לא מכוער ולא מגעיל. כולנו בני אדם.

ב-5/7 העולם מציין את "יום הקריאה בעירום". אפשר לארגן ערב אינטימי עם קבוצת חברות, בעירום חלקי או מלא. ניתן גם להצטרף לערב שמארגנת "פשטות – תנועה לעירום חברתי", שבו יהיו בעיקר קטעי קריאה העוסקים ביחסים שלנו עם הגוף ובעירום. האירוע בלבוש "אופציונלי" – אין חובה להתפשט וגם אנשים שרוצים להתנסות בעירום חברתי לראשונה מוזמנים להצטרף. הצילום, כמובן, אסור.

3. לתמוך. לא רק לעשות לייק לתמונה של חברה בבגד ים, אלא להקדיש עוד כמה שניות ולספר לה שהיא מהממת. להגיב למי שתוקף אותה או מזלזל בה. לחבק (בהסכמה בלבד כמובן) את האנשים שאנחנו אוהבות, לעזור להם כשהם מראים שקשה להם עם הגוף שלהם, להיות שם בשבילם. לחסוך מהם את ההרצאות על כמה עודף משקל זה לא בריא, או מה הם היו צריכים לעשות עם השיער. לשחרר אותם מהאימה הנצחית "מה חושבים עלי?" ולהבהיר להם שאנחנו מקבלות אותם כמו שהם. כשכולם יקבלו את כולם ויתמכו בכולם – לפרסומאים לא תהיה שום אחיזה עלינו.

ענבל גולדברג היא פעילה פמיניסטית, נטוריסטית וממקימי "פשטות - תנועה לעירום חברתי"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך