משתבחות עם הזמן

מול המיינסטרים ההוליוודי הדוגל בנעורי נצח בעזרת הזרקות וניתוחים, עולה גל חדש: נשים שבוחרות להתבגר בטבעיות מלאת חן, או כאלו שזוכות לתהילה דווקא בעשור החמישי לחייהן

26/06/2016
לירון אוחנה קבלו עדכונים מלירון
  • RSS

צילום: gettyimages

בתחילת שנות ה-90 פרסמה החוקרת נעמי וולף את ספרה מעורר הסערה 'מיתוס היופי' בו היא מתארת את חוקיו האכזריים של אידיאל היופי הנשי הבלתי אפשרי שמעודדת תקשורת ההמונים ומקדם רזון מוגזם, ונעורי נצח. "מיתוס היופי פועל כדי להאדיר ולרומם את אותן הנשים (המועטות ביותר) העומדות בקנה המידה שהוא קובע" כתבה וולף "אך הוא מופעל בעיקר כדי להדיר נשים שאינן תואמות את קנה המידה שלו ממוקדי תשומת הלב הציבוריים, על ידי דיכוי פסיכולוגי שיטתי ואכזרי של ביטחונן העצמי".

הדיכוי הפסיכולוגי מתחיל בהדרה של נשים אחרי גיל מסוים מהתקשורת עד שאינן מיוצגות כלל: רבות דובר על הטלפונים בהוליווד ש"שובקים חיים" ופשוט מפסיק לצלצל אחרי גיל 40 בייחוד כשמדובר בשחקניות נשים. תופעה שוודאי הובילה כוכבות כמו מדונה, רנה זלווגר, מג ראיין ואפילו אומה תו'רמן היפיפייה להיכנע לסטנדרטיים ההוליוודיים של יופי ולפנות לסכין הניתוחים בתקווה לטשטש את עקבות הגיל.

Miu Miu : Front Row - Paris Fashion Week Womenswear Fall/Winter 2015/2016

למרות מחבש הלחצים המופעל עלינו כנשים לטשטש את סימני הגיל, ישנן כמה כוכבות הוליוודיות מעוררות השראה שבחרו שלא להיכנע מיתוס היופי, להתבגר בטבעיות, ולקבל באהבה את סמני הזמן. קבלי שלוש כוכבות הוליוודיות שנותנות לנו השראה

הלן מירן

הלן מירן. צילום: gettyimages

בגיל 71 עם חמישה פרסי אמי, שני פרסי גלובוס הזהב ועשרות שבחים על הופעותיה בתיאטרון הלן מירן לא עוצרת לרגע. ולא רק הקריירה שלה נראית נפלא, גם היא.

בעשור השביעי לחייה מסומנת מירן כאייקון אופנה, מקבלת שבחים על בחירותיה האופנתיות כמעט בכל טקס חשוב, והופכת לפרזנטורית של ענקית הקוסמטיקה לוריאל פריז.

"זה נפלא שהאסימון ירד סוף סוף" היא אמרה עם בחירתה לעמוד בראש הקמפיין של לוריאל כביקורת על הבחירה של חברות קוסמטיקה בדוגמניות צעירות לעמוד בראש קמפיינים "נשים בגילי הן כוח קניה עם בטחון כלכלי, יכולת פיננסית ותשוקה לקנות קוסמטיקה, להרגיש נפלא ולא לשקוע אל תוך חוסר נראות".

לטענתה הגיל דווקא שחרר אותה מהמרדף אחר מראה מושלם: "ישנו לחץ מטורף על נשים צעירות להראות באופן מסוים, למזלי השתחררתי מחוסר הביטחון הגדול במראה שמביאים איתם הנעורים".

סוזן סרנדון

סוזן סרנדון. צילום: gettyimages

בעוד חודשים ספורים תחגוג השחקנית זוכת פרס האוסקר סוזן סרנדון את גיל שבעים. אבל נראה שכמו בצעירותה, גם בבגרותה החוקים שחלים עלינו בני התמותה אינם רלוונטיים או מטרידים את סרנדון האחת והיחידה.

כאשר היא נשאלת מהם חוקי הטיפוח לאחר גיל חמישים שהיא מציעה ליישם היא משיבה: "אני לא מכירה את החוקים הללו, כך שסביר להניח שאני עוברת על כולם. אני מאמינה בנוחות, ביטחון עצמי, ואותנטיות. אני לא מאמינה בחוקים לפי גיל".

רובין רייט

רובין רייט. צילום: getyimages

הצעירה שבחבורה היא רובין רייט שחגגה רק לפני חודשיים את יום הולדתה החמישים.

רייט מלווה אותנו על המסך בקריירה ארוכת שנים: בשנות ה -80, בגיל - 21 חוותה פריצה ראשונה כאשר שיחקה את הנסיכה הקסומה, ובאמצע שנות ה – 90 שיחקה את ג'ני: הנערה המתוסבכת שגדלה לצד פורסטגאמפ שבה ונעלמה מחייו. אך למעשה, הפריצה הגדול של רייט הגיע רק לקראת סוף שנות ה-40 לחייה כשהחלה לשחק לפני שלוש שנים את אשתו השאפתנית של הפוליטיקאי המושחת פרנק אנדרווד בסדרה "בית הקלפים".

לא רק שהיום היא נראית יותר טוב מאי פעם, הדבר המרשים ברייט הוא שהיא לא התפתתה לפנות לסכין הניתוחים גם כאשר השנים עברו, והפריצה הגדולה שלה בוששה לבוא. כן היא שומרת על כושר, מקפידה על תזונה ואפילו הודתה בשימוש בבוטוקס "רק פה ושם מבלי לשנות את תווי הפנים" אך ההתבגרות לא מפחידה אותה: "מעולם לא הייתי שמחה יותר. זאת מתנת יום ההולדת הנפלאה ביותר שהגיל נותן לך: את יותר שלווה ופחות אחוזת טרוף מכל דבר"

 ***

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך