משחררות את הפטמה

המאבק של סקאוט ויליס, הבת של דמי מור וברוס ויליס, על פטמות חשופות ברשתות החברתיות - יוצא נגד מישטור הגוף הנשי על ידי גברים. ומה זה קשור לפות במוזיאון? נעמי אלון עושה סדר

15/06/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

אי שם בשנות התשעים,הייתה זו השחקנית היפהפייה דמי מור , אז בת 28, שהפכה בהצהרה אישית לחלוצת טרנד צילומי העירום בהיריון, כשהצטלמה עירומה על שער הוניטי פייר נושאת ברחמה את אחת משלוש בנותיה, טלולה. "אני גאה בעצמי ובגוף שלי ואוהבת איך שאני נראית בהריון" הכריזה, "סימני מתיחה הם לא משהו שצריך להתבייש בו ובכל ההריונות שלי הרגשתי סקסית, וגם בעלי חשב כך". ובצדק.

חלפו שנים, וסקאוט ויליס, אחת משלוש בנותיה של דמי, וברוס ויליס  בת 22,  הצליחה לייצר שערורייה/דיון מעניין על הלגיטימציה של העירום הנשי לפני כמה שבועות.

הסיבה למסיבה: תמונות שהעלתה סקאוט באינסטגרם והציגו אותה  בחולצה שקופה וחושפת פטמות ועוד תמונה שהציגה שתיים מחברותיה בחזה חשוף. בתגובה השעתה הנהלת האינסטגרם את חשבונה של וויליס וכתבה לה שהיא עברה על מדיניות האינסטגרם שדורשת לא להראות פטמות נשיות.

צילום מסך, טוויטר

צילום מסך מתוך הטוויטר של סקאוט ויליס

סקאוט פתחה בתגובה חשבון חדש בו העלתה תמונות של עירום נשי אמנותי ובתגובה מיידית נחסם גם החשבון הזה.

"פאק יו אינסטגרם" צייצה ויליס הצעירה בזעם כשהצעד הבא שלה היה פרסום בטוויטר של תמונותיה צועדת בחזה חשוף ברחובות התפוח הגדול ועושה קניות בסופר מרקט מקומי,. בדרך זו, טענה, היא מבקשת למחות על מדיניות העירום של אינסטגרם, שלא מאפשרת לפרסם תמונות של חזה נשי חשוף. "חוקי בניו יורק אבל לא באינסטגרם", צייצה סקאוט. "מה שאינסטגרם לא נותנים לכם לראות", המשיכה ותייגה #FreeTheNipple.  "זוהי אפליה כנגד הפטמות הנשיות".

הטענה של ויליס הצעירה לא משוללת היגיון. בשנות השלושים, היא טוענת, היו הפטמות הגבריות טאבו באותה מידה כמו הפטמות הנשיות היום. היום חשוף החזה הנשי מכל עבר, אבל משום מה הפכו הפטמות הנשיות לחלק המוסתר בשדיים הנשיים, קחו את הסרטים האמריקאיים לדוגמא, תמיד תמצאו שהסדין מכסה את החזה הנשי בדיוק מעל הפטמה. גם בסרטי המיינסטרים לבני הנוער מותר להראות סצנות אלימות של כריתת איברים, ראשים נערפים, ליטרים של דם נשפכים אבל אסור בתכלית האיסור להראות פטמה נשית . לפני עשור כשהמדבקה שכיסתה את הפטמה של שדה של ג'נט ג'קסון נחשף בשוגג או שלא, על ידי ג'סטין טימברלייק בסופרבול של 2004 הדבר גרף מאות אלפי תלונות, ורק השבוע עוררה ריהאנה סערה בשמלה השקופה לגמרי שחשפה את פטמותיה ועוד כל מה שאפשר לחשוף מגופה המרהיב.

אז מה יש שם בפטמה הנשית שמקפיץ אותנו? למה שבועוני גברים כמו "בלייזר" למשל יחשפו ישבנים זקורים, שדיים מלאים, אך יסוו את הפטמה?

הפטמה הנשית נשארה טאבו: חלק מזה טבוע בהיסטוריה האנושית והדימויים שטבועים בשד הנשי, מצד אחד, השד המזין והטוב הקשור באם המניקה, ומהצד השני, השד המרעיל והרע הקשור באישה הפתיינית והמינית, ומרחיק אפילו עד מיתוס האמזונות. הגוף הנשי נחשף בברכה לכאורה בכל מקום, אבל הוא ממושטר. רק לפני שלושה שבועות שינה הפייסבוק את התקנות שלו והתיר להעלות תמונות של נשים מניקות, אבל עדיין,  אם נראה שדיים נסווה את הפטמות, אם נראה וגינה, היא תהיה נטולת שערות וחלקה. אפילו בתי השחי של ויליס הצעירה שנחשפים באותו צילום לא מגולחים הם חלק מהטאבו שמטילה החברה על הגוף הנשי, הוא נועד לפתות, להקסים, לגרות, אבל הכל במגבלות המשמוע. פטמות? לא בבית ספרנו.

ועד שנגיע להסמכה בעניין הפטמות, יש להן תחרות עם עוד איבר נשי שמבקש את יומו כבעל משמעות אמנותית ולא רק מינית: הוגינה. צפו במיצג האמנותי המדובר של אמנית שהתעקשה לצאת מהתמונה של "מקור העולם" של קורבה, ולהמחיש אותה באופן חי, מול קהל  משתאה במוזאון ד'אורסיי. אבל על הפות, נרחיב בשיעור הבא:

[youtube Vn7-EO1nTEE&oref nolink]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך