מרב מיכאלי, אשת השעה

ההישג של מיכאלי בפריימריס הוא לא פחות ממדהים. ועכשיו, כשבמפלגת העבודה סוף סוף יש פמיניסטית אמיתית שדלתה לארגוני הנשים פתוחה, אפשר לסמן וי גדול

30/11/2012
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS
» מרב מיכאלי. הטורים הם העשייה שלה

הצלחתה של מרב מיכאלי להגיע למקום החמישי ברשימת מפלגת העבודה לכנסת היא לא פחות ממדהימה. מפלגת העבודה פרסמה בשעה זו את מספר המצביעים עבור כל מועמד, ומיכאלי השיגה 11,712 קולות וטיפסה מן המקום התשיעי למקום החמישי בזכות הבטחת הייצוג (שריון המקום החמישי ברשימה לאישה) ועזרה מסיבית של עמיר פרץ בהתמודדות. מיכאלי, שפתחה את הקמפיין בשלב מאוד מאוחר, היא האישה שקיבלה את המספר הגבוה ביותר של קולות בעבודה. אחריה סתיו שפיר, עם 9,649 קולות (ללא תמיכה של יחימוביץ' או עמיר פרץ), ושלישית, מקורבתה של יחימוביץ', מיכל בירן, עם 8,822 קולות.

הדמיון בין הביוגרפיות האישיות של שלי יחימוביץ' ומיכאלי, הוא כל כך בולט, שכמעט מיותר לספר עליו כאן. ובכל זאת, תקציר הפרקים הקודמים: שתיהן נשות תקשורת; שתיהן פעילות בתחומים פמיניסטיים; שתיהן תל-אביביות בלב ובנשמה; שתיהן נשים חזקות ועצמאיות שחיות שלא במסגרת חיי נישואין ממוסדים; ולבסוף, החיים הפוליטיים של שתיהן נוצרו ונדחפו על ידי גבר אחד: נסיך האופל של מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ.

כמו סיפור שחזר על עצמו, גם מיכאלי קפצה למים הפוליטיים ברגע האחרון. הקמפיין שלה נתמך בחוזקה על ידי גבר שניצב מאחור וידע כיצד לבנות את העלילה, עד להפי-אנד: ניצחון מרשים על כל נשות המפלגה. זה הסיפור הפוליטי של מרב מיכאלי. בקיאים ומומחים ממני במפלגת העבודה הצביעו בפניי באחד מאירועי הבחירות על גבר משופם, מעט גדל גוף, יאיר אליישיב שמו, אדם שלא עושה רוח ולא רעש, ניצב בצד בנינוחות וליווה את מיכאלי לכל מקום ואתר. אליישיב, מזכיר סניף תל ברוך (ת"א צפון) של מפלגת העבודה, איש הסתדרות, ותיק ומנוסה מאוד בניהול מטות יום הבחירות - הוא חרש את מפלגת העבודה לאורכה ולרוחבה ויודע את העבודה. הוא היה סוס המירוץ של מיכאלי. והוא הופקד עבורה על ידי עמיר פרץ.

אך אין לטעות: גם המצביעים החופשיים של המפלגה רצו בה.

מיכאלי הצליחה לא מעט בזכות מה שנהוג לכנות "ניים רקוגנישיין", כולם יודעים מי היא. את זה היא השיגה בעשר אצבעות. היא אולי אחת הכותבות הבודדות בישראל, שדעותיה וטוריה יכולים להיחשב לעשייה של ממש. תמיד מביעה דעה מיוחדת, שונה, גם אם מעט קיצונית. הרבה פעמים מיכאלי כותבת את מה שפמיניסטיות רבות מרגישות, אך לא מסוגלות לשים על הכתב או לומר בעל פה. עבור נשים רבות, מיכאלי היא סמל, עמוד האש לפני המחנה. חלק מטוריה הצחיקו, חלק תמכו בפוליטיקאיות הרחוקות ממנה מבחינה אידיאולוגית, טורים אחרים הכאיבו, ותמיד הותירו הרהור והד.

ארגוני הנשים בישראל יכולים לסמן לעצמן וי גדול על שיבוצה של מיכאלי במקום כה גבוה. במשך שנים ארוכות היא משתפת פעולה עם קמפיינים פמיניסטיים בלהט ואמונה אישית. יחימוביץ' אולי לא זנחה את המטרות הפמיניסטיות, אך בשנים האחרונות אין לארגוני הנשים דלת פתוחה אצלה. חברות כנסת אחרות (אורית זוארץ מקדימה, לדוגמה) קשובות לארגונים הללו מאוד. לא יחימוביץ'. השתלבותה של מיכאלי בצמרת מפלגת העבודה, מכניסה את הארגונים הללו לכנסת בדלת הראשית.

את הפוסטים של טל שניידר ניתן לקרוא גם בפלוג, הבלוג הפוליטי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה