מצעד השרמוטות: למען החופש המיני

צעדה נגד הטרדות מיניות היא גם בעד החופש המיני של נשים וגברים כאחד. יוני אלקן חושב שצריך למצוא מילה חדשה ל"שרמוטה", נטולת קונוטציות שליליות

08/03/2012
יוני אלקן קבלו עדכונים מיוני
  • RSS
» השרמוטה תנצח (צילום: Thinkstock)

>> מתוך הבלוג יונילינגם

לפני כשנה, באפריל 2011, התקיימה ה-SlutWalk הראשונה בטורונטו, קנדה. בשבועות הקרובים יערכו צעדות כאלה גם אצלנו בלבנט. על מה מדובר? ובכן, בינואר 2011 שוטר מטורונטו שחרר אמירה בסגנון "אם לא תתלבשו כמו סלאטס, אז אולי לא יתקפו אתכן". ארגוני הנשים החליטו להלחם באמירה הזאת בהפוך על הפוך והחליטו לצאת לצעוד ברחובות טורונטו בלבוש פרובוקטיבי - מהלך שנועד להצהיר שגופן הוא שלהן, ושאיך שהן מתלבשות בשום אופן אינו אמור לתת אישור להטריד, לתקוף או לאנוס אותן.

אז כאמור, בשבועות הקרובים יתקיימו צעדות כאלה בתל אביב, בחיפה, ויש שמועות גם על ירושלים ואני ממליץ לגברים ונשים כאחד להגיע ולהביע תמיכה בלבוש פרובוקטיבי, סטנדרטי, סקסי, שמרני, צנוע או סלאטי - לא משנה איזה, מה שמשנה היא התמיכה בהצהרה שאיך שאת מציגה את עצמך יכול אולי לומר עליך דבר זה או אחר, אבל לא נותן לאף אחד זכות לפגוע בך בכל דרך שהיא.

אבל בעצם לא על זה רציתי לדבר איתכם פה היום. בארץ החליטו לקרוא ל-SlutWalk "מצעד השרמוטות" - שזה תרגום לא רע כשמתייחסים לעובדה שהמילה Slut באה בתור מונח משפיל וכך גם שרמוטה. אך עם זאת הועברה גם הרבה ביקורת על ההחלטה לקרוא לו כך. גם אני התקשיתי למצוא תרגום טוב למילה סלאט. השימוש במילה שמשמעותה בערבית זונה, שהיא בעלת קונוטציות שליליות ושמשתמשים בה בתור קללה שבאה לפגוע, הוא נכון במקרה הזה - על זה בדיוק הצעדה מדברת. וכאן עולה הנקודה הבעייתית שאני רוצה להעלות:

למה להיות "סלאטי" זה דבר שלילי?

הרי כולם יודעים: אישה שמזדיינת הרבה היא שרמוטה, וגבר שמזיין הרבה הוא כלי-גב-גבר. חדי העין שביניכם גם שמים לב לכך שאישה מזדיינת, אבל גבר מזיין. כל השימוש הלשוני הזה, התפיסה החברתית שלפיה לגברים מותר "לכבוש" אבל לאישה אסור "לתת" בקלות (אך עם זאת היא צריכה להיות יפה, אלגנטית ומושכת) - שמה על הנשים מטען כבד מאד ויוצרת סטנדרט כפול שעלול לגרום למישהי פשוט להתפוצץ. מה יקרה אם ננסה לשים סימני שאלה על האמירות והסטנדרטים הללו? מה יקרה אם ננסה להיות שוויוניים, או לבצע היפוך תפקידים?

האם לאישה אסור לזיין מישהו? זאת אומרת, באופן סמנטי - אני לא מדבר פה על סטראפ-און. היא מוצאת גבר שמוצא חן בעיניה, היא מעוניינת בו, נוצר קשר והיא הולכת איתו למיטה, והערב נגמר בכיף ולא צריך יותר מזה. מה רע?

ומה, לנשים אין רצונות וצרכים? אם אישה בוחרת לשכב עם הרבה גברים כי זה כיף לה, ולא בגלל איזו שהיא בריחה מקושי בחייה, אלא פשוט כי זה כיף; ויש לה הרבה הצלחה בתחום - הרי כל בחורה שחיה לאורך זמן רב ללא סקס תסכים שעדיף ריבוי על חוסר (כאן לפחות אפשר לבחור שלא). אז האישה ההיפותטית הזאת, שחיה את החיים שלה כמו שהיא רוצה וטוב לה, והיא כֶּלָה ומוצלחת - האם היא זנותית? אני חושב שלא.

אבל החברה לא מקבלת את זה - היא שרמוטה. חבר'ה, פקחו את העיניים, ותתחילו לחיות עם קצת ביקורת עצמית וחברתית: אם היא שוכבת עם הרבה גברים בכיף אז היא המנצחת. ולקרוא לה שרמוטה או לקרוא לגבר שרמוט לא צריך להיות אמירה שלילית. בואו נמצא מילה טובה יותר שאין לה אטימולוגיה שלילית ושתביע את המצב בצורה יותר טובה, יותר חיובית, או לפחות לא שיפוטית. אולי נרים את הכפפה ונעלה הצעות, למשל כאן?

לדעתי, יש גם שראויים שיתייחסו אליהם בצורה שלילית לגבי הפעילות המינית המרובה שלהם. אבל הם אנשים בסגנון גברים שמשכיבים נשים בצורה סליזית (פליירים), נשים שמשתמשות בגברים שאיתם הן שוכבות או אנשים שמשלים את הפרטנרים שלהם באופן כללי. במקרים כאלה אתם שמוקים, ולא משנה מה המין שלכם.

אני רוצה לנצל את ההזדמנות שיוצרת הפגנה שמאפשרת לנשים להתלבש כרצונן ותוך כדי כך לבחור עם מי, איך ומתי הן רוצות לשכב, בכדי להרחיב אותה גם למטרה של שינוי הנורמה: שאישה שמרוצה מהמיניות שלה ומביאה אותה לידי ביטוי בצורה טובה אינה צריכה לקבל יחס שלילי ומשפיל מהחברה ויכולה להתנהג כרצונה ולהינות ללא ביקורת מיותרת.

אנחנו מדברים פה על כוח הבחירה שכה חשוב לנו. לחיות בביטחון, ללא פחד ובכיף. גברים ונשים - צעדו למען החופש המיני שלנו.

>> לעמוד הפייסבוק של יוני@לינגם

>> לכל הטורים של יוני אלקן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה