מנתח מוח שנשים אוהבות

מרוחק אבל מעורר חום. הסופר יפתח אלוני מספר על גיבור סיפרו החדש - שיוצא בהוצאת ספרים חדשה, מבטיחה ואחרת

28/05/2012
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS
» הסופר והמו"ל יפתח אלוני. צילום: יונתן בלום

לא בכל יום נולדת בישראל הוצאת ספרים חדשה. כשזה קורה מדובר ביום חג לתרבות הישראלית. "אפיק-ספרות ישראלית" היא סדרת ספרים חדשה שייסדו העורכת הספרותית והסופרת לילי  פרי, פרופ' דן מירון והסופר יפתח אלוני. היא יוצאת לדרכה  בימים אלה. בסדרה יראו אור בעיקר ספרי מקור, ולצידם ייצאו מדי פעם גם ספרי שירה ועיון.
//
מבין שלושת מקימי ההוצאה בחרנו לראיין את יפתח אלוני, סופר, יזם תרבות ואחד שנסע רחוק-רחוק והרבה, יליד קיבוץ גבולות בנגב, שטייל במקומות רבים בעולם וממשיך היום לדבריו, לחקור את העולם, במסעות פנימיים. הוא בוגר הטכניון במגמת אדריכלות, ובוגר התכנית האקדמית מטרופוליס באוניברסיטת פוליטקניקה בברצלונה, אב לארבעה.  בעבר יזם והיה עורך ראשי משותף של  מגזין התרבות "בלוק" ויזם ומפיק הסדרה "סיפור מהסרטים" והסרט " כל אחד והאוורסט שלו". אלוני הוא מחבר אחד משני הספרים הראשונים שיצאו בהוצאה החדשה - "חלפים" שהפך לרב מכר. סיפרו הראשון, "גנב החלומות", יצא בהוצאת ידיעות ספרים.
..
איזה אופי יש להוצאת הספרים שלכם?

"הרעיון הוא להתמקד בספרי מקור, בתקווה שבאפיק הזה תצמח סיפורת ישראלית עכשווית שתהיה כתובה על ידי מחברים ישראלים לא מוכרים, או כמעט לא מוכרים. לילי ודן הם עורכים מנוסים מאוד ואנחנו רוצים להעביר את הכותבים תהליך לידה – של עריכה משמעותית ועמוקה. זו המחשבה שעומדת מאחורי הסדרה. יש לנו רצון כנה להחזיר לציבור את האמון בסיפור ישראלי, שוטף ומרענן, כזה שעושה חשק ללכת לספריה ולהחליף ספר מיד כשמסיימים אחד ".
..
הבנתי שיש גם כוונה גם לתגמל את הסופרים כראוי.

"כסופרים, מן הסתם זו שאלה בעלת משמעות. התגמול יהיה כזה שיאפשר קיום עצמאי סביר להוצאה.  השאיפה היא לא להיות בעיקר רווחיים ומאידך גם לא פילנטרופים. אני מניח שנתגמל ברמות של 35-35%".
..
צילום עטיפת הספר: אורן ורמוס
..

מתבודד במדבר

כמו אלוני, גם  גיבור סיפרו "חלפים" - פרופ' מתן קול, עובר מסע פנימי מרתק לאורך הספר.  קול, בן 44, הוא  מנתח מוח מבריק, מתבודד, שאחרי 20 שנים של קריירה מזהירה בניו יורק שם, למד ובנה את הקריירה שלו, הוא בוחר לחזור לישראל, למדבר- וכעת הוא מנתח בסורוקה וגר בשדה בוקר.

גיבור הספר שלך, מתן הוא נוירוכירורג. הבחירה לא הייתה מקרית, ויש לה מימד סימבולי, הוריו שנהרגו בתאונה היו להטוטני קרקס שליהטטו  בסכינים, והבן הוא ג'אגלר מיומן של סכינים בחדר הניתוח, אבל זה לא המימד היחיד בבחירה במנתח מוח, לא?

"בבחירה בגיבור נוירוכירורג רציתי להביא לידי ביטוי את המתח שנוצר בין האונה הימנית של המוח, האונה הרגשית, ניתן לומר פואטית, לבין האונה השמאלית הרציונלית. בעצם מתן חי על הציר הזה, יותר נכון חותר".

רוב הזמן הוא על הציר הרציונלי. הוא התייתם בינקותו וגודל על ידי דודתו וסבתו. הוא מוקף נשים, אך מנהל קשרים שבהם בדרך כלל האישה היא זו שרוצה יותר ומתמסרת יותר ממנו.
"כן, ככה גידלו אותו והכינו אותו לחיים. הביוגרפיה שלו יצרה את האדם הזה שרקמת חייו כל כך מחוררת, והוא צריך להלך כלוליין בין החורים. הספר פותח בניתוח דרמטי שבו מתן צריך להכריע מה קורה למנותחת הקרובה לליבו עד מאוד, כשהצד הימני של המוח שלה הלך".

איך בחרת בשם הספר "חלפים"?

"אני חייב את השם לדן מירון. לאורך שלוש וחצי שנות הכתיבה והעריכה, השם היה "המנתח". ידענו שלא זה יהיה השם אבל היה קשה להיפרד מחוד הסכין שבו. כשדן העלה את "חלפים", הרגשנו שזהו-זה. מצד אחד הביוגרפיה המשובשת של מתן, שבה אנשים שימשו חלקי חילוף לאנשים אחרים. מצד שני החלף, הסכין - עולם הלהטוטים הסופר-מקצועי של מתן שבו הוא מוצא נחמה ומנוחה".

חורטת מילים באוויר

ספר על העבודה עם לילי פרי כעורכת.
"הגעתי אליה לאחר שקראה את כתב היד. אחרי התה והמים, היא הביטה בי ובאיטיות מדאיגה חרטה באוויר: "מה זה היער הזה שאתה משחק בו. אתה חושב שלכתוב דרמה זה משחק של ציידים? מה נדמה לך, אה? אם אתה רוצה לכתוב באמת תצטרך להפסיק לשחק ביער."

נדין, עיתונאית ניו יורקית צעירה מתפרצת בצעדים פרועים אל חיי הבדידות מבחירה של מתן - מעוררת בו זיכרונות ילדות ומעמתת אותו עם רגשות מודחקים. הוא לא נותן לעצמו להיסחף לחלוטין, עד לטרגדיה - הפתעה שטומן הספר שמובילה לקתרזיס רגשי.

גיבור הספר הולך למדבר, ואתה גדלת בקיבוץ גבולות שבנגב.

"קיבוץ גבולות זה הסוף של כל מקום (צוחק), אי שם ליד צאלים. בדרך לכלום. הטלתי את מתן מארץ ניו-יורק למרחב פרוץ, לגבולות לא ברורים ונתתי למקריות של החיים לקרות בתוכו".

בלי אינטימיות זוגית

מתן, שכותב אלוני, הוא דמות של גבר שחייו מוקפים נשים, ולמרות זאת הוא חרד ולא יכול ליצור אינטימיות זוגית. מטלטל בין זיכרונות הילדות הקשים שלו, ובין האישה שרוצה לעשות איתו ילד ומסמנת את העתיד שיכול להיות לו.

כמה יש יסוד ביוגרפי בדמותו של מתן?

"המרחבים והמסעות קשורים לחיים שלי, מרחבים הם דבר שמאוד מפתה אותי, בעיקר מרחבי מדבר. אלה גם מחוזות נעוריי. אני מאמין שאיכשהו, מה שאדם כותב, בסופו של דבר הוא טרנספורמציות  לדברים שהוא עבר. אני לא מזדהה ביוגרפית עם מה שקרה למתן. אבל אני רוצה מאוד שיאהבו את מתן, מגיע לו, לא?

מבקרת כתבה שהספר "כובש". שמעתי את זה מעוד אנשים, ואני מנסה לחשוב למה? הרי הדמות של מתן לכאורה זרה כל כך, מבוצרת, מנוכרת. והלבוש הלשוני שלי קר ומהודק מאוד. ובכל זאת משהו לא מניח ומעורר חום אנושי שהקוראים חשים בו ונענים לו. אני מסתכן לומר - זו מנגינת המילים, או המילים עצמן, שנוגעת בנשמה. ואולי זה העניין, הכמיהה לרוך. טריטוריה פנימית של רוח, שמתן, למרות הביוגרפיה המצולקת והמחוררת שלו, חותר להגיע אליה. טריטוריה שכל אחד מאיתנו כנראה מבקש לנפשו".
..

"חלפים" מאת יפתח אלוני. לינק לפרק הראשון. הוצאת אפיק. 276 עמ'.

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה