מלחמה אף פעם איננה הפתרון

חלק מאיתנו שרויים כעת באופוריה. הנה, אנחנו מראים להם, אנחנו לא חלשים, לא ניתן להם לפגוע בנו, הקם להורגך וכו'. מתעלמים מהעובדה שעוד ישראלים עתידים למות בזמן הקרוב, אחרים להפצע, והחיים של אלפי האנשים הקשורים בהם ישתנו לעד

15/11/2012
שחר בן-פורת קבלו עדכונים משחר בן-פורת
  • RSS
» כיפת ברזל, היום (צילום: gettyimages)

זה קורה שוב. קצרה או ארוכה, מבצע או סתם פעולה, עמוד או רוח. מכבסת מילים המסתירה אמת פשוטה אחת: מלחמה נוספת התחילה. היא לא מתרחשת רק בדרום אלא בתוכנו, ברגע זה. רמת החרדה והפחד של כולנו עלתה בשעות האחרונות ברמה דרגות, דבר המשפיע על החיים שלנו הרבה יותר מטיל כזה או אחר: אנו לחוצים יותר/דואגים יותר/עצבניים יותר/חולים יותר. מחקו את המיותר, אם יש כזה.

חלק מאיתנו שרויים כעת באופוריה. הנה, אנחנו מראים להם, אנחנו לא חלשים, לא ניתן להם לפגוע בנו, הקם להורגך וכו'. מתעלמים מהעובדה שעוד ישראלים עתידים למות בזמן הקרוב, אחרים להפצע, והחיים של אלפי האנשים הקשורים בהם ישתנו לעד, רבים שבויים כרגע בקונספציה האומרת "החזק מנצח, החלש מפסיד".

אם תזכרו שג'וקים ישרדו אחרי כולנו, תבינו כמה שגויה הקונספציה הזו.

גם בטבע, אלו השבויים בתפיסת הכוח, אלו הבטוחים שדבר לא ינצח אותם ויעשו הכל כדי להוכיח את זה, ימותו במהרה. אלו המודעים למגבלותיהם יחפשו דרך טובה יותר לשרוד, הם אלו המעבירים את הגנים.

באופן מפתיע, דווקא העם היהודי לאורך כל הדורות ידע את האמת הזו. כמעט תמיד היינו חלשים יותר. לאורך רוב ההיסטוריה הבנו את מגבלות כוחנו ומצאנו דרכים להסתדר בתוך מציאות עויינת כזו או אחרת. למעשה, אנו העם היחיד לאורך ההיסטוריה ששרד ושמר על תרבותו חרף הפיזור הגאוגרפי והעוינות הסובבת.

אפילו היטלר, שהשמיד רבים מהעם כולל את רוב משפחתם של סבי וסבתי, לא הצליח במשימתו.

ב-60 ומשהו השנים האחרונות המציאות הזו השתנתה. אחרי ששרדנו בזכות החוכמה שלנו, עברנו למצב השרדות חדש – בזכות הכוח שלנו. יהיו מי שיאמרו שזה השילוב של המוח והכוח שמצליח, אבל קשה לי לראות מידה של היגיון במציאות הזו.

אם ב-1973 כמעט והפסדנו במלחמה בגלל היהירות של הישראלי החדש והחזק, עכשיו אנו מפסידים בגלל אותה תפיסה מוטעית. זה לא משנה כמה חלש יהיה החמאס בסוף המלחמה הזו, השנאה אלינו תגביר את כוחו ו/או את כוחם של מחליפיו. אחר כך תבוא עוד תקופה של שקט מדומה, עוד התחמשות, ואז מלחמה נוספת.

אני יושב בבית בתל אביב ומבין שיש סיכוי שטיל כזה או אחר ייפול עליי בעוד כמה רגעים. האם בעוד כמה שנים הטיל יהיה כימי? האם בעוד 10, 20 שנה הטיל שאולי יגיע מעזה יהיה טיל אטומי? אם אתם חושבים שאני מגזים, זכרו שעד לפני 15 שנה איש לא חשב על האפשרות שתל אביב תופגז בטילים (מחבלים מתאבדים עשו את העבודה). הערבים לא טפשים; ההתקדמות הטכנולוגית מגיעה גם לעזה.

אין זה משנה לאיזה כיוון אני מסתכל, איני רואה כיצד משהו טוב ייצא מזה. הרגו את הרמטכ"ל החמאסי. האם לא יקום לו מחליף? האם לא תהיה תגובת נגד של מי שידאגו למינוי החדש? האמת ברורה לכל, אבל איש אינו מקשיב לה.

זו אמת פשוטה, ברורה, הנאמרת בכל רגע בחיינו: מלחמה אינה דוחה את האיום – היא רק מעצימה אותו. מלחמה אינה הפתרון.

הגיע הזמן להסתכל על כל המציאות שלנו מחדש. דרושים אנשים חכמים – במובן העמוק של המילה, שאיני יודע אם מתקיימים בכנסת ובממשלת ישראל. דרושים אנשים חכמים שיביאו פתרונות חדשים, מהפכניים, למציאות המורכבת בה אנו חיים.

שלום צריך להגיע אך לפניו, עלינו למצוא דרך חכמה להסתדר בתוך מציאות עוינת. ידענו לעשות את זה במשך אלפי שנים; אם רוצים לכבד את מורשת אבותינו, הגיע הזמן לחזור אליה. גם אם אין שלום, מלחמה אינה הפתרון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך