מכונת הכסף: "בתים הם חובות ולא נכסים"

אין כמו ניחוח של דולרים. זהו סרט מרתק המעביר ביקורת כלכלית ומעלה שאלה מבהילה: מי שולט בכסף שלכם? בסוף, תהיו בטוחים, לא תרצו לקחת משכנתא או לסחור בשוק ההון אבל תשמחו להשקיע בכריסטיאן בייל, ריאן גוסלינג בראד פיט

08/02/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

 

מכונת הכסף

האמת היא כמו שירה ורוב האנשים לא סובלים שירה. בדיוק כמו שהשקר הוא כמו כסף ורוב האנשים אוהבים כסף. "מכונת הכסף", סרטו של הבמאי אדם מקיי, המועמד השנה לחמישה פרסי אוסקר, הוא אחד הסרטים המהנים והקלילים של השנה דווקא בגלל שהוא מסופר באופן טבעי למדי. תמצאו כאן עלילה שנראית מסובכת ועוסקת במספרים כאשר הטבעיות של הסרט מוטבע במונחים הלקוחים משגרת היומיום שלנו ומרחיק לכת עד כדי כך, שהשחקנים פונים אלינו, לעיתים ישירות דרך המצלמה.

דיבור ישיר למצלמה, שהחל בגל הצרפתי בראשית הקולנוע, הפך להיות מאוד נדיר וכיום ניתן לפגוש בו בעיקר בתוכניות טוק שאו בטלוויזיה והנה, נעשה בו שימוש מבריק למדי בסרט שכל העריכה שלו מאוד טלוויזיונית. התוצר הוא ספק סאטירה, ספק פרודיה, על שוק ההון ועל מי שחזו את המשבר הכלכלי הקשה שפקד את ארה"ב בשנת 2008 בעקבות בועת הנדל"ן.

מכונת הכסף

הסרט, שמבוסס על ספרו של מייקל לואיס "The Big Short", מתאר את התפתחות משבר הסאבפריים והאישים שהצליחו לנצל אותו להתעשרותם בעידן הפוסט מודרניזם הציני בו אנו חיים והבורות באמצעותה אנו נשלטים על ידי הבנקים העושקים את כספנו. כל זה מוצג באופן ביקורתי למדי כאשר העידן שלכאורה פרץ גבולות, מאופיין בניכור אנושי ובכך בעצם חוטא לעצמו ומעמיד את החומר, דהיינו הכסף, במרכז מי שאנו נותנים בהם אמון מלא שינהלו את כספינו.

העיסוק בהון הופך להיות מרתק למדי ב"מכונת הכסף" כשבין השאר מוצבת מול הצופה ביקורת, שקובעת: בתים הם חובות לא נכסים. אנשים לוקחים משכנתא אבל הופכים את עצמם לחסרי כל. הסרט מסופר לנו כביכול באמצעות מספר ״כל ידוע״ אנליסט, שמכניס אותנו בהדרגה לסיפור מאחורי קריסת הבורסא בוול סטריט. הכניסה לסיפור היא באמצעות כמה כלכלנים והיבטים משעשעים למדי, כמו אימג׳ים שמזכירים פרסומות וסלבריטאים שמסבירים את המונחים המורכבים של שוק ההון.

הדמויות

ניתן למצוא בסרט כמה כלכלנים שמוטרדים ממה שקורה, אחד הוא ד"ר מייקל ברי (כריסטיאן בייל), רופא במקצועו המקורי, ובאופן כללי טיפוס יוצא דופן בהתנהלותו ובחוסר כישוריו החברתיים. ד"ר ברי מנתח נתונים של אלפי משכנתאות בסיכון גבוה ומגיע למסקנה כי הם יכנסו לחדלות פירעון בשנים הקרובות, ולכן כדאי להשקיע במכשיר פיננסי שמאפשר תחליף של סחר בהלוואות האלו, שיאפשרו לגרוף הון כתוצאה מאי תשלום המשכנתאות של אלפי אזרחים. בדיעבד של הסרט ד"ר ברי הוא זה שחזה במדויק את התרחיש והחליט להשקיע מתוך כנות הלב ולא מתוך מושחתות, את כל הונו בהימור ההזוי הזה.

מכונת הכסף

מארק בלום (סטיב קארל הנהדר!) הוא יהודי שחווה טרגדיה בעקבות התאבדותו של אחיו ומנסה לנהל את חייו לאור התפרצויותיו הנשנות, מנהל גם הוא קרן גידור הפועלת תחת מורגן סטנלי. הבנקאי החלקלק ג'ארד ונט (ראיין גוסלינג) אליו אנחנו מתוודעים בראשית הסרט כמספר הסיפור, נחשף לפועלו של ד"ר ברי ומפנה את תשומת לבו של באום למשבר המתפתח, בניסיון לשכנע אותו לרכוש CDS. באום וצוותו מחליטים לבחון מקרוב אם שוק המשכנתאות אכן המנופח וישנה בועת נדל"ן והם נחשפים לעומק הטיפשות והשחיתות, מה שמביא אותם להגדיל עוד יותר את ההימור. ג'יימי שיפלי וצ'ארלי גלר הם כלכלנים צעירים שנחשפים במקרה למסקנה של ונט. הם פונים לאנליסט וותיק שפרש מהתחום לטובת ניהול אורח חיים סטרילי ואורגני,  בן ריקט (בראד פיט, המהמם!) במטרה שיסייע להם בהשגת גישה לביצוע "מכירה בחסר" ממונפת נגד שוק המשכנתאות.

הסרט מרתק כי הוא מדבר על אירוע שהתרחש במאה שלנו ולא רחוק מהשנתון הנוכחי. גם אופן הטיפול וההצצה לתחום מטופל באופן מדויק ומנהל דיאלוג מתוך מושגים מהכלכלה העולמית ועם זאת, למרות שזה נשמע מסובך, הסרט מצליח להיות מרתק, לייצר עניין ולרתק. אולי זה הבימוי שנע בין דיוק לחופשיות או האופן שבו משתפים אותנו הצופים ואולי זו האנלוגיה הקולנועית עם הטלוויזיה (כמו מעין הפסקת פרסומות) אבל אולי זה גם הרבה בזכות העריכה הנפלאה של הנק קורווין שמתפרשת על מספר סיפורים ודמויות שמאפשרות לנו בטבעיות להתרגל למושגים שנשמעים כמו שפה זרה למי שאינו רגיל בהם.

כוכבים- 4.5

מבחן מרלנה - חסרונו של הסרט הוא בדמויות נשיות שוליות, לרבות גופן של החשפניות (טוב, זאת וול סטריט ובזאב מוול סטריט זה היה גרוע בהרבה...)

הנה הטריילר:

צילום: יחצ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה