מי מפחד משטיפת פה?

כיום כבר ידוע שצחצוח שיניים בלבד אינו מספיק: שטיפת פה היא חלק חשוב והכרחי לשגרת היגיינת הפה שלנו. כך תבחרו את שטיפת הפה המתאימה ביותר עבורכם.

21/05/2015
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS

sec2

אנשים רבים אינם משתמשים בשטיפות פה ומסתפקים בצחצוח שיניים בלבד. מחקרים רבים שחוקרים את הנושא כבר חמישים שנה, מראים כי מדובר בטעות נפוצה – צחצוח שיניים הוא חשוב ביותר אולם הוא כלל אינו מספיק. למעשה, כשאנחנו רק מצחצחים שיניים אנחנו עושים מעט מדי בכדי לשמור על היגיינת הפה ולא מסירים את רובד החיידקים בכל חלל הפה.

אז למה שטיפת פה הכרחית לבריאות הפה שלנו ואיך בוחרים את שטיפת הפה הנכונה?

מדוע צחצוח שיניים בלבד אינו מספיק?

השיניים מהוות רק 25% מחלל הפה. כלומר, כשאנחנו מסתפקים בצחצוח השיניים אנחנו עושים רק כרבע ממה שאנחנו צריכים לעשות בכדי לשמור על היגיינת הפה כולו. ומה עם יתר ה-75%? הלשון, החך העליון, ריצפת הפה, הלחיים הפנימיות – בכל אלה חשוב ביותר לטפל, החיידקים הנותרים בפה יצטברו מחדש על השיניים ויצרו את רובד החיידקים המכונה פלאק.

הפלאק הוא הגורם העיקרי לעששת ודלקות חניכיים, והוא מצטבר כתוצאה מהיגיינת פה לקויה, צחצוח לא נכון או לא מספיק. למשל, מחקר מצא שאחד מתוך 5 ישראלים מצחצח שיניים רק פעם אחת ביום. שטיפת פה היא חלק בלתי נפרד מהשמירה על ההיגיינה האוראלית כי היא יעילה במיוחד להפחתת החיידקים הגורמים להצטברות הפלאק. שטיפת הפה, לעומת מברשת השיניים, יכולה להגיע לכל מקום בחלל הפה, כולל אותם מקומות שהמברשת לא מצליחה להגיע אליהם.

sec

ובנוסף לכל אלה, יש גם את עניין הריח הרע מהפה (הליטוזיס בשפה המקצועית), שמגיע בעיקר מהפה, מבסיס הלשון ומהחיידקים המצטברים במקומות אלה וגורמים לריח רע. אנשים מנסים להימנע מהליטוזיס על ידי צחצוח שיניים אבל כאמור, הצחצוח לא מספיק כי מברשת השיניים לא יכולה להגיע לכל מקום בחלל פה ושטיפת הפה יכולה.

במה עוד שטיפת הפה יכולה לעזור?

השימוש בשטיפת פה, מגנה על כל חלל הפה ובכך גם תורמת לבריאות הגוף.

המחקרים בתחום מצאו קשר בין הזנחת היגיינת הפה ובין מחלות שונות וביניהן  מחלות לב, סכרת ואוסטאופורוזיס. תחזוקה נכונה של חלל הפה יכולה להפחית את הסיכון להתפתחות מחלות אלה ולסייע במניעת החמרת מחלות קיימות.

איך בוחרים שטיפת פה?

המומחים הגיעו למסקנה כי יש צורך להשתמש בשטיפת פה פעמיים ביום, על מנת לקבל תועלת גבוהה הן במניעה של דלקות חניכיים ועששת.

שטיפת פה ליסטרין היא השטיפה המתקדמת והנחקרת ביותר. היא בטוחה לשימוש יומיומי ונעשו עליה יותר מחקרים מאשר על כל שטיפה אחרת. היא מכילה שמנים אתריים אשר מפחיתים חיידקים בחלל הפה. בנוסף, מחקרים מראים ששימוש בשטיפת פה ליסטרין לאחר הצחצוח – מפחיתה עד 97% מרובד החיידקים (הפלאק) שנותרו לאחר הצחצוח. את שטיפת הפה כדאי לבחור בהתאם לטעם האישי של המשתמש.  לליסטרין, למשל, יש 6 סוגי שטיפות פה לבחירה, לפי הצרכים והטעם של המשתמשים.

איך משתמשים נכון בשטיפת פה?

הכמות המומלצת לשטיפת פה היא מילוי פקק התכשיר עד קו הסימון. התדירות המומלצת לשימוש היא פעמיים ביום – שטיפה אחת בבוקר ושטיפה שנייה בערב לאחר הצחצוח ולמשך 30 שניות בכל פעם. אין צורך למהול את השטיפה במים או בכל נוזל אחר.

listצילומים: Shutterstock, יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה