מי מפחד מניקיון יסודי

לנקות, לסדר ולהשאיר את הבית ידידותי, עד הפסח הבא, וגם עד אלו שאחריו, זו לא אגדה. סידרנו עבורכם את 6 שלבי התהליך שיעזרו לכן לעשות את זה בקלות

18/03/2018
טליה ברשטיין קבלו עדכונים מטליה
  • RSS

גם אם מצות וריח של פרדסים לא מרגשים אתכן, וסדר וניקיון לא ממוקמים בעשרת הפעולות שאתם מחבבים, סביר להניח שגם לכם נעים לחזור לבית נקי מסודר וריחני, ביום בו אתם או מישהו אחר ניקה וסידר אותו. עכשיו דמיינו שזה קורה כל יום, מבלי שיידרש מכם לעשות הסבה מקצועית לחברת אחזקה של אדם אחד. לפני שאתם נאנחים ואומרים לעצמיכם שאין סיכוי, בואו ותראו כמה קל ופשוט זה יכול להיות, ולא לשכוח לחלק את ששת השלבים בניכם לבין בני הבית והמנקה.

ניקיון וסדר, לא מה שחשבתן  ( y WAYHOME studio- Shutterstock)

.

סדר, נקיון ושמירה על המצב, בלי עבדות ובלי שעבוד, וטיפים ללא מתחרים של סבתא חיק'ה

.

1.  פינוי ופרדות משמחות

בקור רוח ובדעה צלולה, שחררו מהבית, ומעצמיכם את כל מה שאתם לא לובשים, לא משתמשים, ולא מבינים איך הגיע אליכם. וזה כולל בגדים שלא נלבשו בשנה האחרונה, מצעים שמיכות וכריות שלא בשימוש, כלי פלסטיק חסרי מכסה ולהיפך, חפצי נוי שלא אוהבים, וכך הלאה.

למה? כי בטוח יהיה מישהו אחר שייהנה מכל הכבודה הזו שרק תופסת אצלכם מקום.

מה צריך? שקיות אשפה גדולות. וקור רוח

איך ולאן? את מה שבחרתם לתרום, כפלו יפה, ארזו בשקיות והביאו לכל עמותה שתבחרו לתרום לה. וזה כולל שמיכות וכריות לעמותות שדואגות לכלבים, חתולים ובעלי חיים שניצלו מהרג והתעללות.

אחת לכמה זמן? הטוב ביותר יהיה אם תאמצו את חוק שימור המסה, לא הפיזיקאלי, הביתי. קניתם חפץ או בגד חדש, עוד לפני שהוא מתמקם בארון או על המדף, בחרו את החפץ או הבגד שתתרמו. הידיעה שמישהו אחר, על שניים או על ארבע ייהנה מזה, תקל עליכם את הפרידה.

.

 2.  רשתות, תריסים וחלונות

מה צריך: נוזל לניקוי חלונות, חומר לניקוי כללי, נייר סופג, כפפות חד פעמיות, מטליות מקרופייבר.

רשתות: אם ניתן להוציא את כל מסגרת הרשת, נפלא. קחו אותה לאמבטיה, נקו עם ספוג רך וסבון כלים, ושטפו עם זרם מים חזק שישחרר את כל הפתחים הקטנים מעונשו של הלכלוך. אם לא, נקו אותה עם מברשת גדולה בעלת סיבים רכים, ולאחר מכן עם מטלית לחה.

תריסים: שלב א': ניקוי הלכלוך והאבק בעזרת מברשת רכה. שלב ב': בעזרת מטלית טבולה במים ונוזל לניקוי כללי ביחס של כף נוזל ניקוי לליטר מים.

חלונות: שלב א': בעזרת מטלית מקרו פייבר נקו את האבק. שלב ב': השתמשו בנוזל לניקוי חלונות ובנייר מגבת, בשיטת שתי וערב. "וויש" אחד מלמעלה למטה, "וויש שני" מצד לצד.

סבתא חייק'ה מנקה באופן קבוע את החלונות והרשתות דווקא עם נוזל לניקוי רצפות שמכיל ווקס או סיליקון, ובזכות כך, לטענתה, האבק גולש מהחלונות והרשתות ולא מצטבר שם.

אחת לכמה זמן? תלוי איפה אתם גרים. אם הבית נמצא ברחוב סואן וחשוף לזיהום אויר, הכריזו על 'שעת חלונות  רשתות ותריסים' פעם בשבועיים.

למה כפפות חד פעמיות? כדי לשמור על עור הידיים מיובש וגירוי שעלול להיווצר מחומרי ניקוי, משום שהן מתכלות, ובניגוד לאחיותיהן הרב פעמיות, הסיכוי שתכניסו יד לכפפה מעופשת לא קיים.

אג'קס לניקוי חלונות, מטליות מקרופייבר, ונוזל לריצפה של סאנדיי, סוד לריצפה ומטליות לניקוי של ניקול (צילום: יח"צ)

.

3.  אבק

מה צריך: מטליות מקרופייבר, כפפות חד פעמיות, מטליות לחות לניקוי. מברשת לניקוי אבק.

מצד אחד, לנקות אבק זה לא כייף, מצד שני, אם מברשת רכה לניקוי אבק נמצאת במרחק שליפה, ופעמים בשבוע תעבירו אותה על המדפים, זה ייקח לא יותר ממספר דקות, ימנע מהאבק להצטבר, ויהפוך לפעולה שתתקתקו מבלי להרגיש שיצאתן למבצע קשוח.

אחת לכמה זמן? פעם בשבוע. לאחר ניקוי האבק, כדאי לעבור על המדפים ושאר מנחתי האבק עם מטליות לחות שמונעות הצטברות אבק, הפלא הזה עוזר ומשאיר ריח של ניקיון בבית.

שמרו חבילות של מטליות כאלו במגירה בסלון, ובחדרים, ותוכלו לשלוף ולנקות, גם אם סתם חלפתן בחדר כדי לחשוב לעצמכן מחשבות.

הסבתא מנקה עם אותן מטליות גם את המקום הקבוע על המשקוף, וליד ידיות הדלתות שנוטה לצבור לכלוך וכתמים שאף פולניה לא תרשה לעצמה שיהיו שם.

שואב אבק הקפידו לשאוב פעם בשבוע את הריפוד והשטיחים, ופעם בחודש את המזרנים שבמיטות.

.

4.  מטבח

מה צריך: נוזל לניקוי כללי, אקונומיקה, חומץ, מטליות לחות לניקוי, ספוגיות לניקוי, מסיר שומנים, נייר סופג. את כל אלה אפסנו במרחק נגיעה. שלכם, ולא של ילדים. העניין כאן כרוך רק בהחלטה להקדיש בין 5 ל 10 דקות נוספות לאחר בישול, טיגון לא עלינו, או כל פעולה אחרת במטבח, ולא בשיטה כזו או אחרת של ניקיון.

אחרי שימוש בכיריים חשוב להקפיד לנקות אותן לאחר שהתקררו, להשתמש במטליות וספוגיות רכות כדי למנוע שריטות, בחומרים שמסירים שומנים, אם הוראות הניקוי של המכשיר כוללת שימוש כזה, כנ"ל  עם התנור לאחר אפייה.

מגירות נוטות לאפסן בתוך עצמן לא רק את מה שיעדתן להן, אלא גם פירורים שנשרו מהשיש, אבק ולכלוך. מגירה אחת/ מדף/ ארון ביום שיזכו לליטוף עם מטלית יבשה או לחה בהתאם לצורך, ימנעו מכם את הצורך לעשות את זה בגדול לפני הפסח הבא.

מדיח כלים: תנו לו יום ספא פעם בחודש, והפעילו אותו עם חומר לניקוי מדיח כדי למנוע הצטברות של שומנים  וריח רע.

הסבתא מניחה מדי פעם רבע לימון על קליפתו בתוך המדיח, ומוציאה את הלימון המכובס לאחר הפעולה. הלימון משאיר ריח מרענן ולדבריה גם תורם להברקה של הכלים.

מקרר: טביעות אצבעות מקושטות שוקולד, בצק, בוץ ושאר דברים שמשאירים הילדים, או השארנו אנחנו והאשמנו אותם, קל לנקות עם מטליות לחות. הקפידו לנקות את מגירת הפירות והירקות בכל פעם לפני שאתם מאכסנים שם מחדש מוצרים. "וויש" מהיר עם מטלית נייר יבשה על המדפים, ימנע עקבות לחות ודביקות עליהם. כתמים ועקבות שהצטברו, תוכלו לנקות עם מטלית טבולה בתמהיל של חצי כוס מים וחצי כוס חומץ.

אג'קס לניקוי חלונות, מטליות מקרופייבר, ונוזל לריצפה של סאנדיי, סוד לריצפה ומטליות לניקוי של ניקול (צילום: יח"צ)

5.  שירותים אמבטיות מקלחות ומקלחונים

מה צריך: טבליות לשמירה על נקיון האסלה, כפפות חד פעמיות, ג'ל או נוזל לניקוי אסלות ומקלחות. מטליות לניקוי רצפות, ומבשם אויר.

איך? תלו בתוך האסלות סבון מחטא ורצוי גם מונע הצטברות אבנית. אפסנו ג'ל או נוזל לניקוי אסלות ליד כל אסלה בבית ורחוק מהישג יד של ילדים ובעלי חיים. בסוף כל יום שפכו מעט נוזל לאסלה, ונקו עם המברשת שנועדה לכך, ולא לשכוח לרוקן את הכלי שמכיל את המברשת, מסיבות מובנות.

אחת לכמה זמן? את המקלחת נקו פעם בשבוע. ובאותה הזדמנות אספו את השטיחונים הקטנים והמגבות לכביסה. פעם בשבוע נגבו את ריצפת חדר השירותים עם מטלית לניקוי רצפות. ולא לשכוח להשאיר בכל חדר שירותים מבשם אויר ידידותי לסביבה ולבני הבית.

פלאדג' לניקוי ושימון רהיטי עץ, כריות לניקוי כלים, ונוזל כלים של סאנדיי, פיניש לניקוי מדיח, ולשמירה על ריח רענן ( צילום: יח"צ)

.

6.  ריצפה, רהיטים ומה שביניהם

מגדלים כלבים חתולים או גם וגם?  כדאי להפעיל פעם ביום רובוט, או את אחד ממקבלי המטלה, לטאטא ולאסוף לכלוך, חול ושיער מהרצפה.

כתמים דביקים כדאי לנקות עם מים וסבון, ואת הריצפה כולה תוכלו לנקות פעם בשבוע בעזרת מטליות לניקוי רצפות, ופעם בשבוע לשטוף אותה עם נוזל לניקוי רצפות.

רהיטי עץ כדאי לחדש אחת לחצי שנה, עם חומר נועד לכך.

 ריפוד ווילונות כדאי לכבס בהתאם להוראות האריגים אחת לשלושה חודשים, ולא רק כדי לשמור על הבד נקי ובריא. אלא משום שכולנו קצת מכורות לריח של כביסה.

וטיפ למגדלי הכלבים והחתולים, מדי פעם נפחו מספר בלונים ותנו להם לנוע על הרצפה והשטיחים. לא תאמינו כמה מהר החשמל הסטטי שמצטבר על הבלונים גורם להם לאסוף שיער מכל מקום.

מרכך כביסה של סנו מקסימה, מגבונים להסתר כתמים של קליה, מבשם כביסה בדין, נוזל ומרכך כביסה של סאנדיי (צילום: יח"צ)..

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה