מי יסייע לסייעות?

שורה של פוליטיקאיות התייצבו בשבוע שעבר בכנס מחאה שערכו סייעות לגננות, אחד הסקטורים המקופחים במשק. נשמעו שם לא מעט הבטחות, אבל הזמנים הם זמני בחירות, וחברות הכנסת לעתיד החלו למהר בשלב מסוים להספיק לכנס הבא

07/01/2013
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
  • RSS

כינוס סייעות הגנים שהתקיים במסגרת פרלמנט נשים וחבורת המשפטניות הפמיניסטיות של עמותת 'איתך-מעכי' במתנ"ס בת ים, בשבוע שעבר, סיפק שלוש שעות דינמיות שבמהלכן חווינו כולנו את כל קשת הרגשות. מצחוק גדול ורם שהתגלגל בכל האולם עד בכי. בכי של נשים שעושות את העבודה המשמעותית ביותר שאפשר לעשות, קרי חינוך הילדים של כולנו, ואנחנו, כולנו, מסרבים לראות אותן, לתת להם יחס של כבוד, ולתגמל אותן בשכר מתאים. "למה אתן משתמשות במילה 'מאבק'?", תהה אורי בוסקילה, ממלא מקום ראש עיריית בת ים, "תפסיקו להיאבק, נאבקים על דבר שלא בטוח שמגיע לנו, לכן מגיע בוודאות כסף – תידרשו אותו".

זאת היתה עצה מגבר שמבין את כללי המשחק ומבין איך לדפוק על השולחן. והעצה הזאת היתה הראשונה בסדרת עצות משמעותיות שקיבל ועד הנשים הסייעות מכל מי שעלה לבמה והסביר להן שהן כוח. אולי הן עדיין לא מבינות את זה, אבל הן חתיכת כוח פוליטי. הן מונות 30 אלף נשים בכל הארץ, פי 5 ממספר החברים בחברת חשמל, שהרימו צעקות וקיבלו פי מאה מהן. לוקח זמן שאדם מבין כמה כוח יש לו בעיני סביבתו. בכנס הזה, שהיה כולו מעצים, הסייעות קיבלו את הדחיפה הראשונה לבנות לעצמן זהות חדשה של נשים שיושבות חזק, שיש להן קול, שיש להן כוח.

כדי להציג את דרישותיהן ואת מצבן הן עלו אחת אחרי השנייה לבמה. עיקר תביעותיהן של הנשים הללו, שקולטות את הילדים בגן בשבע וחצי בבוקר ונשארות עד הילד האחרון שאמא או אבא שלו מאחרים, בארבע אחר הצהריים, מסתכמות ברשימה החלקית הבאה: להפסיק את ההעסקה לפי שעה, את היעדר קביעות, את היעדר שכר בימי חופשה, ליצור הגדרת תפקיד ברורה והעסקה באמצעות עמותות.

ריימונדה מאחמיד, סייעת מאום אל פאחם, שיכולה בקלות עם הביטחון ויכולת הביטוי שלה לככב בכנסת הבא (והלוואי שחנין זועבי, שלי יחימוביץ, או אסמא אגברייה זחאלקה ירימו את הכפפה), הציגה שיקוף פרודי של המצב: "אנו פותחות את הגן מוקדם בבוקר בתפקיד הבייביסיטר, ממשיכות בתפקיד המבשלות, אחר כך בתפקיד המנקות, אחר כך בתפקיד מחליפות החיתולים, המלבישות, מספרות הסיפור, בונות הקוביות, המאכילות, המחנכות, המסבירות לילדים, המפרידות ריבים, המנקות את הגינה והשוטפות את הרצפה והכלים". בקיצור, כלבויניקיות של עבודת תמורת מינימום שכר ואפס מעמד.

טוב, כמה שנים אפשר להמשיך עם זה? מסתבר שהרבה. עד שיום אחד הן נחנקו, הגיעו ל'איתך מעכי', הכירו את זכיותיהן ועכשיו הן תובעות מההסתדרות שתייצג אותן בכבוד ולא תמכור אותן בפרוטה. 150 סייעות הגיעו באוטובוסים מכל רחבי הארץ וקיבלו מהמשפטניות סטיקר נפלא עליו כתוב: 'מאבק הסייעות הוא המאבק של ילדינו'. הן עובדות במוסדות חינוך, חלקן סייעות צמודות לילדים עם צרכים מיוחדים, רובן הגדול מועסקות על ידי רשויות מקומיות או עמותות בשכר לא הגיוני ביחס לעבודה הכל כך תובענית הזאת, שכולנו מכירים מקרוב. תיזכרו במשפט הנפלא של הילרי  קלינטון שאמרה כי צריך כפר שלם כדי לגדל ילד אחד. הן הכפר, רק שלא לילד אחד, אלא לעשרים, שלושים, ארבעים ילדים בבת אחת.

בשורה הראשונה של המתנ"ס הצטופפו יחד פוליטיקאיות ותיקות וכאלה שיישבו בכנסת הבאה בפעם הראשונה. ראשונה עלתה לבמה אורית זוארץ מהתנועה, בעלת רקורד פמיניסטי מובהק בנושא סחר נשים. המשפטניות והסייעות ביקשו מזוארץ להתייחס להצעת חוק של המפלגה שלה להכיר בסייעות כמקצוע מועדף ליוצאי צבא, כלומר שכל אחת תוכל לעבוד כסייעת ללא הכשרה וזאת  בניגוד למאבק של הסייעות להיחשב מקצועניות. דרמה קטנה התחוללה באולם כשזוארץ לא ידעה על איזה חוק מדובר. וטע לוי, המשפטנית של 'איתך', הסבירה לה בשקט על מה מדובר. לבסוף הוציאו מזוארץ הבטחה לבדוק ולהתנגד להצעת החוק של מפלגתה.

מיכל רוזין ממרצ, מרב מיכאלי מהעבודה, גילה פינקלשטיין מהבית היהודי וקארין אלהרר המרשימה מ'יש עתיד' התחייבו כולן בנפרד להתאמץ בכנסת למען הסייעות. שורת הנשים הזאת ברובה פמיניסטית ויחד עם זה הזמנים הם זמני בחירות והן אמרו את המשפטים שלהן ומיהרו לכנס הבא בתור. וזה לעומת גבר אחד, נציג ההסתדרות אלי טרבלסי, שחטף את כל הריקושטים, אבל כמו גבר נשאר עד הרגע האחרון.

טרבלסי הקרין מצגת על אחוזי העלייה בשכר של הסייעות בשנים האחרונות. אבל הן, מצוידות בתלושי שכר, עלו על הבמה אחת אחרי השנייה להראות לו שפה הניקוד לא עבר, ופה התוספת לא התקבלה, לבסוף המסקנה שהשכר שלהן אכן משפיל ושההסתדרות לא מתאמצת עבורן. הוא הודה בהכנעה והבטיח לשורות הנשים הזועמות שלאור הלחץ הציבורי תיפתח ההסתדרות במשא ומתן עם האוצר והשלטון המקומי להוסיף עשרה אחוזים לשכרן, וגם הבטיח להן באופן אישי ועם היד על הלב, לעמוד בצורה נחושה יותר מול נערי האוצר. לו יהי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה