מי יהיה נשיא?

מרצ מנסה לחזק את מעמדה כמפלגה ללא שחיתויות אבל בקבלת ההחלטות על בחירת נשיא, זהבה גלאון לא שונה משאר חברי הכנסת. אלדד יניב חושף מה קורה במרוץ החם למוסד הנשיאות

12/05/2014
אלדד יניב קבלו עדכונים מאלדד
  • RSS

אש וגופרית רשפה זהבה גלאון בשלי יחימוביץ' בבחירות האחרונות. יחימוביץ' מניפה רק את "הדגל החברתי". יחימוביץ' אפסנה את "הדגל המדיני". סיסמאות שתמיד עושות טוב בגב, בעיקר לשמאל. רק שעכשיו עושה גלאון בדיוק את אותו הדבר.

שתי חתימות נתנה סיעת מרצ לדליה איציק, ומהפתקים בקלפי של מרצ יהנה כנראה פואד בן אליעזר. גם איווט ליברמן תומך בשניהם. גם אריה דרעי. העיקר שרובי ריבלין ה"פיינשמייקר" לא ייבחר.

שתי מדינות

אז איך מצאה עצמה גלאון תומכת בדליה איציק ונגררת לפואד בן אליעזר? לא נתמוך בשום מועמד שאיננו בעד שתי מדינות, הודיעה קוממיות גלאון, וגלגלה את רובי ריבלין מכל המדרגות. וזה בדיוק במה שתומך כאן בן אליעזר. בשתי מדינות. אחת לטייקוניה ואחת לנתינייה.

מילא גלאון, שבנה נדב הוא היועץ והלוביסט שמקושש לבוס בן אליעזר קולות בכנסת. הון-שלטון בביתה של מי שיוצאת כאן כל שני וחמישי נגד "המועדון". אבל תמר זנדברג? אילן גילאון? הם לא מרימים איזה קול נגד?

בואו נזכר במועמד וברזומה: בן אליעזר, שכמתאם הפעולות בשטחים, היה גם בעליה של סוכנות רכב ביהודה ושומרון ועזה, ועשה עסקים פרטיים בעודו במדים, בימים שבהם המשטרה הייתה דומה יותר ללואי דה פינס ומבקר המדינה היה תואר חלול בלי השפעה רבה. בן אליעזר שמחזיק בארנק חמישה כרטיסי חבר לבתי קזינו בלונדון. בן אליעזר שחסך כל גרוש ושם בצד כל פרוטה בשלושים השנים האחרונות, וממשכורת של חבר כנסת ושר קנה פנטהאוז מפואר על הים בתשעה מיליון שקלים.

בן אליעזר, המנוע של השיטה שחיברה כאן כל טייקון לפוליטיקאי. בן אליעזר ששכר חוקרים פרטיים בכל מירוץ פוליטי, כדי לחסל יריבים ועכשיו מקונן בדמעות תנין שעושים לו את אותו הדבר. קבלו את בן אליעזר, הוא הא מי זה בא, נשיא המדינה הבא.

גם דליה איציק היא מועמדת ראויה בעיני גלאון, כי היא תומכת ב"שתי מדינות". ולכן זכתה מגלאון ב"שתי חתימות". של מי? של ניצן הורביץ? של מיכל רוזין? של עיסאווי פרג'?

איציק?

כמו פואד, גם איציק מחוברת פה לכל טייקון שזז, גם היא רכשה לאחרונה דירת פאר מחברתה רונית רפאל. ממשכורת של מורה כל השנים ואחר כך עסקנית וח"כית, חסכה פרוטה לפרוטה וקנתה נדל"ן, תצפית על תל אביב, ממגדל יוקרתי ב"גן העיר".

מנציחים את השיטה

כמעט בכל אתר אינטרנט קוראת גלאון בימים אלה להתפקד למרצ. מרצ חזקה זה פחות שחיתות. כשאיציק מקבלת "שתי חתימות" וכשפואד יקטוף כאן כנראה את הקולות, זו נשמעת עוד סתם סיסמת בחירות חלולה ומעצבנת. של מרצ.

לא נתמוך בשום מועמד שאיננו בעד שתי מדינות? באמת סיבה עקרונית לא לתמוך ברובי ריבלין, שרוצה מדינה אחת מהירדן עד הים. אבל להצביע בעד המועמד או המועמדת שאריה דרעי וליברמן רוצים על הכיסא? אז אולי עדיף במקרים של בחירה בין רע לרעה, שמרצ תודיע שהיא מצביעה בשישה פתקים, ריקים? נכון שזה לא ישנה את התוצאה בקלפי, כי פתקים לבנים לא נספרים, אבל זה סוג של מחאה, לסיעה קטנה בכנסת, שרוצה בפעם הבאה להיות גדולה.

מרצ רוצה להיות בפעם הבאה סיעה גדולה על חשבונה של מפלגת העבודה, שבעצמה מתיימרת לחולל שינוי "עמוק" במדינה. אבל העמידה כאלטרנטיבה לשלטונו של ביבי, את מועמדה – פואד בן אליעזר. שהוא גם מועמדו. של ביבי. שיטה טובה להנציח לעוד שבע שנים את "השיטה".

*****

אלדד יניב הוא עורך דין, פעיל חברתי, ממקימי מפלגת "ארץ חדשה", יועץ פוליטי בעברו, בהווה פובליציסט המרבה לחשוף ולעסוק ביחסי הון-שלטון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה