מי חברות הכנסת הכי חברתיות?

על-פי המדד החברתי שפורסם השבוע נראה שנבחרינו לא נותנים דין וחשבון לציבור. חברות הכנסת אמנם קצת יותר חברתיות מהממוצע הכללי, אבל יש עוד לאן לשאוף

27/03/2014
חובב ינאי קבלו עדכונים מחובב ינאי
  • RSS
» סדר העדיפויות השתנה. צילום מסך מתוך יוטיוב

הבחירות לפני קצת יותר משנה עסקו כמעט אך ורק בנושאים חברתיים-כלכליים. על רקע מחאת יוקר המחיה והדרישה לצדק חברתי, מפלגת יש עתיד קיבלה 19 מנדטים, מפלגת העבודה עלתה ל-15 מנדטים ומרצ הכפילה את כוחה ל-6 מנדטים. אבל מי מדקלם סיסמאות חברתיות ומי באמת פועל חברתית?

השבוע פרסם ארגון "המשמר החברתי" את המדד החברתי לכנס החורף של הכנסת, שהסתיים בשבוע שעבר. אפשר לסכם את המדד החברתי, שמעניק לחבר הכנסת נקודה על כל הצבעה "חברתית", ונקודה שלילית על כל הצבעה "אנטי-חברתית", כך: ככל שמתרחקים מהבחירות, דרישת הבוחרים לסדר עדיפויות אחר, כזה שמיטיב עם האזרחים, הולכת ונשכחת.

אם הציון הממוצע במדד החברתי של כנס הקיץ הקצרצר שהתקיים אחרי הבחירות עמד על 18.6, אז הציון הממוצע בכנסת החורף ירד ל-11.4. בכנס הקודם רק שניים היו עם ציון שלילי, ובכנס הנוכחי - 32 חברי כנסת קיבלו ציונים שליליים, כלומר הצביעו באופן אנטי-חברתי. חברי הכנסת אפילו התאמצו פחות. הנוכחות של חברי הכנסת בהצבעות בעלות השלכות חברתיות במליאת הכנסת ירדה מ-42% בקיץ ל-34.8% בחורף.

מי מאכזבת ומי מפתיעה?

סיעת הבית היהודי הייתה המאכזבת ביותר מבחינה חברתית. רק חברת כנסת אחת מטעמה, שולי מועלם-רפאלי, קיבלה ציון חיובי, והציון הממוצע של הסיעה עמד על 3.2-, פחות משתי השותפות הקואליציוניות האחרות, הליכוד-ישראל ביתנו ויש עתיד. לעומת זאת, לראשונה מאז קיומו של המדד, חברי הכנסת של סיעת העבודה זכו לציון הממוצע הגבוה ביותר, ולקחו את ההובלה ממרצ, הסיעה המצטיינת במדדים הקודמים.

כשבוחנים את הכנסת ה-19 מזווית מגדרית, מגלים שחברות הכנסת כקבוצה הן רק מעט יותר חברתיות מהממוצע הכללי, עם ציון ממוצע של 12.9 נקודות. בעשיריה הפותחת נמצאות שלוש נשים: במקום השלישי ח"כ סתיו שפיר עם 54 נקודות, במקום השביעי ח"כ מרב מיכאלי עם 46 נקודות ומיד אחריה ח"כ מיכל בירן עם 45 נקודות. ראוי לציין, כי כולן חברות כנסת חדשות שנכנסו רק בקדנציה הנוכחית לפוליטיקה.

אולם לא הכל ורוד בניתוח המגדרי. שתי הצעות חוק חשובות ביותר לנשים נדחו תוך התנגדות של מספר חברות כנסת מהקואליציה. הצעת חוק אחת כזאת היא הצעת החוק לפטור מתשלומי ארנונה לנשים שיצאו ממקלט לנשים מוכות, שההשלכות התקציביות שלה נחשבות ל"כסף קטן" במונחי תקציב המדינה. שיח ציבורי ער התנהל סביב הצעת החוק, כאשר התברר שמספר נשים הצביעו נגד הצעת החוק. הצעת חוק נוספת שזכתה להתנגדות, בין היתר מצידה של יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא, היא הצעת חוק המבקשת להשוות את התנאים בין נשים לגברים בקבלת קצבת נכות מהביטוח הלאומי.

הנתונים הללו חשובים כל כך, משום שנבחרינו התרגלו שבין בחירות לבחירות הם לא מחויבים לתת דין וחשבון לבוחרים שלהם. זאת חוכמה קטנה מאוד לפזר סיסמאות בחירות, להסתמך על הזיכרון הקצר של הציבור ולהתעלם מהן כשאין בחירות באופק. אנחנו האזרחים, צריכים להפסיק לקטר ולהתחיל לדרוש מהנבחרים שלנו לספק את הסחורה כל ימות השנה, ולאותת להם שהכוח בידיים שלנו.

*****

חובב ינאי הוא רכז המשקיפים של המשמר החברתי בכנסת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה