מישהו מטפל בך?

שבוע בריאות הנפש העולמי: ד"ר ירדן לוינסקי, פסיכיאטר בכיר בבי"ח שיבא, מספר על הצורך בטיפול נפשי ועל הסטיגמות שנדבקו אליו

13/10/2010
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» עלמה במצוקה. צילום: richard masoner, flickr

מאת ד"ר ירדן לוינסקי
פסיכיאטר בכיר בבי"ח שיבא ומנהל מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים.

בשנים האחרונות יש תחושה של קבלה והפנמה של חשיבות היעוץ והטיפול נפשי. אומרים שבתל אביב כל אדם שלישי לוקח ציפרלקס או פרוזאק, אבל כמובן שהמציאות בשטח מעט שונה ולמרות שבקבוצות מסויימות המצב אכן כזה, יש מקרים רבים שמזכירים לי שמה שכתוב בעיתון לא משקף תמיד את המציאות. אנחנו רוצים שכולם יהיו מסוגלים להבין שיש להם איזו שהיא בעיה, שכל אלו שמעוניינים בכך יקבלו טיפול ובמיוחד אנחנו רוצים שלכל בעיה יהיה פתרון קל ומהיר.

לדוגמא, אירוע שקרה לי באחת הפעמים שעשיתי מילואים: במילואים, כמו חלק גדול מהרופאים, איני עוסק בתחום ההתמחות שלי כפסיכיאטר אלא מתפקד כרופא כללי ביחידה צבאית.

- "איזה רופא אתה?" שאל אותי קצין מיחידה שבה ביקרנו כשעמדנו בתור בחדר האוכל.

- "פסיכיאטר." עניתי.

- "אה, אתה בטח מתעסק עם הרבה משוגעים".

הבטחון שבו הוא ביטא את המחשבות שלו שעשע אותי והזכיר לי עד כמה אנשים שלא נפגשו עם מצוקה נפשית לא מבינים את המקצוע שבו אני עוסק. חשבתי לרגע על התשובה שאתן לו ועניתי מבלי להתייחס ישירות להכללה הסטריאוטיפית של המקצועות העוסקים בבריאות הנפש.

"בעצם, חלק גדול מהעבודה שלנו הוא עם אנשים שמתמודדים עם משברים בחיים כמו גירושים, התמודדות עם מחלות גופניות, לחץ בעבודה, מעבר מקום מגורים או אפילו סוגיות של הורות ומשפחה."

-"אז איפה הקליניקה שלך?" הוא שאל.

-"אני עובד בתל השומר ובקליניקה בתל אביב" עניתי.

בשלב הזה הקול שלו הונמך ונחלש עד לכמעט לחישה. אני חושב שהוא שאל אותי כמה אני לוקח לפגישה אבל לא הצלחתי לשמוע את מה שהוא אמר, ומזווית העין יכולתי להבחין בשאר הסובבים מסתכלים בעניין בדיאלוג בינינו ובהתנהגות שלו. הסצנה נראתה כאילו נלקחה מקטע באחת התוכניות בערוץ הדרמה בכבלים. "יש לך כרטיס ביקור?" הוא שאל כשהגענו לסוף התור. העברתי לו את הכרטיס והלכתי לשבת עם האנשים מהיחידה שלי, בעודי תוהה מתי אפגש שוב עם "הסטיגמה".

טיפול נפשי- הוקוס פוקוס?

אחד המשפטים הכי נפוצים בפגישות הראשונות אצל פסיכיאטר הוא 'לא חשבתי שאני אי פעם אמצא את עצמי אצל פסיכיאטר'. כאילו שמישהי חשבה שהיא תמצא את עצמה אצל קרדיולוג. הבעיה היא שלוקח הרבה זמן, יותר מדי זמן מהרגע שנשים מבינות שיש להן בעיה ועד שהן מגיעות לטיפול.

כל אלו שעוסקים בפסיכיאטריה, בפסיכולוגיה ובטיפול, מכירים כינויים יצירתיים לתהליך הטיפול אשר מתייחסים לסטיגמות שונות. כינויים כמו 'הוקוס פוקוס', 'שטיפת מוח' או 'השפעה'. ל'הוקוס פוקוס' יש קונוטציה חביבה של עולם הקסמים אבל לרוע המזל תחום התרפיה או הטיפול הנפשי נותר מסתורי ומרוחק עבור מרבית האנשים בדיוק כמו קסמים. מה בדיוק קורה בזמן פגישה עם פסיכיאטר? מה עושים שם? האם אני אשתנה כשאצא מהחדר? אם אתחיל טיפול, האם זה אומר שאני משוגעת, חלשה או סתם כשלון? מה יחשבו עלי? מה אם יראו אותי יוצאת מקליניקה של פסיכיאטר או פסיכולוג? אלו חששות טבעיים בהתחשב בהתניות החברתיות שמוטבעות בנו. לצערנו התוצאה של ההתניות האלו היא שיש רבים שמחליטות לא לקבל יעוץ או טיפול למרות שהם סובלים ממצוקה רגשית או גופנית משמעותית.

רוב המגיעות לטיפול לא סובלות כלל ממחלה נפשית

צריך להבהיר כמה דברים חשובים: מרבית אלו שמגיעות ליעוץ ואפילו לטיפול לא סובלות ממחלה נפשית – קלה או קשה. רובן מתמודדות עם אתגרים משמעותיים או נמצאות בתהליכי חיים חשובים אשר מעמיסים עליהן ומקשים על יכולתן להתמודד. כתוצאה מכך החיים שלהן, איכות חייהן ויכולתן להתמודד עם אותם אירועים יורדת. דוגמאות לאירועים כאלו יכולות לבוא מתחום התעסוקה-  כגון התמודדות עם גורמי לחץ קבועים בעבודה, בחירות קריירה, משברים כלכליים או תחומים אחרים כמו בעיות בריאות או אבחנה רפואית חדשה, קונפליקטים בין הורים לילדים, קשיים בלימודים או אפילו קשיים חברתיים במקום מגורים חדש.

דוגמאות לתהליכי חיים יכולות להיות מוות של בן משפחה או חבר קרוב, סיום של יחסים זוגיים או חברות, התמודדות עם תוספת של ילד חדש למשפחה, גירושין ונישואין, או התמודדות עם קבלת החלטות בנושאים משפחתיים. כל הנושאים הללו יכולים לגרום למצוקה, לתחושה רעה ואפילו להשפעה על בריאותו ותפקודו של אדם. בחלק מהמקרים ניתן גם למצוא סימנים של דיכאון ושל חרדה.

אלו הם רק חלק מהנושאים שבגללם אנשים מחליטים לפנות לטיפול. חשוב לזכור שאם אתן (או מישהו מהמשפחה שלכן) מתמודדות עם אחד מהאתגרים האלו שציינתי, אתן לא לבד. למעשה, רוב האנשים סביבכן מתמודדים עם קשיים דומים, גם אם לא זהים. האפקט של כל אחד מהאתגרים האלו הוא בדרך כלל מצטבר, כך שאם יש כמה אתגרים בעת ובעונה אחת נוצרת 'ערימה' של אתגרים וגורמי לחץ.

יעוץ והכוונה בזמנים כאלו יכולים לסייע הן במתן תמיכה וכלים טובים להתמודדות עם אותם משברים. בסופו של דבר, מדובר בהשקעה בבריאות הנפשית והגופנית שלכן. הפניה ליעוץ היא פעולה אמיצה ולא מעשה מתוך חולשה, והתוצאה של פניה כזו יכולה להיות טובה גם עבורכן וגם עבור אלו שחייהם קשורים בחייכן.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר בכיר בבי"ח שיבא ומנהל מרכז רזולוציה לישומים פסיכולוגים מתקדמים. בעל הבלוג "דברים שעוברים לי בראש".

» הבלוג של ד"ר לוינסקי

» מרכז רזולוציה

»היחידה לטיפול בבריאות נפש האישה- רזולוציה

מאמרים מומלצים בבלוג של ד"ר לוינסקי:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה