מירי רגב תראה לכן מה זה רוך נשי

הרשימה שנבחרה בפריימריס הליכוד היא לא רק ימנית להחריד, אלא גם אנטי חברתית. נוכחות נשית? יש, אבל כפי שהח"כיות של הליכוד הוכיחו בכנסת היוצאת, העובדה שאת אישה לא עושה אותך מחוקקת רגישה יותר. להפך

26/11/2012
אסתי סגל קבלו עדכונים מאסתי
  • RSS

אם רק היו נותנים לנשים להנהיג, העולם היה נראה אחרת – טוב יותר, רחום יותר, נעים יותר.

זו כבר לא תיאוריה, מחקרים מוכיחים שנשים טובות יותר בניהול, ביחסי אנוש, בתקשורת. שהחשיבה שלהן עמוקה יותר, יסודית יותר ובעיקר רגישה יותר לניואנסים ולזרמי מעמקים.

אם היינו רואים יותר נשים בהנהגת המדינה, בבית הנבחרים, בהנהגת המפלגות, הפוליטיקה שלנו (ובכך בהכרח גם איכות החיים שלנו) היתה נראית אחרת – פחות אלימה, פחות נכלולית, פחות כוחנית ונפוחה. היא היתה מתעסקת בדברים החשובים באמת: דיור, חינוך, תרבות, בריאות, רווחה.

נשים לא היו הולכות שולל אחרי הפחדים והאיומים שראשי מערכת הביטחון מפזרים כאן ללא הרף כדי לשמר את כוחם ואת מעמדם; נשים בעמדות מפתח במערכת הפוליטית היו רואות למציאות את הלבן בעיניים ומשנות את מערך השיקולים וההחלטות, מדגש על הביטחוניות וקידוש המוות למען המולדת, אל החוף הזוהר של החיים.

ובאמת אחרי הרבה שנים של דיכוי, יש לנו היום 23 חברות כנסת (ב-2009 נבחרו 21 ואחרי חילופי גברי ב-2010, היום מכהנות 23 חכ"יות), מתוכן במפלגת השלטון, הליכוד, יש חמש נשים, אחת מהן שרה (לימור לבנת), השנייה סגנית שר (גילה גמליאל) והשלישית יו"ר ועדה (ציפי חוטובלי).

האמנם חמש נשים במפלגת השלטון הן בגדר הישג לסדר היום החברתי?

אז זהו שלא ממש. מבט חטוף בדירוג החברתי של הליכוד, המשקלל את הפעילות הפרלמנטריות של כל ח"כ, מגלה לנו שהנשים אכן מובילות את סדר היום החברתי אלא שמלמטה. חבר הכנסת הבלתי חברתי ביותר, ובתחתית הרשימה של הליכוד, הוא חברת כנסת – ציפי חוטובלי עם ציון של מינוס 17 (17-). אבל היא לא לבד בתחתית. יחד איתה נמצאות גם לאה נס (13-) ולימור לבנת (13-).

את החמישייה החברתית של הליכוד מובילים חמישה גברים. הנשים מתחילות להופיע מהרגע שהטבלה נצבעת בכתום ואח"כ באדום. גילה גמליאל (1-), ואחריה במעלה המדרגות היורדות מירי רגב (9-).

מדד חברתי אחר "שיפור מערכת הבריאות" מגלה את מירי רגב (48-) ואת לאה נס (52-) בתחתית הטבלה, "מדד הקיימות" (איכות סביבה) מוצא את ציפי חוטובלי (13-) סוגרת את הרשימה יחד עם שר (לא) חברתי אחר - משה כחלון (14-).

חברת הכנסת חוטובלי מקבלת ציונים גרועים מאוד גם במדד זכויות האדם (41-) וגם במדד הפרדת דת ומדינה (41-).

אז איפה האמפתיה, הסובלנות והרגישות הנשית?

אפשר להתחיל עכשיו באינספור ניתוחים פסיכולוגיסטיים כדי להסביר את הממצאים המדהימים האלו. להגיד שפוליטיקה היא מקצוע כוחני, שמפלגות ימין הן שוביניסטיות ושמרניות וכדי לשרוד בהן צריך לאמץ דפוסי התנהגות גבריים, לתרץ את המיקומים בתחתית טבלת החברתיות באמירה שאידיאולוגיה היא אידיאולוגיה ושלמפלגה לא חברתית מגיעות נשים שחברתיות אינה בסדר היום שלהן, להביא את המחקרים שמראים שנשים בעמדות ניהול והנהגה מפתחות תכונות כוחניות ודורסניות...

הרבה הסברים, הרבה ניתוחים, הרבה פרשנויות ועובדה אחת לא ניתנת לערעור – נשות הליכוד מובילות את האג'נדה האנטי חברתית ואנטי אזרחית והן משאירות את הגברים השוביניסטים והכוחניים הרבה מאחוריהן.

הישג גדול לכוח הנשי. אין ספק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה