מיסטר גאגא: המסע שלנו עם אוהד נהרין

כבר שש שנים שתומר וברק הימן עוקבים עם המצלמה שלהם אחר הכוראוגרף המרתק אוהד נהרין, ומפעל חייו, להקת "בת שבע". עכשיו הם זקוקים לעזרתכם, כדי להשלים את הפרוייקט השאפתני

24/11/2013
תומר הימן קבלו עדכונים מתומר
  • RSS

1990, אני בן עשרים בחופשה מהצבא. מקבל הזמנה מנעמי בת דודה שלי שמספרת על כוריאוגרף שחזר לישראל אחרי עשרים שנה. קוראים לו אוהד נהרין והוא מעלה עבודה חדשה בשם "קיר" עם להקת "בת שבע".

מעולם לא שמעתי על אוהד נהרין וכל מה שקשור למחול היה זר לי וישר התחבר אצלי לאומנות משעממת, נפוחה ולא מתקשרת.

הגיע יום שישי, הייתי משועמם, בודד בעיר הגדולה. לא הכרתי אף אחד ולא היה לי מושג איך מגיעים לרחבת סוזן דלל. עוד טלפון אחד מהבת דודה שנוזפת בי:" מחכה לך כרטיס בחינם! תבוא לראות ! מה יש לך כבר להפסיד?", אז הלכתי.

יום שישי, עשר בערב. כבר בעליה במדרגות לאולם אני מרגיש איזשהו מתח חזק באוויר.  הקהל יושב דרוך, הוילון נפתח ומה שקרה בערב הזה אני לא אשכח לעולם. שילוב של מיניות- רוק'נ'רול- ספגטי- אחד מי יודע ואנרגיה שהעיפה אותי גבוה כמו שאומנות לא העיפה אותי קודם. עושר ויזואלי שהציף אותי, בילבל אותי ולקח אותי מאוד רחוק עם עצמי.

מתןך המופע "אנאפאזה". צילום: גדי דגוןמתוך המופע "אנאפאזה". צילום: גדי דגון

למחרת בערב, כבר חיכיתי ראשון לראות את המופע הזה שוב. מי שהיה בחורף הזה בשנת 90' בתל אביב לא ישכח את התשוקה וההתרגשות שסחפה את העיר. מבלי להבין עדיין, היה לי ברור שמתרחשת פה מהפכה ויש לי את הזכות להיות חלק ממנה בזמן הווה. בפעם השלישית שראיתי את "קיר" באותו שבוע, אמרתי לעצמי "יום אחד אני חייב לעשות סרט על האיש הזה שיצר את העבודה הזאת ולהכנס לעולם הפנימי שלו". אבל היה לי ברור שאת הפנזיה הזו אני שומר לעצמי.

עברה שנה, היצירה "מבול" יוצאת לאוויר. מארי, אשתו של אוהד רוקדת על הבמה בדואט של גבר ואישה שנאבקים ומתחננים זה לזה. זמר קונטרה טנור חוצה את הבמה ושר את stabet mater של ויואלדי. שרון אייל בסולו מהפנט ורקדן אחד שרוקד עם אוגר על הבמה. רקדן ואוגר ואני מתאהב.

סוף הלילה חיכיתי בחוץ. היה תרוץ של גשם לא למהר הביתה והעזתי לעקוב אחרי הרקדן שמשום מה בחר לצעוד ליד אופניו במרחק קבוע וזהיר ממני. והכל מתערבב.

מאז, כל עונה מביאה איתה סקרנות חדשה לעבודה הבאה של אוהד. "אנאפזה" באה לעולם. הסינרמה מפוצצת ערב ערב. רקדנים חוצים את הבמה אוחזים בכדים של מים מינרליים. שמות של רקדנים שנפטרו מאיידס מרחפים באוויר. מחול שהופך להיות אומנות קומוניקטיבית שסוחפת המונים. שם ידעתי שאני אעשה הכל יום אחד לממש את החלום, ובתוך המח שלי כבר רצות סצינות מסרט עתידי שבו ארצה לערבב את כל החומרים התנועתיים מחדש. מה שלא לקחתי בחשבון שהיוצר שלהם יתברר כעקשן ובעל אידיאולוגיה סדורה, שמתנגדת לתיעוד של המחול ולכל הקפאה של רגע.

לקח לי 15 שנה ובסוף אוהד נשבר. באביב 2007, עמדתי מחוץ לסטודיו של להקת בת שבע עם הצלם שלי איתי רזיאל, ומאז לא עזבנו.

אוהד נהרין ותומר היימן, צילום: גדי דגוןאוהד נהרין ותומר הימן, צילום: גדי דגון

סתיו 2013. אני עומד מחוץ לבית של אוהד. מעיר אותו ומאיים עליו :"אוהד תביא את החומרים !" והוא מתוך שינה מסמן עם האצבע לעבר המרתף ואומר לי "תיקח את העבר שלי". ומאז בחדר העריכה, אני מגלה עשרים שנות אוהד שלא הכרתי לפני זה...

אני חוזר לחומרים הרבים שהצטברו במסע שלי עם אוהד. דרכם  משתקפת לי ההתבגרות המקצועית שלי כבן אדם וכיוצר. כל הערבוב החושני הזה מתבהר לו לאט לאט וחושף את הקסם והסוד שמאחורי היצירה של אוהד.

כשיצירה של מחול פוגשת יצירה של קולנוע נוצרת כוריאוגרפיה חדשה ואני מזמין אתכם לרקוד איתי את הריקוד הזה.

אח שלי ואני סחבנו את הפרוייקט הזה על הכתפיים בשבע השנים האחרונות, בעזרתם של ערוץ 8 והקרן החדשה. על מנת לסיים את המסע הזה בשלום ולהגיע למיצוי מקסימלי של הסרט המלא והשלם על אוהד נהרין, אנחנו פונים אליכם לעזור לנו בהשלמה למימון הסרט, דרך אתר קיקסטארטר, כל אחד ואחת לפי יכולתו. במידה ונצליח לגייס את הסכום המבוקש, נוכל לרכוש חומרי ארכיון נדירים מתקופות משמעותיות מחייו של אוהד (תקופת ילדותו בקיבוץ מזרע, תקופת השרות הצבאי בלהקת פיקוד צפון, התקופה בה רקד עם מרתה גרהם, ומוריס באז'ר. תקופת ניו יורק עם הלהקה הראשונה שלו).

כמו כן, לצלם עבודות נוספות של אוהד שחשובות להשלמת הפאזל של היצירות שלו בעשרים וחמש שנים האחרונות ("וירוס", "ממותות", "קיר" וכמויות"). חשוב לנו לקנות את זכויות המוזיקה המקוריות שאיתן אוהד עבד לאורך השנים ביצירות המחול שלו, כדי שיהפכו להיות חלק מהפסקול של הסרט העתידי.כל מי שיתרום לפרוייקט יכול לתרום לעצמו מזכרת אישית שתשלח אליו הביתה. אנחנו מודים לכם על העזרה בהשלמת הפרוייקט המיוחד הזה.

>> לעמוד הפרויקט באתר קיקסטארטר

>> לעמוד הפייסבוק של הסרט
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה