מיליטנטיות, דו-קיום ושלום בשבוע האופנה

קולקציה עוצרת נשימה של סמפל, שמלות "אובר דה טופ" של ירון מינקובסקי וקסם של נעורים אצל הדור הבא - אורי מינקובסקי

21/10/2015
אלישבע כספי קבלו עדכונים מאלישבע
  • RSS

יום התצוגות השלישי לשבוע האופנה גינדי - תל אביב:

ביום התצוגות השלישי פגשתי את עיתונאית האופנה הוותיקה, לשעבר גם מרצה בביה"ס הגבוה לאופנה "שנקר", נעה ארבר. ארבר סיקרה תצוגות של מעצבי על בפריס ובשאר בירות האופנה בעולם, כשחלק מכם היו עדיין בגנון. אני קצת מגזימה כמובן, אבל זה רק כדי להדגיש את הזמנים שבהם עוד לא היו 18 אלף בלוגריות אופנה וארבר הייתה בין הבודדות שסיקרו אופנה באופן מקצועי. ארבר היא אישה שרואה אופנה וחווה אופנה כבר שנים ארוכות והיה מעניין לשמוע מה היא חושבת על כל תצוגה. בסוף הסקירה של כל קולקציה, הוספתי ציטוט מההתרשמות שלה.

Sample – קיץ 2016

בשני טורים ארוכים (וגבוהים...) יצאו הדוגמניות אל המסלול בסיום התצוגה של Sample. טור אחד בצבע חאקי ירקרק והטור השני בצבע קרם פודרה - שני הצבעים המרכזיים מהם עוצבה הקולקציה. התמונה הייתה עוצרת נשימה ביופייה וסחטה מהקהל קריאות התפעלות.

שני הקצוות מהם הושפעה קולקציית קיץ 2016 של סאמפל- הצד המעודן והרומנטי, אל מול הקצה הצבאי מיליטריסטי - התגבשו בתמונת הסיום לכדי קולקציה הרמונית ונשית, אך לא נעדרת אותו פן קולי נחשק, שהפך את המותג כמעט מהרגע שנולד, למבוקש בקרב פאשיוניסטות ומבינות עניין.

מאחורי Sample עומד צמד האחיות עינב זיני ונופר מכלוף, שכבר מהופעתן הראשונה בשבוע האופנה גינדי – ת"א לפני כשלוש שנים, הפכו לדבר החם בעולם האופנה המקומי. כמו אז בתחילת הדרך ואפילו ביתר שאת גם הפעם, כללה התצוגה שלהן הקפדה מרשימה ודקדקנית, על מכלול שלם של פרטים ודיטיילים הן בקולקציה והן בכל האלמנטים הסובבים אותה.

שיתופי הפעולה עם מעצבת התיקים הילה טולדנו, שיצרה פאוצ'ים ותיקי שק מוצלחים עם מוטיבים השאולים מתוך הקולקציה, משקפיי השמש הקולים שהרכיבו הדוגמניות מהקולקציה של יוסף חבר, קולקציית הנעליים, שהאחיות זיני עיצבו לראשונה והמוסיקה שחיבר הצמד רוסו וויינברג בהשראת הקולקציה, הכל יחד התחבר לשלמות מקצועית עם אפיל של בירות האופנה בחו"ל שגם הבהירה היטב, כיצד ממשיכות האחיות זיני לשמר את הבאזז והערכה סביבן.

כאמור בלט בקולקציה מחד אלמנט רך ומעודן, שבא לידי ביטוי במוטיבים דקורטיביים של סלסלות במקום כיסים, גימורים ועיטורים מתחרה, נגיעות פליסה, וולנים ורקמות צבעוניות שנוצרו בהשפעת עבודות ההדפס דמויי השיש של האומנית הדנית פרניל סנדקר. מנגד שולבו בקולקציה אלמנטים נוקשים ומיליטריסטיים, שבלטו בבגדי העור (המעולים תמיד בסאמפל), באוברולים ובשמלות עם כתפיות האבזמים ובמכנסי ברמודה רחבים עם כיסים גדולים וכמובן בצבע הזית המזוהה עם מדי צבא.

נגיעות של זהב בקישוטים ובאבזמים וברק מנצנץ בחלק מבדי הקולקציה, הוסיפו טאץ' סקסי ועדכני לתמהיל  הרומנטי - צבאי של הקולקציה היפה.

ונעה ארבר אומרת: "קולקציה מושלמת מכל נקודת מבט - מבנה הקולקציה, האבזור, הסטיילינג, התפירה, האלמנטים הקישוטיים שחזרו על עצמם בדייקנות עד הפרטים הכי קטנים. בחירת צבעים נכונה. קולקציה מאוד בוגרת, מבחינתי זה היה מושלם".

Sample ss16 צילום אבי ולדמן  (5)

Sample ss16 צילום אבי ולדמן  (11)

Sample ss16 צילום אבי ולדמן  (2)

Sample ss16 צילום אבי ולדמן  (9)

Sample ss16 צילום אבי ולדמן  (1)*

Sample ss16 צילום אבי ולדמן  (6)*

Sample ss16 צילום אבי ולדמן  (4)*

אב ובתו - הקולקציות של ירון מינקובסקי ואורי מינקובסקי

ירון מינק ובסקי מגיע למתחם הפאשן וויק, כשעתיים לפני תחילת התצוגה שלו ושל בתו אורי בת -14, שמציגה קולקציה קטנה משלה. הוא נינוח וחייכן כרגיל ונראה רגוע לחלוטין.

ירון איך אתה מסתובב כל כך רגוע? אני שואלת אותו, אתה בכלל לא נראה לחוץ, בכל זאת תצוגה גדולה עוד שעתיים?

"תקשיבי אני מגיע עכשיו ממנוחת צהריים. אספתי את כל המשפחה והלכנו לישון... למדתי את זה מגדעון אוברזון. הוא בן אדם חכם שיודע לחיות טוב ויש דברים שאימצתי ממנו."

ובאמת, מדוע שיהיה לחוץ?! אולם התצוגה שהתפקע מלהכיל את האורחים הרבים, כולל סלבס ומוזמנים שעמדו בפתחים ואפילו ישבו על הרצפה, הוכיח שיש לבגדים שלו לא מעט גרופיז ואוהדים.

מינקובסקי נאמן לעצמו, לא מתיימר ולא נוהג לחרטט יותר מידי על השפעות עמוקות. הוא מספר לי שהוא מעצב מתוך אופטימיות תמידית ולכן הקולקציה שלו צבעונית במיוחד ומודה שהוא אוהב עיצובים שהם "אובר דה טופ" ("גם כשאני מעצב קז'ואל יוצא לי ככה...") אני מאמינה לו כי הוא בן אדם כזה: "אני מודה כל בוקר לאלוהים ולא מבקש שום דבר, רק שיימשך בדיוק ככה".

הסגנון שלו כולל מגוון עצום של שמלות מושקעות בדי טיילים קישוטיים, רקמות בעבודת יד ובדים עשירים, עשויות בקפידה וביכולת טכנית מרשימה. שמלות הערב והקוקטייל עם אפליקציות הפרחים היפיפיות בתלת מימד, כבר מזוהות איתו וחוזרות בורסיות שונות בכל קולקציה.

עוד היו שם שמלות שחורות עם חלק עליון כמו מפוסל עשוי מתכת כסופה, שנראה כמו משהו שהותך בחום ואז התקרר והתגבש לכדי צורה אמורפית חדשה. סדרה נוספת של פריטים הייתה עשויה מעיגולי קרושה קטנים, שעליהם הדפס דיגיטלי צבעוני. העיגולים חוברו יחדיו אחד לאחד ובבגד השלם, ניכר גם אפקט הדגרדה (צבעוניות משתנה) של התוצאה הסופית. שמלות הקוקטייל בגווני הכחול שמים והירוק מים האימפרסיוניסטיים שעוצבו בטכניקה הזאת, היו יפות במיוחד.

וכמובן סדרת השמלות עם האפקט הטעון בימים אלה– שמלות הכאפייה. את בדי הכאפייה ארגו במיוחד עבור מינקובסקי בחברון וחלקם קושטו ברקמות צבעוניות. מינק ובסקי מספר שהזמין את הבדים בתקופה אחרת... לפני שנהיה פה לאחרונה שוב מתוח וטעון מבחינה פוליטית, אבל אופטימי חסר תקנה כמו שהוא ולמרות הטיימינג הבעייתי, הוא הציג את שמלות הכאפייה במגוון גזרות ועיצובים, מתוך תקווה לדבריו לחיים של דו קיום ושלום ולזמנים "בהם ילדיי יגדלו למציאות יותר טובה."

ונעה ארבר על הקולקציה של מינקובסקי:"נורא ריגש אותי לראות את שמלות הכאפייה. השימוש בכאפייה באופנה, בארץ ובעולם הוא אומנם לא חדש, אבל בעיניי היום, זו תרומה חיובית לשיח הפוליטי שכולנו מעורבים בו, זהו מסר חשוב."

resized_a (9)

resized_a (23)*

resized_e (5)*

resized_a (26)

resized_a (2)

resized_e (10)

resized_a (8)

resized_a (11)

אורי מינקובסקי

אורי מינקובסקי בת ה-14, תלמידת כיתה ט' בביה"ס חוף השרון, נושמת לדברי אביה, אופנה מינקות. כתינוקת היא שכבה בלול בסטודיו של אבא, בשעה שאימא פזית השחקנית, נסעה להופיע בהצגות. בגיל 4 כבר ציירה סקיצות לתדמנית בסטודיו והיא ציירת מוכשרת בנוסף להיותה תלמידה מצטיינת, שגם זכתה בשנה שעברה בפרס מצוינות של מכון ויצמן - כך לדברי האב הגאה.

לדברי של מינקובסקי, הילדה הייתה לבושה מקטנות באופן בולט במיוחד ובפורים, אנשים נהגו ללטף את התחפושות המושקעות שלה, שהיו משובצות באבני סוורובסקי אמיתיות.

עם השנים החלה לצייר בתוך חוברות "טופ מודל" (שבהן "מלבישים" את הדוגמניות בציורי בגדים שיש להשלים ולצבוע) ובבת מצווה שלה, ההורים מינקובסקי עזרו לה "להקים" לתחייה את הציורים הצבעוניים ולרקוח קולקציית ביכורים קטנה, שהוצגה על דוגמניות בתצוגה חגיגית.

קולקציית המיני שהציגה בשבוע האופנה הנוכחי – 25 מערכות לבוש צבעוניות, תקסום ללא ספק לצעירות בגיל העשרה והייתה תוססת ומשובצת מוטיבים עליזים של סמל השלום -פיס לצד לבבות אדומים וגם בגדי ים בכחול לבן ובהשראת דגל ישראל, עם סמל של מגן דוד. אופטימיות ושמחה שידרה הקולקציה ולא קשה לנחש מהיכן ירשה אותם הנערה.

resized_a (15)

resized_a (14)

resized_a (18)*

resized_a (16)*

resized_a (27)

resized_a (12)

 

צילומים Sample : אבי ולדמן

שבוע האופנה גינדי תל-אביב 2015 נערך במתחם קניון האופנה TLV fashion mall
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה