המילון הפמיניסטי החדש

האם את כבר יודעת איך ומתי להשתמש ב"הסגברה", או אם עשו לך "סלאט שיימינג"? השפה העברית הולכת ומתחדשת עם הכוח הנשי, ריקי כהן בודקת מה מתאים לה

12/09/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

לא קל לעקוב אחרי המונחים החדשים בדיון הפמיניסטי המקוון הערני כל כך. הבלוגים, הקבוצות ברשתות החברתיות, הטוקבקים, מציפים כל הזמן מושגים שגם לפמיניסטים/ות מובהקים (בעיני עצמם, תמיד יש לאן לשאוף), לא מתפענחים בקלות. חלקם משבשים את השפה במתכוון, שואבים השראה כנראה גם ממרב מיכאלי עם הלשון הנקבית רבים שלה, או מביטויים לועזיים, וגם מזעם חתרני המבקש לשנות סדרי עולם דרך השיח,  לכופף אותו כדי שאחריו יבואו המנגנונים האחרים. גם פמיניסטיות נחרצות עם חוש הומור לא רע, כמוני, מתקשות לפעמים למצוא את דרכן השפה החדשה הזו, וזה בשבילנו.

צילום מסך, פייסבוק

הסגברה

באנגלית: Mansplaining. תורגם לראשונה לעברית על ידי הבלוגרית שירי אייזנר בפוסט זה בבלוג "שחור סגול". המונח הלועזי הופיע ברשת ב2009, נבחר ברשימת המילים החדשות הטובות ביותר של הניו יורק טיימס ב2010. הפעילה החברתית והבלוגרית ציפי ערן מביאה את ההסבר הנהיר של קרן הילי בפוסט המסביר הסגברה מה היא: "הסגברה זה כשמישהו אומר לך, אישה, איך לעשות משהו שאת כבר יודעת לעשות, או למה את טועה בקשר למשהו שאת בעצם צודקת לגביו, או מספר לך כל מיני "עובדות" על משהו שאת בעצם יודעת הרבה יותר ממנו. נקודות בונוס אם הוא מסביר לך למה את טועה בקשר להיותו של משהו סקסיסטי!". לטעמי, על אף הזיהוי המדויק של סיטואציה מוכרת לרוב הנשים, העברות כאן מסורבל, יוצר שפה מלאכותית וזרה לעברית, ולכן מזמינה לעג. פטרונות, התנשאות, סקסיזם, על אף שרובן לועזיות במקור, מספקות זיקה רגשית עמוקה יותר להבנת הביקורת על הסיטואציה הזו.

פריבילגיות

כך תשתמשו בזה במשפט: "אני מודע/ת לפריבילגיות שלי". אלוהים הכי מרחם על גברים לבנים בחלוקת הפריבילגיות, על נשים שחורות, כנראה הכי פחות. הויכוח האינסופי על שלילת היכולת של האחר להבין את מצוקת הנשים בגלל הפריבילגיות שהוא זוכה להן, ההאשמה הבלתי פוסקת, הצורך לגרום למישהו להתנצל על זכויות מסוימות והתחרות על מי דפוק יותר, נראית לעתים מהצד כדפוס פולני קורבני.

מודעת לפריבילגיות שלה. מרב מיכאלי (צילום: רון קדמי)

תודעה כוזבת

לא מושג מאוד חדש, וגם לא שייך רק לפמיניזם, אבל אי אפשר לקיים דיון בלעדיו. "אבל אני ממש לא פמיניסטית" הוא כנראה הביטוי המובהק ביותר להכלת המושג הזה על תודעה אנושית. הזדהות עם הוויה, הלך מחשבה שוביניסטית, סקסיסטית, המחפיצה נשים, מפלה ומחלישה אותן היא מחלה הפוגעת בשני המינים. דוגמאות לתודעה כוזבת: נשים התומכות במוסד הזנות באידיאולוגיה של זכות האשה לשימוש בגופה כרצונה. עוד דוגמה: נשים המסבירות ברצינות למה יותר טבעי שהאשה תהיה המטפלת העיקרית בילדים ותוותר על הקריירה.

הגמוניה גברית

גרמשי טבע את המונח "אידיאולוגיה שלטת", המעמד השולט משכנע את המעמד הנשלט כי הרעיונות, הערכים והאידיאולוגיה שלו הם הנכונים, תפיסת עולם הנכונה היא זו של המעמד השולט, קרי גברים לבנים בעמדות כוח. המוסד המטפורי של ההגמוניה הגברית הוא הדוחק רגליהן של נשים מעמדות כוח בשוק העבודה, מהופעה סמכותית בתקשורת בנושאים "גבריים", קביעת סדר יום ונורמות חברתיות. בעיה מתעוררת בהאשמה אוטומטית ומכניסטית בהשתייכות להגמוניה, כשעניין המעמדות מורכב יותר במערכות משתנות, ונובע מקיטוב חברתי וכלכלי חוצה מגדרים.

מתוך עמוד הפייסבוק "משפריצות"צילום הגרפיטי, מתוך עמוד הפייסבוק "משפריצות"

סיסג'נדרים

"אנשים המרגישים בנוח עם המגדר שניתן להם בלידתם" לפי בלוגר המגדר האמריקני אשר באואר, כפי שמביאה הבלוגרית שירי אייזנר. בשיח החדש יש ויכוח דומיננטי האם בעידן הזה אנחנו צריכים לציית לקביעת הקטגוריות המגדריות המקובלות, במיוחד נוכח התחזקות קולם הציבורי של טרנסג'נדרים.

סלאט שיימינג

מונח הנולד כנראה בעקבות "צעדת השרמוטות", מתאר תופעה של ביזוי נשים על ביטויי מיניות מוחצנים, והצהרתן הפומבית על הנאתן מסקס.  הדיכוי באמצעות הרשת והסמרטפונים הוא פעולה אלימה להחלשתן ודיכוי העצמאות המינית שלהן ושל נשים בחברה בכלל. הסיפור האחרון עם מיילי סיירוס זכה לתיוג כסלאט שיימינג בקבוצה החשובה בפייסבוק "אני פמיניסטית וגם לי אין חוש הומור".

טריגר

מחולל תהליך פסיכולוגי מכאיב של הצפת זכרונות מפגיעה מינית שהתרחשה אצל הנחשף למידע. הנוהג החדש ברשתות החברתיות, הוא לפרסם "אזהרת טריגר" לפני פרסומם של נתונים כואבים, כמו לגבי אונס, כדי שהקוראת תחליט בעצמה אם היא רוצה לקרוא הלאה.

אנשימות, מוזמנותים

אוקיי, אני אוהבת אתכן, אחיות, אבל זה קצת קופץ את הכריש לטעמי. הטיית הלשון ושיבוש השפה הזה הפכו רווחים במיוחד השיח הפמיניסטי ברשת. השענטז הזה של לשון רבים זכר ונקבה קצת מגחיך את המאבק המהותני, כן, למרות ששפה משנה מציאות, ולמרות שיש בעייתיות בלשון גברית רבים, אבל אולי בעצם, אין לי חוש הומור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה