מילון הזוגיות השלם

מ"אהבה", ו"בגידה", דרך "גירושים", עובר ב"פתוחים" ועד ל"שגרה" ול"תודה": מיכל ליבדינסקי ושי אביבי הפכו את התחקיר העמוק שלהם בנושא זוגיות, למילון ידידותי למשתמש

16/07/2012
שי אביבי ומיכל ליבדינסקי קבלו עדכונים משי אביבי
  • RSS

אהבה – מאז תחילת הזמנים, משוררים, סופרים, מחזאים, קולנוענים, מוזיקאים, פילוסופים, אנשים מן השורה, כותבים עליה, שרים עליה, חוקרים אותה, יוצרים בהשראתה, מתים למענה, חיים רק בשבילה, ועדיין אין ממש תשובה ברורה - מה זאת?

בייב - כינוי חיבה נפוץ, המתאים גם לזכר וגם נקבה. למרות החיבה שבכינוי, נאמר לרוב עם ציווי אחריו: בייב, תעשי לי קפה/ בייב, קח את הילד, יש לו קקי.

בגידה – במובנה הרחב וההיסטורי בגידה היא הפרת חובת האמונים של אדם לעמו למולדתו ולמדינתו וסיוע לאויב. במובן הזוגי בגידה היא לא להצליח לעמוד בסטנדרטים של התאפקות שהמונוגמיה (ע"ע) דורשת מאיתנו, בניגוד לדרכו הטבעית של הגוף. על פי הסטטיסטיקות אגב, מעל 50 אחוז מהנשואים -בוגדים.

גבולות – אחרי הרבה שנים ביחד לא תמיד ברור איפה הגבולות עוברים. איפה הוא נגמר, והיא מתחילה. לפעמים אין ברירה, ויש לצאת למלחמת עצמאות (ע"ע)  כדי להגדיר את הגבולות מחדש.

גבר- מהות הנתונה בסכנה בשל שתלטנות גברת (ע"ע). החלטיות, הובלה, עמוד שדרה הן תכונות בסכנת הכחדה אם לא תעמוד על המשמר.

גברת- מהות הנתונה בסכנה בשל שתלטנות הגבר (ע"ע). תעופה, אופקים חדשים, מתיחת גבולות הן תכונות בסכנת הכחדה אם לא תעמדי על המשמר.

גירושים – על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כל זוג שישי בישראל יתגרש ברבות השנים.

דומים – נראה שהזמן יחד מחליק הבדלים. זוגות רבים הולכים ונהיים דומים זה לזו וזו לזה ככל שהשנים עוברות. הגבולות מיטשטשים, האישיות נעלמת. הישות החדשה מדברת ב"אנחנו", נוסעת ב"אנחנו", יוצאת לכל מקום ב"אנחנו" ונמאסת ב"אנחנו".

הורים –  אנחנו נעשה הכול כדי: א. להיות כמוהם  או: ב. להיות ההפך הגמור מהם. ככה או ככה קרוב לוודאי שהזוגיות שלנו נראית ככה בגללם!

ואל תחזור! - (וכל מילה מיותרת)

והם חיו באושר ועושר... – שקר שהוכנס לנו טוב טוב לראש כל לילה לפני השינה.

זוגיות – מילה חדשה יחסית לקשר (החליפה את "נישואים"), המתארת את גן העדן והגיהנום גם יחד.

זמן איכות - זמן איכות זו לא קללה. נכון שזה פתאום נורא מפחיד למצוא את עצמכם לבד, אחרי שעות, שבועות, חודשים, או שנים, של התעסקות בילדים, בעבודה, בבית, ובתוצרי לוואי נוספים של החיים. אבל עם קצת מחשבה ויצירתיות, זה יכול להיות גם כיף! (לא רק סרט/ מסעדה/ צימר. מה עם טבילה לילית בים? טיפוס לגג בניין גבוה? לצאת לרקוד? רק שניכם?)

חתונה – טקס פופולארי בקרב בני האדם מזה דורות, עליו נהוג להוציא הון תועפות. במהלך הטקס הגבר והאישה מכריזים אל מול חבריהם ומשפחתם כי הם מתחייבים זה לזו וזו לזה. מיד אחרי הטקס מתחילה הספירה לאחור: האם הזוג יכנס לסטטיסטיקת הגירושים (ע"ע), סטטיסטיקת הבגידות (ע"ע), או שיגברו עליהן ויצלחו את אוקיאנוס החיים בצליעה משותפת.

טיפול זוגי – סוג של קביים שקשה מאוד בלעדיהם, כשצולעים יחד למרחקים ארוכים.

טובים השניים מן האחד – פירוש הפתגם: עדיף להיות בשניים מאשר לבד. בימים בהם אחוז הגירושים (ע"ע) עולה ועולה, יתכן ויש צורך לעדכן את הפתגם ל: יש מצב שטוב האחד מן השניים.

טנטרה -  אם בחרתם במונוגמיה (ע"ע), אתם צמאים להתרעננות, מתביישים להגיע לערב סווינגרס (ע"ע), ועל זוגיות פתוחה (ע"ע) אין מה לדבר, נראה שאין לכם ברירה. טנטרה היא המרעננת הרשמית של המונוגמיה. (עמכם הסליחה).

יצר – יש לו אג'נדה משלו, והוא יעשה הכול כדי להפריד ביניכם. יש כל מיני דרכים להתמודד איתו: מצד אחד אפשר לכסות את העיניים, להפנות את המבט, להסיח את הדעת. מצד שני אפשר להכריח נשים לא לשיר, או לחבוש פאה מכוערת שתסתיר את שיערן היפה, או הכי טוב – פשוט להעלים אותן בתוך שק שחור המכונה בורקה. מצד שלישי אפשר ללמוד אותו, לדבר עליו, לשתף, לכתוב, לשורר, לצייר, ליצור, להטמיר אותו. ככה או ככה או ככה, חשוב לדעת: מהיצר אפשר לברוח, אבל אי אפשר להתחבא. לאן שלא תגיעו, מה שלא תעשו, לעצמכם או לאחרים, הוא ימצא אתכם. בהצלחה!

ילדים –  זה שמחה? ביום בו הם מצטרפים לזוגיות שלכם, הכול משתנה. כל  האנרגיה, תשומת הלב, האהבה, הסבלנות, מוזרמת אליהם, ולמי לא נשאר? בדרך כלל זה הזמן בו מפסיקים ליהנות מהזוגיות, ומתחילים לעבוד עליה. (ע"ע זמן איכות).

יחד – מצב בו נהיים הרמוניים למרות השוני וההבדלים. זה יכול לקרות בזוג או בקבוצה. אם אתם כזוג יחד בהרמוניה, סבירות גבוהה שתצליחו להתגבר על המהמורות שבדרך.

כאן גרים בכיף – ובעצבים, ובשמחה, ובבלגן, ובאושר ועושר, ובלי כוחות, ועם אהבה, ובאנושיות רבה.

לבד - מדי פעם עולה הכמיהה הזאת, להיות לבד. מפתיע לגלות יום אחד, שפסגת העונג הופכת להיות יום שלם, או בואו לא נגזים, לפחות אחר צהריים, לבד בבית. כמובן, מתוך ידיעה משמחת שעוד מעט נהיה יחד (ע"ע).

לאהוב את מה שיש - מי שלבד רוצה זוגיות, ומי שבזוגיות רוצה להיות לבד.

מונוגמיה –  מיוונית: מונו = יחיד, גמוס = נישואין. מצב שבו בעל חיים או אדם שומר אמונים לבן זוג אחד. המונוגמיה מבטיחה לנקבה עזרה רציפה בגידול הצאצאים. לזכר מבטיחה המונוגמיה כי הוא מגדל את צאצאיו שלו. חוצמזה מבטיחה לכם המונוגמיה התמודדות לשארית החיים עם היצר (ע"ע). בהצלחה!

מלחמת עצמאות – לפעמים מגיע רגע בו אתם מבינים שאתם בעצם בן אדם בודד ואין צורך שתדברו בלשון רבים כל הזמן.

נמאס –  מה לעשות, קורה.

נצח – מתרגשים ממנו לפני החופה. מתבאסים עליו אחרי.

סוף טוב – והם חיו באושר ועושר (ע"ע) כבר פאסה. והם חיו. עם מאהבים. לבד. ברביעייה. הכול הולך.

סווינגרס - חילופי זוגות. פיתרון שמצאו בני האדם למצב הלא נעים הזה, בו הם קרועים בין היצר (ע"ע) שמציק מצד אחד, והקנאה (ע"ע) שמציקה מהצד השני: אם כל אחד בוגד ונבגד באותו הזמן אז הכול בסדר -  יש תיקו!

עד עצם היום הזה – משפט שתקע אותנו עד העצם.

פוליגמיה – ריבוי בני זוג. ההפך ממונוגמיה. מקור המילה ביוונית ומשמעותה המילולית היא נישואים רבים. המראה הנפוץ הוא גבר שלו מספר נשים. מראה פחות נפוץ הוא אישה שלה מספר גברים. תארו לכן!

פתוחים – נישואים, או  זוגיות. רעיון חדש שמככב כבר בכמה וכמה בתים, ויש אף קהילה שלמה שחיה כך, בפתיחות, בפורטוגל. הרעיון הוא שחיים יחד מתוך בחירה, אהבה, וללא פחד. יש אישור חוקי ורשמי לקיים יחסים עם אחרים ואחרות, תוך כדי שמתמודדים עם הקנאה (ע"ע), ומשתדלים לשמור על ראש פתוח (ולא של מי שבגד, סליחה-  קיים יחסים באישור).

פירות - אלו שמצליחים להחזיק יחד את תלאות הזמן, הגוף, השגרה והיצר, קוצרים את פירות מפעלם המשותף: ילדים, בית, עבודה, יצירה, מסעות, למידה, חיים.

צדיקים – גברים ונשים שחיים במונוגמיה ומשתוקקים לאחרים ואחרות אבל מתאפקים חיים שלמים.

קנאה - קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה - רְשָפֶיהָ רִשְפֵּי אֵשׁ שַלְהֶבֶתְיָה (שיר השירים). רגש קנאה מתעורר במקרה שבו בן או בת הזוג מביעים סימני חיבה לזרים. מכך אנו למדים שלא מספיק להיות מונוגמים (ע"ע), אנו מתבקשים גם לא להיות יותר מידי חביבים לבני המין השני. ואם אפשר שלא לשוחח עמם לעולם – הכי טוב.

ריב – פעולה שאי אפשר להימנע ממנה כשחיים יחד. כל זוג ודרכו היצירתית. אין כמו להיות זבוב על קיר בבית בו מתרחש ריב כדי להכיר באמת ובתמים את הנפשות הפועלות. כדאי לזכור שכל ריב הוא מהמורה בדרך, גם אם מאוד מאוד לא נעימה, ולרוב גדלים בזכותו. אם שורדים אותו כמובן (ע"ע: ואל תחזור!) .

שגרה – זה רע? יש כאלה שזקוקים לה, יש כאלה שהיא הורגת אותם, ככה או ככה, היא פה, והיא פה כדי להישאר. עדיף התמסר אליה, לחבב אותה. ומידי פעם לעשות כל מיני דברים שונים ומשונים כדי להתרענן ממנה. כמובן על מנת לחזור.

תודה – על הדרך, תודה על הבית, תודה לגוף, תודה לנשמה, תודה על מה שיש, תודה על הלבד, תודה על הביחד, תודה שאת איתי, תודה שאתה איתי, תודה על הטוב והרע, תודה על החושך והאור, תודה על הרפתקאת החיים הזאת, על השיעורים, הברכות, ההזדמנויות, וההנאות הגדולות והקטנות.

***

זוגיות. אי אפשר איתה, אי אפשר בלעדיה. בעקבות ההתעסקות הרבה שלנו בנושא, הוצאנו משחק קלפים בשם: "אמת או חובה - זוגות". המשחק מעמיק בנושא הזוגיות, ומעלה לדיון נושאים כמו קנאה, שעמום, ריגושים, כעסים, ביקורת, הכרת תודה, וכמובן אהבה. המשחק מיועד לערב עם חברים ואפשר לשחק בו גם בערב זוגי אינטימי שלכם. השאלות מעלות סוגיות שלכולם יש מה להגיד עליהן, נותנות מענה לסקרנות מה קורה אצל  אחרים, מאפשרות ללמוד אחד מהשני, ומרגיעות (או לא) שכולנו באותה סירה.

>> את הקלפים ניתן לרכוש בדף הפייסבוק שלנו: כאן גרים בכיף – שי אביבי ומיכל ליבדינסקי בעלות של 88 שקלים לחפיסה (לא כולל דמי משלוח).  ט"ו באב קרב ובא, מוזמנים לתת לעצמכם, או לאנשים שאתם אוהבים מתנה מקורית לחג האהבה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה