מחלות חום בילדים – מתי צריך לדאוג?

לילד שוב עלה החום ואת בהיסטריה שצריך להוריד אותו? על פי ד"ר דורית וולף, מומחית ברפואת משפחה ויועצת לנורופן לילדים, לא בטוח שצריך למהר

12/12/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • בדואר
  • RSS
» Thinkstock :ילדה עם חום. צילום

כמו פרח נבול הוא חזר מהגן. עייף, סמרטוט, נטול כוחות. לא הייתי צריכה לגעת בו כדי לדעת שהוא מפתח משהו; ככה זה אצלו – העור שקוף, נדמה לך שאפשר לראות כל מה שיש בפנים.

בשקט, בלי דרמה, הכנסתי אותו למיטה. שום דבר שמנוחה טובה לא יכולה לרפא, חשבתי. אבל אחר הצהריים הגיעה סבתא. מכירות את זה שאמא שלכן תמיד יודעת טוב יותר איך לטפל בילדים שלכן?

"את לא רואה שיש לו חום?", היא שאלה, רוטנת.

"רואה, רואה, יעבור לו", ניסיתי להרגיע.

"אם עכשיו יש לו מעל 38, בערב זה כבר בטח יעלה ל-40".

"קודם שיעלה, אחר כך נראה. צריך לתת לו הזדמנות לרדת. אף אחד עוד לא מת משלושים ושמונה פסיק ארבע".

זהו. מבחינתה הכרזתי מלחמה. לא עזרו כל טענותי על כך שאני מכירה את הילדים שלי יותר טוב מכל אחד אחר; שאם אני לא מודאגת – גם היא לא צריכה להיות; שקצת חום עוד לא מעיד על מחלה, ושבכלל, לפעמים חום הוא הדרך של הגוף לרפא את עצמו ממחלה. אמא שלי, ולא בפעם הראשונה, היתה משוכנעת שאני מתעללת בילד – שאגב, שכב עכשיו רגוע במיטה, מבסוט מתשומת הלב ומהביקור של סבתא.

מתברר שצדקתי. גם ד"ר דורית וולף, מומחית ברפואת משפחה ויועצת לנורופן לילדים, חושבת שלא כל עליית חום אצל ילדים מצדיקה נטילת תרופה. "חום הוא תגובה נורמלית ותופעה שכיחה בגיל הילדות", היא אומרת. "עד 70% מהילדים בגיל טרום בית הספר יחוו מחלת חום אחת לפחות מדי שנה, בדרך כלל כתוצאה מזיהום (לרוב ויראלי), או דלקת". לדבריה, בגלל הבדלים בחום הגוף במדידות שונות, מקובל להתייחס לעלייה של חום אם הוא מעל 37.8 מעלות בפה, או מעל 38 מעלות בפי הטבעת או באוזן.

חום גבוה יכול להיות מסוכן?

"לחלוטין לא. חום כסימפטום הוא תגובה הסתגלותית של הגוף, וכשלעצמו הוא אינו גורם נזק. לעתים הוא מלווה בתסמינים כגון כאבי ראש או שרירים, צמרמורות או חוסר מנוחה, ואז רצוי לטפל בילד כדי להקל עליו. ילד עם מחלת חום שמרגיש בסדר ומתנהג בסדר, אינו זקוק להורדת החום".

יש קשר בין גובה החום לבין חומרת המחלה?

"לא. למעט בתקופת הינקות לא הוכח קשר כזה. עם זאת, מספר מחקרים בודדים הראו שבחום של 41 מעלות הסיכוי לזיהום בקטריאלי (חיידקי) גבוה יותר".

ומתי בכל זאת חייבים לטפל?

"יש כמה מקרים שצריכים להדליק נורה אדומה ומחייבים טיפול והפניה לרופא:

  • כל חום בתינוק בן פחות משלושה חודשים.
  • חום מעל 38.9 מעלות מגיל שלושה חודשים ועד שלוש שנים.
  • מעל 40 מעלות מגיל שלוש ואילך.
  • חום שנמשך מעל שלושה ימים.
  • אירועים חוזרים ותכופים של חום, גם אם החום נמשך רק כמה שעות.
  • כשעולה החום ויש מחלות רקע: כל מחלה כרונית כגון מחלת לב, ראות, אנמיה, מחלות של מערכת העצבים, סרטן.
  • סימפטומים נוספים המלווים חום: ילד הנראה חולה גם לאחר הורדת החום, אפאתיה, ילד שנראה מוחלש, הופעת סימפטומים מקומיים/ממוקדים כולל פריחה ופרכוסי חום.

וכשכבר מטפלים, האם חייבים להוריד את החום לערכים נורמליים?

"לא, רוב התרופות יורידו את הטמפרטורה במעלה עד מעלה וחצי. אם הילד מרגיש טוב לאחר הורדה כזאת של החום - זה מספיק".

קירור חיצוני, למשל באמבטיה, יעיל כמו טיפול תרופתי?

"אין יתרון בטיפול בודד ללא טיפול תרופתי, אבל בשילוב עם טיפול תרופתי להורדת חום, ישנו יתרון קל בקירור מבחינת המהירות, עד שהתרופה תתחיל לעבוד. מצד שני, קירור חיצוני יכול להגביר את תחושת אי הנוחות של הילד, וצריך להביא גם את זה בחשבון".

למידע נוסף על מחלות חום בילדים – לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה