מזונות שכדאי לאכול לפני השינה

גם אתם מתעוררים באמצע הלילה ולא מצליחים לחזור לישון? אם אתם חווים קשיי הרדמות או רוצים להכין את הגוף לשנת לילה טובה, שימו לב לצעדים התזונתיים הבאים שכדאי לנקוט בהם לפני שמניחים את הראש על הכר

20/12/2016
גוני לב ארי קבלו עדכונים מגוני
  • RSS

לקראת שינה. צילום: שאטרסטוק

"שינה טובה היא תנאי מקדים לרווחה ולאיכות חיים", פותחת אסנת בוברוב, דיאטנית לייף סופר-פארם. "היא משפיעה על יכולות העבודה שלנו וגם על המשקל בגלל הנטייה לאכול יותר אחרי לילות ללא שינה. אולם זה עלול להיות מאוד מתסכל משום ש"לצוות" על הגוף להירדם איננה נוסחה מועילה במיוחד ואפילו מחבלת ברצון להירגע ולהירדם. מוטב לסגל כמה הרגלים מקדמי שינה, כמו החלטה על שעה קבועה פחות או יותר שבה פורשים לשינה והחשכת הבית כשעה לפני כן. וישנם גם כמה מאכלים מסייעים".

מזונות עשירים בטריפטופן

כולנו מכירים את היכולת הקסומה של החלב החם לשלוח אותו אל ארץ החלומות. ומדוע זה נכון? *מוצרי חלב מכילים טריפטופן - חומצה אמינית חיונית, שמתקבלת דרך המזון - שהוא חומר מקדם שינה. מזונות נוספים שמתהדרים בחומצה "המרדימה" הם: אגוזים, זרעים, בננות, דבש וביצים. (*הערה: סויה, שקדים, שבולת שועל או חלב).

ספקו (במתינות) את התשוקה לפחמימות

מאכלים פחמימתיים המשולבים עם מוצרי חלב מגבירים את רמות הטריפטופן בדם. אז לכו על גרנולה ויוגורט, יוגורט וקרקרים או לחם עם גבינה.

מזונות מעודדי שינה. צילום: שאטרסטוק

משהו קטן לפני השינה

אם אתם נאבקים עם נדודי שינה, אוכל מועט בבטן עשוי לעזור לכם בעניין הזה. אל תפרשו את ההמלצה הזו לחגיגת מאנצ'יז לילי, חטפו משהו קטן. ארוחה כבדה מדי תעמיס על מערכת העיכול במהלך השינה, ותעשה את הפעולה ההפוכה.

ותרו על המבורגר וצ'יפס ועל מזונות עתירי שומן

מחקרים מראים שאנשים שצורכים מזונות עתירי שומן לעיתים קרובות, לא רק עולים במשקל, אלא גם חווים שיבושים במחזור השינה שלהם – כתוצאה מתחושת אי נוחות ו/או צרבות - מה שעלול לגרום לטיולי לילה לשירותים.

היזהרו מקפאין חבוי

לא מפתיע שכוס קפה עשויה לחבל לכם בשנת היופי הלילית, אפילו מנות מתונות של קפאין יכולות להשפיע על יכולת ההרדמות שלכם. אלה מקורות הקפאין שלא תמיד ברורים: שוקולד, קולה, תה, קפה נטול קפאין. לשינה טובה יותר הימנעו מצריכת קפאין בין ארבע לשש שעות לפני השינה. שימו לב, קפאין משפיע אחרת בין אדם לאדם.

תרופות עשויות להכיל קפאין

חלק מהתרופות עם מרשם או ללא מרשם מכילות קפאין, כמו, משככי כאבים, או גלולות הרזייה. שאלו רוקח/ת ובדקו את תווית המידע של התרופה שלכם ושימו לב, האם התרופה משבשת שינה או יכולה לגרום לנדודי שינה.

מזונות מעודדי שינה. צילום: שאטרסטוק

דלגו על כוסית לפני השינה

להלן המלכוד: אמנם אלכוהול עשוי לעזור לכם להירדם מהר יותר, אבל הוא עלול לגרום להתעוררות תכופה במהלך השינה, לכאבי ראש ולשינה לא נינוחה. אם אתם שותים כוסית אלכוהול בערב, אזנו אותה עם כוס מים על מנת לדלל את ההשפעה. לשנת לילה טובה, נסו להימנע מאלכוהול כארבע עד שש שעות לפני השינה.

היזהרו ממאכלים כבדים וחריפים

שכיבה על הגב עם בטן מלאה, עלולה לגרום לאי נוחות, היות ומערכת העיכול איטית יותר במהלך השינה. מאכלים כבדים יכולים לגרום לצרבת. הקפידו לסיים ארוחה כבדה (מאכלים מטוגנים, תבשילי בשר כבדים) לפחות ארבע שעות לפני השינה.

מינימום חלבון לפני השינה

החלבון חיוני לגופנו במהלך היום, אבל עלול להיות בחירה גרועה בסוף יום לפני השינה. מזונות עתירים בחלבון (מוצרי חלב, ביצה, בשר, עוף, דגים) עלולים להכביד על מערכת העיכול. העדיפו כוס חלב חם, או מאכל פחממתי ידידותי לשינה כמו פריכיות.

נוזלים עד כמה שעות ספורות לפני השינה

במהלך היום נוזלים הם מצרך בסיסי ונהדר לגופנו, אבל לקראת השינה כדאי לצמצם. השינה מופרעת כשקמים להתפנות במהלך הלילה.

אל תלכו שולל אחר פעולת העישון "המרגיעה"

ניקוטין הוא סם ממריץ, עם השפעות דומות לקפאין. הימנעו לגמרי מעישון, במיוחד לפני השינה, או אם אתם מתעוררים באמצע הלילה.

מזונות מעודדי שינה. צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך