מותר לאנוס במלחמה

הרב אייל קרים, אל"מ בצה"ל ורמ"ח ברבנות הצבאית הראשית עונה לשואלת באתר "כיפה": "מתוך התחשבות בלוחמים, התורה מתירה לספק את היצר הרע". תוגש תלונה במשטרה

28/03/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» ThinkStock

רעש ברשת: באתר "כיפה" הפופולארי, המשמש את הקהל הדתי אותרה בימים האחרונים תגובה שכתב הרב אייל קרים, אל"מ בצה"ל ורמ"ח ברבנות הצבאית הראשית, שנכתבה לפני כתשע שנים, ואיתור מקרי שלה הפך לשערוריה אינטרנטית. מדובר בתשובה שענה לגולשת בנושא יחס ההלכה לאונס במלחמה. שמו של הרב דנן עלה לכותרות כשכתב חוות דעת מטעם הרבנות הראשית לפיה "יש לפטור חיילים מטקסים הכוללים שירת נשים". כמו כן, הוא נחשב מועמד מוביל לרב הצבאי הראשי ב2010. להלן השאלה והתשובה:

כינוי השואלת: יפת תואר שבתורה

תוכן השאלה:

בס"ד

קראתי באתר זה לגבי שבויה יפת תואר, וכן את ההלכות בתורה, ועדין נשארת לי השאלה - במלחמות שונות בין העמים, כמו מלחמת העולם הראשונה, למשל, נלחמו עמים שונים ביניהם, ואף אחד לא היה טוב ליהודים במיוחד או רע ליהודים במיוחד...אבל אם היו כובשים כפר והיו שם יהודים והיו אונסים בנות יהודיות, הדבר נחשב, בצדק, לאסון ולטרגדיה לבחורה ולמשפחה.

אם כן, אונס במלחמה נחשב דבר מזעזע. איך, אם כן נאמר לי ע"י רב, שאישה יפת תואר מותר, לפי חלק מן הפוסקים, גם לפני כל התהליך המתואר בתורה? זאת אומרת, יכנע ליצרו וישכב עימה, ורק אחר כך יקח אותה לביתו וכו'?

דבר זה נראה לי סותר. הרי אם אונס אזרחים במלחמה נחשב למשהו אסור ומזעזע, מדוע, לכאורה, ליהודי מותר?

והאם מותר במינו לחייל צה"ל, לדוגמא, לאנוס בחורות בזמן לוחמה, או שדבר זה אסור?

בתודה

מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים

תוכן התשובה:

מלחמות ישראל – הן מלחמות מצוה והן מלחמות הרשות - הינן מלחמות מצוה. בז שונות הן משאר המלחמות המתנהלות באומות העולם, בינם לבין עצמם. מאחר שמלחמה במהותה אינה ענין ליחיד אלא האומה בכללותה לוחמת, ישנם מצבים שאישיותו של הפרט "נמחקת" למען הכלל. וגם להיפך, יש ומסכנים יחידה גדולה למען הצלת הפרט כשהדבר נחוץ מטעמים מורליים.

אחד הערכים החשובים והמכריעים במלחמה הוא שמירה על כושר הלחימה של הצבא. בשל כך, הירא ורך הלבב חוזר מעורכי המלחמה, כדי שלא יימס את לבב אחיו, ורגשותיו וצרכיו של היחיד נדחים לקרן זוית לממן הצלחת האומה במלחמה.

כשם שבמלחמה "נפרצים" גדרי ההסתכנות למען אחרים, כך גם "נפרצים" במלחמה גדרי הצניעות והכשרות. יין נסך שלא הותר בזמני שלום, הותר במלחמה, כדי לשמור על הרגשתם הטובה של הלוחמים. מאכלות אסורים הותרו במלחמה (ולשיטות אחדות גם כשיש מזון כשר), כדי לשמור על כושרם של הלוחמים, אף שבתנאי שלום הם אסורים.

כך גם דוחה המלחמה צדדים מסוימים של גילוי עריות, אף שהתחברות אל גויה הוא דבר חמור מאוד, אלא שהוא הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים. ומאחר והצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו, התירה התורה לפרט לספק את היצר הרע בתנאים שהתירה, למען הצלחת הכלל.

שלום.

אייל קרים

התשובה התקבלה הרב אייל קרים

בתאריך כ"ז כסליו תשס"ג

בג"צ - או בית הדין בהאג

שטפון של תגובות זועמות התקבל באתר תחת התגובה ביומיים האחרונים. משה דובמן, בן 34: "כשאני קורא דברים כאלה אני מתלבט באיזו נקודה בדיוק האמונה של האדם הופכת מהפרעה מוחית קלה עד בינונית למחלת נפש פתולוגית של ממש שהופכת את האדם לפרא שלא אחראי למעשיו ולמילותיו?". יעל בל כתבה: "רב יקר, כשמישהו שואל אותך האם לחייל מותר לבצע אונס, כל תשובה שאינה "לא" מהדהד וסופי היא הסתה לפשעי מלחמה. מזעזע שהכותב הזה היה מועמד להיות הרב הצבאי הראשי". גם גדי עברון, מגיב אחר, הציע להגיש תלונה במשטרה על הסתה לאונס, אולם יוסי גורביץ, בלוגר ופעיל שמאל ידוע מהבלוג "החברים של ג'ורג'", שבעצמו נחקר על חשד להסתה בשל דברים שכתב בבלוג בעבר, מבהיר שאין סיכוי לתלונה כזו בנימוק מפתיע: "החוק הישראלי פוסק שהסתה לא חלה בזמן שאתה פוסק הלכה, זו הסיבה שהחוק עבר. זה חוק שעבר בשנות השמונים, וכהנא הצביע בעדו להפתעתי, ואת העובדה הזו גילתה לי שולמית אלוני בראיון לפני כשמונה שנים. זו פסיקה דתית, ולא היו מעמידים אותו לדיון, היא פטורה מחוקי ההסתה. הפרקליטות גם לא מעמידה לדין על הסתה, אלא אם הוכח קשר ישיר בין רצח להסתה במועד קרוב. הבוקר הגשתי בעצמי שאלה לדו"צ, האם מה שכותב האל"מ עומד בקנה אחד עם ערכי צה"ל, ואם לא, למה הוא עדיין במדים. אין לי ספק שדו"צ לא יענה לי.

רק בג"צ יכול לפסוק בעניין תפקידו הצה"לי. אפשר גם לוותר על מערכת המשפט הישראלית וללכת לבית הדין הבינלאומי בהאג, שם אין התיישנות על הסתה לפשעי מלחמה, והאמת שאולי מפה צריך לתקוף את זה". גורביץ מתעתד להעלות בתוך זמן קצר מאמר משלו בנושא בבלוג "החברים של ג'ורג'".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך