מותו של הבליינד דייט

האם הקצב המהיר של העולם הווירטואלי, שבו אפשר לפגוש מאות אנשים בשעה בלי לצאת מהבית, הרס לנו את הסיכוי למצוא אהבה אמיתית?

29/07/2015
דנה פלדמן טסלר קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

דייט וירטואלי. צילום: שאטרסטוק

השבוע נחגוג את טו באב ולכבודו נציין את מותו של ה- blind date. במקומו, הכירו נא את ה- net date, מחליפו הטבעי בעולם הדיגיטלי שלנו. טבעי בוודאי, אבל איכותי יותר? לא בטוח.

רוצות להבין מה הקושי? לכו 10 שנים אחורה ונסו להיזכר איך פעם, כשרצו להכיר בין שני אנשים, המשדכ/ת - (חבר/ה, דוד/ה, שכנ/ה) היתה נותנת תיאור חיצוני ופנימי אך על פי ראות עיניה, ורק אחרי כמה דייטים התקבלו החלטות.

היום, לעומת זאת, התהליך שונה. אף אחת לא יוצאת לדייט לפני שהיא פוגשת אותו ברשת וגם מגבשת, תוך שניות ספורות, דעה מוצקה על האדם שבצד השני, וזאת רק מהצצה בפייסבוק, גוגל, טוייטר וחבריהם.

כמו שאסביר בהמשך הדברים, הדעה המתגבשת איננה תמיד נכונה וקשורה למציאות.

בעולם האינסטנט שבו אנו חיים, למי יש זמן לעצור ולבדוק מה נכון ומה לא? הרי הרשת מלאה ברווקים ורווקות, אז למה להתעכב? הרוב יגידו שחבל על הזמן.

העולם הפך למהיר ועמוס, ורובנו משתדלים לא לבזבז את הזמן על שטויות.

אבל, לצערנו, פעמים רבות המהירות הזו מהווה מכשול למציאת זוגיות איכותית.

אתן בטח לא זוכרות, אך פעם, כשהיו פה ביצות, היו מכירים אנשים בחוץ. למשל, בפאב, מסיבה, במקום העבודה ואפילו המכולת השכונתית היתה מגרש הכרויות.

היום אין צורך לצאת מהבית, כמו שמזמינים אוכל ברשת שם גם מזמינים בן זוג. אתרי ההיכרויות הפכו למגרש ההיכרויות החזק ביותר בשוק. וחלילה אני לא נגדם, רק מדגישה שיש בהם קושי.

אתר שמתגאה שיש לו אינספור רווקים ורווקות מהווה בעיה לבחור מכל השפע המדומה שהוא מייצר. ברגע שפותחים כרטיס מקבלים מספר מכובד של הצעות. וכמו שבחנות שמתקשים לבחור מתוך השפע, גם כאן מתקיים קושי דומה.

רק שהמבחר הרב מייצר אשליה שעוזרת בעיקר לאתר. ממש לא לרווקה שמחפשת זוגיות. הקושי לבחור בנכון הופך להימור, כי בין מה שרשום למה שקורה אחר כך כאשר באמת מכירים אין תמיד חפיפה. הדרישה מאדם למכור את עצמו בכמה משפטים הינה מורכבת ברובה.

כשכבר בוחרים מועמד לדייט, בפגישה עצמה הוא יכול להיפסל בשנייה. וזאת לא פעם מתוך ידיעה שבאתר מחכים עוד רבים וטובים.

בעולם הקדום, כשמישהו, למשל מהעבודה, היה מזמין לדייט, היה יותר אורך נשימה, סבלנות והבנה להזדמנות נוספת. וזה קרה בעיקר משום אנשים פגשו כמות מצומצמת של אנשים במקומות שאליהם הלכנו. (עבודה, אוניברסיטה, מכולת וכו). היום לעומת זאת,פוגשים בכל רגע נתון המון אנשים בלי לצאת מהבית. ובמסע אחר חיפוש זוגיות זה בעיקר פוגע.

ורגע לפני הסוף, נדרשת פה נימה של אופטימיות, הרשת לא עומדת להיעלם מחיינו, וכן, יש בה גם דברים טובים, אז שווה לנצל אותה בחוכמה. אז הנה כמה דגשים:

כמה עצות טובות לדייטינג וירטואלי

1. עצרו לכמה רגעים את החיפוש אחרי בן זוג המושלם. בדקו מה אתן מחפשות בדיוק בזוגיות, ובעיקר הסבירו לעצמכן למה אתן מחפשות את זה.

 2. בואו ממוקדות לאתרי האינטרנט. אתרי היכרויות מבקשים לאפיין את הבחור אותו את מחפשת, על פי הנתונים שלהם. רגע לפני שאת ניגשת לסנן, חשבי בינך לבין עצמך מהם הקריטריונים שלך. מה באמת חשוב לך? ובעיקר למה הוא חשוב? אלה שאלות עומק שווה לחשוב על התשובה לעומק במהלך כמה ימים ולא לשלוף אותן בשניה מול השאלון של האתר. תשובות עם עומק תייצר עבורך דיוק בבחירת בן הזוג לאורך תקופה. החל מילוי השאלון עד הדייט עצמו.

 3. ובזמן שאתן שם, ומזהות מישהו עם פוטנציאל גבוה אך עדיין עם כמה פגמים מבחינתכן, בדקו האם אפשר לפרש את הפגמים הללו אחרת? האם משפט שהוא כתב בפייס מתפרש רק כאופציה אחת? אולי הוא בכלל נכתב בצחוק או הוצא מהקשרו? או שבכלל גילית שהוא נראה קצת אחרת מהתמונה באתר או מהמלצה שקיבלת? רגע לפני שאת פוסלת, בדקי מה כן משך אותך בסיפור שלו ונסי לחפש הוכחות קיומיות לדברים הללו בפייס (אם את כבר חוקרת). לפסול זה תמיד נורא קל, אך חשוב להבין שאם משהו משך מלכתחילה, אפילו משהו שולי, שווה לבדוק, ולא לתת לאיזה פחד להשתלט עם מחשבה "שבטח דבר לא יצא מהדייט הזה"- הפחד הזה לא מייצר זוגיות.

 4. כשאת בדייט, בואי בלי מסכות. היי את עצמך, כך תאפשרי למי שיושב מולך גם להיפתח ואז יתאפשר לך לבחון את הפוטנציאל האמיתי של הזוגיות איתו.וגם פה הדרך המהירה להוריד מסכות, היא לבדוק עוד בטרם הדייט אפילו טרם החיפוש, מיהו הבחור אותו את מחפשת. מה חשוב לך לדעת עליו? למה חשוב לך לדעת את הדברים הללו? מה חשוב לך לספר על עצמך? באיזה אור את רוצה שהוא יראה אותך? אם יהיו לך תשובות לשאלות הללו תביני מאיזה מסכות עליך להוריד לפני הדייט.

חיפוש אחר זוגיות יכול להיות מעיק אך הוא גם יכול להיות מרתק, הפכי אותו למרתק.

טו באב שמח!

דנה פלדמן טסלר היא יועצת זוגית, נישואין וזוגות. לכניסה לאתר של דנה לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך