מועמדות ל"מיס פרו" הפתיעו את הצופים

אם תחרויות יופי לא יכולות להיעלם מחיינו לפחות שיתועלו למטרות נעלות וכך עשו בפרו כאשר המשתתפות שיתפו נתוני סטטיסטיקה קשים של אלימות כלפי נשים במקום להגג על שלום עולמי

07/11/2017
יסמין לוי קבלו עדכונים מיסמין
  • RSS

תחרויות יופי מהז'אנר "מיס תבל" אמורות היו להיעלם מהעולם מזמן. אין שום הצדקה לראות נשים החולפות על הבמה בגדי ים כמו חתיכות בשר מהלכות, פולטות בחיוך מאולץ "אני בעד שלום עולמי" ולהיות מוכנות לדירוג על בסיס נתוניהן הפיזיים. זמנים השתנו, התקדמנו, יש לנו הרבה יותר מה להציע מעבר לזוג רגליים חטובות ותשובות קלישאתיות לסוגיות הרות גורל. במקום לדרוך במקום, רצוי לתת צ'אנס לנשים להפגין יכולות ולעורר מודעות לנושאים חשוב באמת.

בתחרות "מיס פרו" האחרונה, הבינו זאת היטב. באופן נדיר, 23 המועמדות העבירו מסר חד ומהדהד למרחקים בכל הנוגע לאלימות כלפי נשים. סרטון, שתיעד את המשתתפות בשמלת מיני מוזהבות ומנצנצות, הפך ויראלי לאחר שכל אחת הציגה את עצמה וענתה "מידות גופי הן..." ומיד דיקלמה את נתוני הסטטיסטיקה הקשים בארצה: "יותר מ-70 אחוז מכל הנשים סובלות מהטרדות ברחוב. 13,000 ילדות הן קורבנות לתקיפות מינית בפרו, יותר מ-25 אחוז מהילדות בפרו עוברות התעללות בבתי הספר שלהן" וכו'.

הסרטון כבש את הרשת עם ההאשטאג PeruPaísDeVioladores# וגולשים רבים פירגנו לרעיון יוצא הדופן שמועיל לטובת נשים ועוד במסגרת תחרות יופי.

"רצינו 'מיס פרו' אחרת", הסבירה לוסיאנה אוליווארס, מנהלת האסטרטגיה של זכיינית הטלוויזיה "Frecuencia Latina" ששידרה את התחרות. "אבל רק בשבועות האחרונים התבהר לנו שאנחנו חייבות להביע את זעמנו כלפי אלימות כלפי נשים". וכך עשתה. ההחלטה הוכיחה את עצמה והרשתות החברתיות געשו. במקום לדון ב"מי הכי יפה?" השיח נדד לנושא חשוב שיש לטפל בו וליצור שינוי תודעתי.

מיס פרו

ראש ממשלת פרו, מרצדס אראוז, שחשפה שנה שעברה שיצאה ממערכת יחסים פוגענית, סיפרה שהיא כועסת על האופן בו פרו מוצגת ברשתות החברתיות, "פרו היא הרבה יותר מרק אלימות" וכי יש לעשות שינוי. היא צודקת והנתונים בפרו מדאיגים. עיר הבירה לימה דורגה במקום החמישי כעיר הכי מסוכנת לנשים. אין זה מפתיע למצא גברים גוררים בחורות על הרצפה בעיר אמספר התלונות במשטרה הולך ועולה.

פרו

כצפוי, תחרות יופי באוורה עוינת שכזאת היתה יכולה לספוג ביקורת קשה ולכן המארגנים הבינו שעליהם לתעל את האירוע למטרה נעלה. "התחרות לא היתה יכולה להיות סביב פרצופים יפים", אמרה אוליווארס. "החלטנו שיש לנו את האופציה למנף את התחרות למשהו אחר ולעורר מודעות על מנת לעודד נשים לדבר וידענו שכל המדינה תצפה בנו".

אם מארגני תחרויות היופי האלו יפנימו שחובה לחשב מחדש את כל הליינאפ אולי באמת אפשר יהיה למצוא משהו חיובי. הבעיה היא שלמרות הוויראליות, הבאזז יחלוף והאלימות תישאר. אין זה מספיק לעורר מודעות בשידור וחובה לחנך נערים מגיל קטן איך לנהוג כלפי נשים. לא יזיק שמארגני "מלכת היופי" בארץ יאמצו רעיון דומה ויהפכו את התחרות הזאת ראויה לצפייה ב-2017.

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה