מוכנה להלוות כסף לנוחי דנקנר?

כולם מדברים על איגרות חוב (אג"ח), אבל מה זה אומר בכלל? מה הסיכון לעומת הסיכוי כשמשקיעים בהן? ולמה זה בכלל צריך לעניין אותנו?! מורה נבוכים לכלכלנית בהתהוות

03/12/2012
סיגל פאר קבלו עדכונים מסיגל פאר
  • RSS
»

השעה שמונה בערב, הודעה דרמטית בחדשות. כתב כלכלי מדווח על איגרות החוב שאיבדו עשרות אחוזים משוויין לאחר שאיש העסקים המוכר והידוע הודיע כי הוא אינו יכול לפרוע אותן. נשמע מוכר? סביר להניח, דיווח כזה הפך להיות שכיח במחוזותינו. אך האם הדיווח הזה הדיר שינה מעיניכן? סביר להניח שלא, הרי בטח חשבתן "אז הוא לא יכול להחזיר? בעיה של הבנק שהלווה לו".

אז זהו, שלא. אם יש לכן חיסכון שמושקע בבורסה, דוגמת קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל, קרן השתלמות או קרן נאמנות, הרי שלהודעה כזו יכולה להיות השפעה גם עליכן.

גם טייקונים צריכים לפעמים הלוואה

נתחיל בבסיס. איגרת חוב, או בקיצור אג"ח, היא להלוואה, כאשר הגוף שלווה את הכסף מתחייב להחזירה בתום התקופה בתוספת ריבית והצמדה, והכל בתנאים ובמועדים שנקבעים מראש. מי שרוכש אג"ח (עבור רובנו זה בדרך כלל יהיה הגוף המנהל את החיסכון או מנהל ההשקעות) מתפקד כ"בנק" שמלווה כסף תמורת ריבית.

חברות רבות, ואף וממשלות, בוחרות לגייס כסף ולממן את פעילותן באמצעות הנפקת אג"ח. להבדיל מרכישת מניות, חשוב להבהיר שברכישת אג"ח אינכן קונות חלק מהחברה אלא למעשה מדובר בהלוואת כסף לזמן מוגבל שאינה מקנה זכויות בחברה שהנפיקה את האג"ח.

כמו בכל השקעה בשוק ההון, על מנת להתאים את איגרת החוב למשקיע, יש לבחון מה רמת הסיכון המתאימה לכן. 

כך למשל, הסברה הרווחת היא שאג"ח ממשלתיות שמנפיקות ממשלות בעולם הן בעלות רמת סיכון נמוכה. לדוגמא, נהוג להתייחס להשקעה באג"חים שמנפיקה ממשלת ישראל ככזו שמתאימה למשקיעים סולידיים. אך כידוע הכל יחסי בעולם והמשבר באירופה לימד אותנו שבמקרים מסוימים גם איגרות חוב שמנפיקות ממשלות יכולות להיות תנודתיות יותר.

סולידית או אוהבת סיכון?

במשפחת האג"ח הקונצרניות, שהן אג"ח שמנפיקות חברות ותאגידים, תימצאו לרוב אג"ח למשקיעים שונים – סולידיים ואוהבי סיכון, כאשר רמת הסיכון של איגרות החוב נקבעת לפי פרמטרים שונים בהתאם ליציבות החברה. כמו בכל השקעה, כמובן שלצד התשואה שמציגות איגרות חוב רבות, ישנו גם סיכון ובמצב של חדלות פרעון, בו החברה מודיעה כי היא אינה יכולה לפרוע את חובה כלפי מחזיקי האג"ח, קיים סיכון שההשקעה לא תניב את התשואה לה ייחלנו.

כפי שציינו בתחילת הכתבה, מוצרים רבים בשוק ההון מושקעים באיגרות חוב. כך למשל, חלק גדול מהחיסכון הפנסיוני שלנו מושקע באג"ח. לכן, למעשה, יוצא שכמעט כל אחד מאיתנו הלווה בצורה זו או אחרת כסף לחברות אשר הנפיקו אג"ח. חשוב לציין שמדובר בעסק לא פשוט, המצריך ידע והתמחויות, כמו למשל יכולת ניתוח דו"חות כספיים ומעקב שוטף אחר התנהלות החברות.

לכן, מומלץ לפנות לבית השקעות בעל יכולות מחקר מוכחות בתחום. כמו שהבנק שלכן בודק היטב לפני שהוא מעניק לכן הלוואה, גם אתן רוצות שאנשי המקצוע הטובים ביותר יעבדו בשבילכן.

————————————————————————-

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ואינו מהווה יעוץ מס על ידי בעל רישיון כדין המתחשב בנתונים המיוחדים של כל אדם. פסגות בית השקעות עוסק בשיווק השקעות/פנסיוני ולא בייעוץ.

כתבות נוספות בשיתוף פסגות בית השקעות

תפסיקי לפחד מכסף, ותתחילי להרוויח

מפוטרת? כל מה שאת צריכה לדעת על הפיצויים שלך
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה