מוזיקה – סיפור מלחמה

כאחת הלוחמות הראשונות במשמר הגבול הייתי עדה למראות קשים של פיגועי התופת, שגרמו לי לסיוטים. לאחר ניתוח שבזכותו הורדתי 60 ק"ג ובעקבות מות אמי מסרטן, אני מצליחה להגשים את חלומי המוזיקלי, שנקטע בגיל צעיר

19/08/2018
גוף ונפש קבלו עדכונים מגוף ונפש
  • RSS

מאת: ג'ולי עידן לוי, שמוציאה בימים אלו שיר חדש בשם "כשאתה קרוב" מאלבומה החדש

בימי פיגועי התופת באינתיפאדה השנייה שירתתי כאחת הלוחמות הראשונות במשמר הגבול. פעמים רבות הייתה עדה למראות קשים אחרי הפיגועים בשוק מחנה יהודה בירושלים ובקפה אפרופו בתל אביב. בחלק מהפיגועים אף סייעתי לחלץ פצועים. לא אשכח לעולם את מראות הזוועה שחוויתי. המראות והריחות מהפיגועים נצרבו אצלי עמוק בתודעה – כמו גם הסיוטים שנלוו אליהם. כל יום התעוררנו מחדש, אני וחברותיי לשגרה השוטפת – ללא כל יכולת לצאת לפסק זמן או למנוחה נפשית ממה שראינו וחווינו.

למרות קשיים נוספים שעברתי בחיים ובהם: מות אמי האהובה לפני פחות משנתיים ממחלת הסרטן, ניתוח השרוול שעברתי ובזכותו הורדתי 60 ק"ג ממשקלי, וקטיעת הקריירה המוזיקלית שלי לתקופה ארוכה בשל התנגדות בעלי, במקום להיכנס לדיכאון עמוק, אני פשוט שרה. כבר מגיל שש – כשעמדתי מול המראה בבית ושרתי – ידעתי שזה החלום שארצה להגשים. כשאני נזכרת בפיוטים של סבא שלי, שהיה חזן בית כנסת, אני מרגישה צמרמורת. כל כך אהבתי להאזין לשירי השבת שהוא שר ולילדים שהוא לימד אותם את ההפטרה לבר המצווה.

הזמרת ג'ולי צילום אלבום פרטי

נולדתי בפרדס כץ, נישאתי לעמי ויחד הבאנו לעולם שלושה ילדים: היכולות הווקאליות שלי ואהבתי לשירה מלווים אותי בציוני הדרך המשמעותיים בחייה. כילדה זכיתי במקום הראשון בתחרות כישרונות צעירים, וכתלמידת תיכון הופעתי עם להקת צעירי ראשון. בשירותי הצבאי כלוחמת משמר הגבול השתתפתי במופעים רבים עם תזמורת המשטרה. גם שירתתי ביחידת מוסדות חינוך של המשטרה ובאגף התנועה של משטרת חולון, שם באו לידי ביטוי יכולותיי המוסיקליות במופעים רבים בהם השתתפתי.

עם שחרורי בשנת 1999, הגשתי שיר שכתבתי לתחרות קדם האירוויזיון. השיר הצליח לעבור את מבחני הקבלה והתברג בין 13 השירים שהגיעו לישורת האחרונה בתחרות. למרות שהשיר זכה לביקורות אוהדות, החלטתי  לא להמשיך הלאה משיקולים שונים. במקביל, אבי יצר קשר עם דורון אשכנזי, לימים בעלה של עפרה חזה, אותו הכיר מקרוב, כדי "לשדך" ביני לבין עפרה חזה, על מנת שזו תיקח עליי את חסותה המוזיקלית. אני, שגדלתי על שיריה של עפרה חזה, הגעתי לחתונה של עפרה חזה ודורון אשכנזי, אך מספר חודשים לאחר מכן ניתק הקשר שלי עם עפרה חזה – עד שנודע לי ולכל המדינה על אשפוזה הטראגי בבית החולים ולאחר מכן על מותה של חזה בגיל 42 כתוצאה מסיבוך ממחלת האיידס.

הזמרת ג'ולי צילום אלבום פרטי

החלום המוזיקלי שלי נקטע לתקופה ארוכה בשל העובדה שהתחתנתי כבר בגיל 22, וארבע שנים לאחר מכן כבר הייתי אם לשני ילדים במשרה מלאה ועובדת בעסק המשפחתי שהקים בעלי. אז הבנתי שזהו זה: אני צריכה לאחסן את החלום ולהמשיך הלאה. החלטתי להוריד ממשקלי העודף, ושבועיים לאחר שהתחלתי בלימודיי בווינגייט, גיליתי שאני שוב בהריון. עולמי חרב עליי רק מהמחשבה שעוד פעם אשמין ואהיה בבית עם הטיטולים. משאלתי ללידת בן מצאה את ביטויה בשיר "אתה הילד שביקשתי", ששרתי לעובר שגדל ברחמי כשגיליתי שזה אכן בן.

הזמרת ג'ולי בצבא צילום אלבום פרטי

המשכתי לכתוב שירים למגירה, ואחר מהם "רוצה לשיר", מביע יותר מכל את רצוני החזק לשיר, הכלוא בתוכי ולא מצליח להתגשם. התחלתי לעבוד כסייעת בתחום החינוך המיוחד. בעיצומו של מבצע "צוק איתן", שבמהלכו נורו רקטות קאסם רבות לכיוון ראשון לציון וכמה מהן אף פגעו בבתי מגורים ובסמוך להם, ארגנתי מסיבת יום הולדת לבתה אופק. באותו לילה התיישבתי לכתוב את השיר "נתאחד הללויה", הנוגע עמוק בכל מי ששומע אותו. שנה לאחר מכן הוצאתי את השיר שכתבתי "רוצה לשיר", שמילותיו מביעות יותר מכל את מה שאני כל כך רוצה מזה שנים – לשיר: "תמיד רציתי לשיר ואתה צחקת, בזמן קצוב וממש מוגבל, פורשת כנפיים ורואה הכל מלמעלה, איזה יופי של עולם מלא ברגש ואהבה".

הזמרת ג'ולי עם אמה צילום אלבום פרטי

בשנת 2015 הגעתי למשקל של 120 ק"ג, וכנראה שזה היה מחיר התסכול העמוק מכך שחלום השירה חבוי לו אי שם במעמקים. עברתי ניתוח "שרוול", שבעקבותיו הורדתי 60 ק"ג ממשקלי. אז התבשרתי שאִמָּהּ אליזבת, שהייתה עמוד התווך של המשפחה, חולה בסרטן. אמי עברה ניתוח ארוך וקשה, ואחריו החלה בתהליך ממושך של החלמה ושיקום. דווקא בימים קשים אלו התחלתי לחדש את הקריירה המוזיקלית שלי וגם את השיר "בואי כלה", שהושמע בתחנות רדיו רבות. גם התחלתי להכניס חתן וכלה לחופה, בדיוק כפי שנהג לעשות סבי, וגם לימדתי נערים ונערות בגילאי בר ובת מצווה לשיר שיר באירוע שלהם.

ג'ולי עידן צילום יחצ

לימים, איבדה אמי את השליטה על הרכב, אותו קבלה במתנה במסיבת ההודיה שנערכה לרגל החלמתה. אז הסתבר שהתאונה התרחשה עקב התפשטות הגידול בראשה. לאחר תקופת סבל בל יתואר, נפרדה אמי מכל אחד ואחת מבני המשפחה. ממני היא ביקשה לחזור לשיר בכל הכוח ולהופיע ביום העצמאות בראשון לציון. אני מרגישה שזו צוואתה אותה עליי לממש בכל דרך אפשרית. וכך, מספר שבועות בלבד לאחר פטירת אמי, הופעתי בחגיגות יום העצמאות בראשון לציון. אחיה ואחיותיה של אמי נתנו לי את ברכת הדרך, ועם חידוש השיר "ישמח חתני" הצלחתי להגשים את בקשתה האחרונה של אמי.  בסוף 2017 הוצאתי שיר נוסף בשם: "אל תחייה בהיי", אותו כתבה ארלט ספדיה והלחין מוטי סימון. בימים אלו אני מופיעה באירועים ובכנסים רבים וממשיכה להילחם כדי להגשים את חלומי.

"כשאתה קרוב" – השיר החדש שאני מוציאה בימים אלו (מילים: טל סימן טוב, לחן: שולי יוסף, עיבוד והפקה מוזיקלית: דוד ברין) נכתב על אהבה חד צדדית עם טעם של עוד.

קישור לקליפ של השיר החדש "כשאתה קרוב":
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה