מה תעברי בבית הדין הרבני

מתגרשת? מדור חדש לעו"ד רות דיין - וולפנר, המובילה אותך יד ביד בנבכי הבירוקרטיה המשפטית של דיני האישות, ומנדבת טיפים חשובים, כלכלית ואישית

20/05/2012
עו''ד רות דיין-וולפנר קבלו עדכונים מעו''ד רות דיין-וולפנר
  • RSS
» עו"ד רות דיין-וולפנר

בית הדין הרבני – מקבץ מילים שמעורר אצל רובנו אסוציאציות לא נעימות. כל המתגרשים יאלצו לעבור בשעריו לעת גירושיהם גם אם לא רצו בכך, וגם אם בחרו להינשא בנישואין אזרחיים. יהודים במדינת ישראל חייבים להתגרש בבית הדין הרבני. לא אחת אני נשאלת "יזרקו עלי נעל?", "יירקו עלי?". אז זהו שלא. מצד אחד לא יזרקו עליכם נעליים ובטח שלא ירקו עליכם. מצד שני תעברו חוויה אנתרופולוגית מסויימת .הדיינים, מודעים לכך שאין לכם מושג מה צריך לעשות, ינחו אתכם צעד אחר צעד וישימו בפיכם את כל המילים הנדרשות, עליהן תצטרכו לחזור במדוייק. כדי להבין במדויק איך מתנהל הטקס תוכלו לקרוא כאן.

אבל טקס מתן וקבלת הגט הוא הטקס האחרון בהליך הגירושין שלכם. אם לא תגיעו להסכם, ותנהלו מאבק גירושין, בית הדין הרבני עלול להיות אחד השחקנים הראשיים, או לפחות שחקן משנה, בדרמת הגירושין שלכם.

סוד שעורכי דין של גירושין לא אוהבים לדבר עליו : בית הדין הרבני הוא כלי חשוב במשחק השח מט של הגירושין שלכם. בית הדין הרבני, ערכאה שיפוטית במדינת ישראל, מקבילה בסמכותה לבית המשפט לענייני משפחה, יכול לקבל את ההחלטות החשובות בעניינכם – כגון החלטה בשאלת המשמורת - במשמורת מי מההורים יהיו הילדים, איך יתחלק הרכוש שלכם, והאם האשה תהא זכאית למזונות אשה, ואם כן לכמה.

מי רץ יותר מהר למזכירות

השאלה איזו ערכאה תקבל את הסכמות לדון בעניינכם תלויה במהירות בה הגשתם את התביעה או במילים אחרות : מי הגיע ראשון למזכירות. אם התביעה הוגשה קודם לכן לבית הדין הרבני, הוא יקבל על פי רוב את הסמכות לדון בעניינכם, ואם הוגשו תביעות קודם לבית המשפט לענייני משפחה, הסמכות לדון תהא לבית המשפט לענייני משפחה. זו בעצם המשמעות של הביטוי "מירוץ הסמכויות".

נשמע מסובך? זה עוד כלום...המירוץ הזה קשור רק לעניינים הקשורים לגירושין : חלוקת רכוש, משמורת ילדים ומזונות אשה, אך גם כאן לכל כלל יש יוצאים מן הכלל. מזונות ילדים תמיד תמיד נידונים בבית המשפט לענייני משפחה. למה? ככה נקבע. ובכל זאת? בית המשפט העליון יצר מבנה משפטי שאומר שהילדים תובעים בעצמם ועל כן אינם כפופים למירוץ הסמכויות שבין הוריהם. מטרת הקונסטרוקציה להוציא את עניין מזונות הילדים מהמירוץ ולהותירם בבית המשפט לענייני משפחה, אלא אם שני הוריהם הסכימו על כך שבית הדין הרבני ידון בעניין המזונות.

גם הגירושין עצמם כלומר הגט, הוא בסמכות ייחודית של בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה לעולם לא ידון בשאלת הגט. עניינים נוספים הקשורים לגט, כגון כתובה ותביעה לשלום בית גם הם בסמכות ייחודית של בית הדין הרבני.

כתוּבה - מה היא שווה

כתובה? שואלים אותי לא אחת, יש דבר כזה? זה מחייב? אני יכולה לתבוע את הכתובה? אין לי מושג איפה היא, בטח אצל אימי, אומרות רוב הנשים...אין לי מושג מה כתבתי שם, אומרים רוב הבעלים. בבית הדין הרבני כתובה היא מסמך בעל אופי משפטי מחייב. משמעותה של הכתובה, באופן הכי פשטני, היא שאם בעל רוצה להתגרש אך אין לו כל עילת גירושין מוכרת על פי ההלכה היהודית, הוא מסתכן בכך שיחוייב על ידי בית הדין הרבני לשלם לאשתו את הסכום שנכתב, ביד רועדת, ובהתרגשות שלפני החופה, בימים אחרים, כשהייתם מאושרים וגירושין נראו כמו אופציה לא רלוונטית.

זה מוביל אותנו לנקודה חשובה – עילת גירושין. אם אין לבעלך עילת גירושין תקפה כנגדך על פי ההלכה היהודית, כדאי לו לחשוב היטב אם "לרוץ" לבית הדין הרבני. בהעדר עילת גירושין תקפה הוא עלול למצוא עצמו לאחר חודשים ארוכים של הליך גירושין כשתביעתו נמחקה או גרוע יותר, כשהוא מחוייב לשלם לך את כתובתך. בפועל – חלק מעילות הגירושין אינן תקפות לגבי חילונים. כך למשל אם בעלך יעמוד בבית הדין הרבני ויטען שאת "עוברת על דת" ועל כן חייבים לכפות עלייך להתגרש ממנו, כדאי לספר לדיינים שהמנה האהובה עליו במסעדה היא מרק פירות ים, או מה הבילוי המועדף עליו ביום כיפור (ברביקיו עם חברים בכינרת) ותביעתו כנראה לא תתקבל.

גם נשים יכולות להנות מהכלים שמציע בית הדין הרבני. החל מתביעת הכתובה וכלה בדרישה לצו למדור ספציפי כחלק מתביעת שלום בית. מדור ספציפי מעקב את מכירתו של בית המגורים, אך מחייב אותך לנהוג כאשה נאמנה הרוצה באמת ובתמים שלום בית עם בעלך.

בסיכומו של דבר, בית הדין הרבני הוא כלי אסטרטגי חשוב שיש לדעת לעשות את השימוש בו בזהירות רבה. אלו שרוצים להימנע לחלוטין מלעבור בשעריו צריכים להישאר ידועים בציבור ולהימנע מלהנשא, אך על כך בפוסט אחר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה