מה שווה הרופא של הילד?

רופא שיניים לילד בוחרים לפי המומחיות שיש או אין לו, בילדים. לא לפי החביבות ועיצוב המרפאה. אל תתפתו למתחזים

14/12/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» האם הרופא שמטפל בילד הוא מומחה עם רישיון ממשרד הבריאות?

הורים רבים נוטים לחשוב שרופא השיניים המתאים ביותר לילד שלהם, הוא זה שיצר עם הילד כימיה טובה. נראה שאם הילד מסכים לעלות על הכיסא, מצליח לפעור את הפה כמה שצריך ונשאר יחסית רגוע במהלך הטיפול – אנחנו על המסלול.

אבל זה לא מדויק. חשובה גם המומחיות של הרופא, אם רוצים טיפול יעיל, ממוקד וקצר.

"לצערי הרב, מניסיוני, הורים רבים לא יודעים שיש הבדל מהותי בין רופא שיניים כללי שמטפל בילדים לבין מומחה לרפואת שיניים לילדים שהינו בעל הכשרה ייחודית לטיפול בילדים", אומרת פרו'פ דיאנה רם, מומחית לרפואת שיניים בפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית, "יש מרפאות מפוארות מאוד המציגות את רופאי השיניים שלהן כ"מומחים" כשלמעשה אין להם את התואר מומחה", היא מדייקת.

"רופאם כאלה, בעיני לפחות, הם סוג של מתחזים" פרו'פ רם אומרת, "כאמור, לא כל רופא שמטפל בילדים הוא מומחה ברפואת שיניים לילדים, וטוב היה אם הציבור היה מבקש לדעת האם הרופא שמטפל בילד שלו הוא מומחה עם רישיון ממשרד הבריאות".

מיהו למעשה מומחה ברפואת שיניים לילדים?

ד"ר רם: "רופא שלמד שש שנים באוניברסיטה וקיבל תואר דוקטור לרפואת שיניים, לומד עוד שלוש  וחצי שנים נוספות במשרה מלאה בתכנית התמחות מסודרת - בדיוק כמו בכל תחום ברפואה -  בבית חולים או באוניברסיטה ועובר שתי בחינות נוספות שרק לאחר שהוא עובר אותן, הוא מקבל תעודה של תואר מומחה לרפואת שיניים לילדים מהמועצה המדעית ובאישור משרד הבריאות".

מה לומדים בהתמחות שכל כך חשוב לטיפול בילדים?

ד"ר רם: "בהתמחות לומדים לטפל בילדים מגיל 0 ועד גיל 18. הלימודים מתרכזים בסוגים שונים של ילדים - ילדים בריאים, ילדים עם מחלות סיסטמיות, ילדים אשר אינם משתפים פעולה, ילדים עם צרכים מיוחדים. בנוסף ישנו דגש על הצרכים השונים בגילאים השונים - תינוקות, פעוטות, ילדים בגיל גן ובית ספר, מתבגרים ובני נוער. רופא שיניים שמומחה לילדים לומד לאבחן ולטפל במקרים מסובכים, טיפול בחבלות בשיניים, שימוש בטכניקות התנהגותיות, שימוש בתרופות הרגעה ובגז הצחוק, וטיפולים בהרדמה כללית. אני לא במקרה מציינת את אופציית ההרדמה הכללית בסוף מכיוון שטיפול כזה אמור להיות הפתרון האחרון בשרשרת האפשרויות של הטיפול בילד ולמעשה פחות מ5% מהילדים זקוקים לטיפול בהרדמה כללית. במשך 3.5 שנות התמחות הרופא המתמחה עובר רוטציות במחלקות שונות המאפשרות לו ללמוד איך לטפל בילד ולא  סתם "לסתום חורים", ואיך להעריך את הסיכון לעששת ולתפור לכל ילד את התכנית המתאימה לו ביותר".

ועדיין מבחינה חוקית, כל רופא שיניים רשאי לטפל גם בילדים, נכון?

ד"ר רם: "רופא שיניים בהכשרתו יודע לטפל בילדים מעל גיל 6 אשר משתפים פעולה וזה מה שמלמדים לסטודנטים לרפואת שיניים באוניברסיטה. חשוב לדעת שלטפל בילדים מתחת לגיל זה לומדים במסגרת ההתמחות ברפואת שיניים לילדים בלבד. חשוב לי להדגיש שאם ילד בן 3 או 4, מגיע לרופא שיניים כללי ולא מומחה ברפואת שיניים לילדים, הרופא לא למד איך לטפל בו, ורוכש את הניסיון ללא הדרכה על גבו של הילד".

ואחרי שהבהרנו את העניין הזה, כדאי להדגיש עוד כמה נקודות:

לפני שבוחרים רופא לילד בודקים באתר משרד הבריאות ו/או ההסתדרות לרפואת השיניים שיש לו את ההסמכה הרצויה.

אל  תבחרו ברופא לפי רמת העיצוב הנעים של מרפאתו. הכי חשוב לבדוק האם לילד יש כימיה עם הצוות המטפל כולו – הרופא עצמו, הסייעת והשיננית.

הפגישה הראשונה של הילד עם רופא השיניים, רצוי שתהיה רק לבדיקה ומניעת בעיות. עדיף לא לחכות לרגע שבו לילד כבר יש עששת, כואב לו והוא מבוהל מכל הסיטואציה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה