מה קורה לעור ולשיער שלך בזמן ההריון?

מהם סימני מתיחה, והאם אפשר להעלים אותם? מדוע מופיעים כתמים אדומים על כפות הידיים, ומתי אלה יחלפו? ואיך אפשר להתגבר על נשירת שיער לאחר הלידה?

13/09/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

את בהריון! ׁ(צילום: שאטרסטוק)

יום בהיר אחד את מגלה שהחיים שלך עומדים להשתנות, ושהגוף שלך עומד לעבור מהפך: את בהריון!

כבר קראת עשרות כתבות ומאמרים ואת יודעת ומבינה בדיוק מה עומד לקרות לרחם, לבטן ולשדיים שלך. אז זהו, שאלה לא האברים היחידים שעומדים להשתנות וייתכן שהשינויים הללו יעוררו אצלך שאלות, אולי אפילו דאגה קלה. כל מה שאת צריכה לדעת על העור והשיער שלך, בכתבה שלפניך.

מה קורה לעור שלך במהלך ההריון

במהלך ההריון עולות בגוף רמות הורמוני ההריון, אסטרוגן ופרוגסטרון – את זה את כבר בטח יודעת - וגם רמת המלנין, חומר הצבע שיש בעור. עליה ברמת המלנין  עלולה לגרום להתכהות של העור ושל עטרת הפטמה ולהופעת שומות ונמשים. מה עוד עלול להתרחש?

פס כהה במרכז הבטן: פס זה מכונה linea negra ('הפס השחור') והוא עלול להופיע אצל חלק מהנשים ההרות, מאזור הערווה ועד לטבור. במרבית המקרים הפס יעלם לאחר הלידה.

מסכת ההריון: על פניהן של חלק לא מבוטל מהנשים ההרות ובעיקר אצל נשים בעלות עור כהה או נשים שנחשפות ללא הגנה לשמש עלולים להופיע כתמים חומים על הלחיים, באזור המצח או סביב אזור העיניים. תופעה זו מכונה מסכת ההריון או מסכת הפרפר בגלל צורתה – כשל כנפי פרפר שנפרשות מכיוון האף כלפי הלחיים והמצח. גם מסכת הפרפר נעלמת לרוב תוך מספר שבועות לאחר הלידה.

לגמרי שווה את המאמץ – לא ככה? (צילום: שאטרסטוק)

סימני מתיחה: זו תופעה שמציקה לכ-90% מהנשים ההרות.  במהלך ההריון מופיעים סימנים אדומים תת עוריים באזור השדיים, הירכיים והבטן, בגלל גדילה של הבטן והשדיים ומתיחת העור, ושינויים במידת הגמישות של סיבי הקולגן והאלסטין שאחראים על חוזק וגמישות העור.

למרבה הצער, סימני מתיחה אינם נעלמים לאחר הלידה, ואולם הם עשויים לדהות עם הזמן. לעתים סימני המתיחה עלולים לגרד. כדי להקל על הגרד מומלץ להשתמש בקרם לחות, להימנע משימוש בסבון שמייבש את העור ולהעדיף שמני אמבטיה.

סימני מתיחה: מומלץ להשתמש בקרם לחות, להימנע משימוש בסבון שמייבש את העור ולהעדיף שמני אמבטיה (צילום: שאטרסטוק)

מה קורה לשיער שלך במהלך ההריון?

שגשוג ודלדול: נשים רבות נהנות משיער מלא ברק, מלא וזוהר. את היופי הזה אפשר לזקוף לזכותם של הורמוני ההריון, הפרוגסטרון והאסטרוגן, שרמתם העולה בגוף משפיעה על מחזור חייה של השערה. במהלך ההריון פוחת קצב הנשירה הטבעי וזקיקי שיער רבים יותר נמצאים בשלב הצמיחה.

ואולם לאחר הלידה, עם ירידת הרמה של הורמוני ההריון, עלולה להתרחש נשירת שיער מוגברת, שמטרידה נשים רבות. הבשורה הטובה היא שמדובר בתופעה זמנית בלבד. כחצי כשנה לאחר הלידה השיער חוזר לצפיפות ולקצב גדילה רגילים. אך ניתן להשתמש בתוספי מזון המכילים אבץ כדי להפחית את הנשירה ולזרז את הגדילה.

נשירת שיער.  החדשות הטובות הן שמדובר בתופעה זמנית בלבד (צילום: שאטרסטוק)

מה קורה לוורידים בזמן ההריון:

אודם: כתמים אדומים בפנים ואודם בכפות הידיים נגרמים בגלל התרחבות של נימי הדם הקטנים מתחת לעור, שנקראים גם נימיות תת עוריות. לרוב מדובר בבעיה אסתטית שאינה דורשת טיפול רפואי.

דליות: התנפחות והתרחבות של ורידים ברגליים, היא תופעה מוכרת בהריון, ואולם מה שפחות ידוע הוא כי התרחבות הורידים עלולה להתרחש גם בשפתי אבר המין ובפי הטבעת, מה שנקרא "טחורים".  אמנם מדובר בתופעות שיכולות להיות מציקות מאד, אבל הבשורות הטובות הן שמרביתן ייעלמו לאחר הלידה. במידת הצורך, לאחר סיום ההריון, הלידה ותקופת ההנקה ניתן לטפל בתופעות אלו באמצעות ניתוח, הזרקות או טיפולי לייזר.

 .

הכתבה נכתבה בסיוע מכבי שירותי בריאות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה