מה עושים עם שן שבורה?

כל החומרים, כל השיטות, החסרונות והיתרונות לתיקון שן שבורה ולשיפור המראה והחיוך

11/04/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
»

שן שבורה יוצרת דימוי בעייתי ומוזנח ויכולה לפגום קשה במראה הפה והחיוך. לדברי ד"ר רונן בורדובסקי, מנהל מרפאת 'מאלו קליניק' ישראל, רבים אינם מתקנים את הפגם, בגלל חשש לא מוצדק שהתיקון יצריך טיפול אינטנסיבי והוצאה כספית גדולה. "הגישה הזו מוטעית, ואפשר לתקן את השיניים במספר צורות ודרכים, לכל אחת מהן יש כמובן חסרונות ויתרונות", אומר ד"ר בורדובסקי.

חשוב להדגיש, כי במקרים בהם השן נשברת, אבל צבעה לא השתנה ולא מרגישים כאב או תחושת רגישות, כנראה שלא נגרמה לשן פגיעה במערכת העצבית של השורש והנזק לשן מבחינת תפקודה ובריאותה הוא קטן. כלומר שמדובר רק בנזק אסתטי. אבל אם יש שינוי בצבע השן, כנראה שנוצר נזק לשורש והמשמעות היא שיש לבצע טיפול שורש. במידה שמחליטים על ביצוע טיפול שורש, אפשר לשפר את צבעה של השן באמצעות הלבנה פנימית, שמבצעים במהלך טיפול השורש עצמו. צבעה של השן עשוי לחזור לגוון המקורי,  ללא הטיפולים שלהלן וללא התערבות חיצונית.

השלמה בחומר לבן

זהו הטיפול הפשוט והנפוץ ביותר. ההשלמה מבוצעת במרפאה באמצעות חומר הדומה בהרכבו לחומר הלבן בו משתמשים לביצוע סתימות לבנות. "החומר זה קיים במספר צבעים כך שרופא שיניים מיומן ובעל חוש אסתטי יכול לשלב מספר גוונים כדי לייצר השלמה לשן השבורה בצבע זהה לשן הטבעית, עד שלא ניתן יהיה להבחין בהבדלים בין חומר שן טבעי לחומר מלאכותי", מדגיש ד"ר בורדובסקי.

יתרונות: זו שיטה שמבוצעת במהירות יחסית, משום שאין צורך בהכנת החומר במעבדה, שעלולה לעקב את הטיפול, אלא הרופא מכיר את חומר ההשלמה בעצמו. גם עלות הטיפול נחשבת נמוכה, ואין צורך בקידוח השן, למעט במקרים מסוימים בוצורה מזערית.

חסרונות: עמידות שחזור השן השבורה יחסית נמוכה, משום שהחומר הלבן נשחק עם הזמן.לכן, אחת למספר שנים יש צורך להחליפו.

ציפוי חרסינה

ציפויי חרסינה, שנקראים בלועזית "למינייט" מיועדים למצבים בהם השבר אינו גדול, כך שאפשר להסתפק בהשלמת החלק החיצוני של השן באמצעות "הלבשת" קליפת חרסינה דקיקה על השן השבורה. "בשיטה זו הרופא "מוריד" מן השן שבה מבצעים את השחזור  שכבה  דקה, עד חצי מ"מ עוביה", מסביר ד"ר בורדובסקי. את הציפוי עצמו, כלומר את קליפת החרסינה שתולבש על השן,  מכינים במעבדת שיניים.

יתרונות: בשיטה הזו הטכנאי במעבדה בונה שכבות של חרסינה המהוות תחליף מושלם, אסתטי ביותר,לשן המקורית. בהזדמנות זו ניתן לתקן פגמים נוספים שהיו על פני שטח השן. עמידות השחזור ארוכה מאד - כ-10 שנים.

חסרונות: מיומנות הרופא וטכנאי המעבדה קרטיות להצלחת השיטה, משום שמדובר בטכניקה מיוחדת ורגישה. חסרונות נוספים הם העלות הגבוהה יחסית, וכן שהשיטה אינה מתאימה לכל מקרה – אין אפשרות להניח ציפוי חרסינה אם השבר גדול מדי.

כתר חרסינה

זו השיטה ה"מסורתית", אך עם זאת הכי פחות שמרנית, משום שהשיטה מחייבת את הרופא להשחיז את השן כדי להקטין את מימדיה בכ-2 מ"מ. "מה שהוקטן יושלם בעזרת חיפויי, מעין "כובע" המתיישב על השן המושחזת ועשויי מחרסינה", מסביר ד"ר בורדובסקי.

יתרונות: בשיטה זו בונים את כל החלק החיצוני של השן, מה שמבטיח תוצאה מעולה מבחינה אסטתית. כיום ניתן לייצר כתרי חרסינה שאינם מכילים מתכות כך שמתקבלים גוונים טבעיים ויפים.

חסרונות: מדובר בשיטה פולשנית מאוד, משום שהרופא נאלץ להשחיז הרבה מחומר השן הבריא. כמו כן השיטה אינה הפיכה: הכתר יוצמד לשן ללא אפשרות להסרתו. עלות כתר(במיוחד כזה ללא מתכת) היא גבוהה.

צילום: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה