מה מזיק יותר: שוקולד או עישון?

שוקולד מזיק לשיניים, זה כבר ידוע, אבל מה שפחות ידוע הוא שהוא מזיק לחניכיים ולבריאות בכלל. ומה עם עישון? 8 מיתוסים שישנו את כל מה שידעתם על הבריאות שלכם

03/08/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

שוקולד ועישון צילום: שאטרסטוק

האם עישון מגביר את הסיכון למחלות חניכיים?

התשובה: כן!

תוצרי העישון מובילים לירידה באספקת הדם לרקמת החניכיים ולעצם התומכת ומעלים את הסיכוי להתפתחות דלקת חניכיים, שעלולה להתפתח למחלת חניכיים בלתי הפיכה, שיכולה להחמיר מחלות כמו סוכרת ומחלות לב.

 האם יש קשר בין המזון שאנו צורכים לבין מחלת חניכיים?

התשובה: כן!

ככלל, רצוי להמעיט באכילת מזון מתוק ו/או שמן, שעלול להגביר את כמות וקצב הצטברות רובד החיידקים בחלל הפה. שוקולד הוא לא בהכרח הגרוע ביותר: בעוד ששוקולד נשטף על ידי הרוק, חטיפים מלוחים ושמנים, ואפילו דגני בוקר, "נדבקים" לאורך זמן ומהווים מזון לחיידקי הפה, שעלולים לגרום לא רק לעששת, אלא גם לבעיות בחניכיים. לעומת זאת, ירקות ופירות קשים, כמו גזר ותפוח יכולים להועיל לבריאות הפה.

 מה שחשוב זו הגנטיקה!

התשובה: ממש לא!  

התהוות של מחלת חניכיים מושפעת, בין היתר, מיכולתה של מערכת החיסון להתמודד עם עומס החיידקים הפולשים לפה. דבר זה משופע בחלקו מהגנטיקה שלנו אך בכך אין די, ברור שהקפדה על הרגלי היגיינה יכולה להפחית משמעותית את העומס החיידקי ולסייע במלחמה כנגד המזהמים.

כשהחניכיים מדממות עדיף להימנע מצחצוח!

התשובה: בדיוק להפך.

דימום מהחניכיים מעיד על קיומה של בעיית חניכיים. על מנת לטפל ולמנוע החמרה,  צריך  להקפיד על הרגלי היגיינה של הפה. בעיקר – לצחצח שיניים בצורה יעילה.  מחקרים הוכיחו כי צחצוח שיניים יכול לצמצם תסמינים של  מחלות חניכיים, וכשמדובר בדלקת חניכיים  -  צחצוח יעיל וסדיר להבריא את החניכיים לחלוטין.

ריח פה צילום שאטרסטוק

האם ריח פה חריף יכול להעיד על מחלה?

התשובה: כן!

ריח פה לא נעים יכול לנבוע מדלקת חניכיים, כלומר מתוצרי ההפרשה של חיידקים אשר אחראיים להתפתחות מחלות חניכיים.

האם מחלת חניכיים יכולה להשפיע משמעותית על הבריאות?

התשובה: בהחלט.

במחקרים רבים נמצא כי חיידקים הגורמים למחלות חניכיים מסוגלים לעבור דרך מחזור הדם ולהחמיר מחלות אחרות.  בין השאר נמצא קשר למחלות לב, מחלות נשימתיות, סוכרת, לידה מוקדמת ולידה במשקל נמוך.

 האם הגיל משפיע על מצב החניכיים?

התשובה: ממש לא!

דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) היא בעיה שיכולה להתפתח כבר בילדות ומחלת חניכיים (פריודונטיטיס) עלולה להתחיל כבר בגיל ההתבגרות.  מי שאינו  מצחצח באופן יעיל עלול לגרום להיווצרות דלקת אשר רמת חומרתה תלויה בכמות החיידקים המזיקים ויכולת מערכת החיסון להתמודד מולם, בכל גיל.

כאבים בפה ובשיניים הם הוכחה להתהוות של בעיית חניכיים

התשובה: לא נכון!

דלקת חניכיים אינה גורמת כאב בדרך כלל, עלולה להתפתח ולהחמיר גם ללא מודעות של ילד, מתבגר או מבוגר. לכן כל כך חשוב לגשת לביקורות שגרתיות לפי המלצת רופא השיניים והשיננית. במידת הצורך רופא השיניים הכללי ישקול להפנות אל מומחה החניכיים הפריודונט להמשך טיפול במחלות החניכיים.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה