מה יהיה על הרכילות

בלוגר הרכילות עומרי חיון חושש יותר מתמיד מאז התיקון לחוק החדש: אמנם הבלוג שלי מאוד מצליח, אבל מאיפה אביא סכום כזה?

29/11/2011
עומרי חיון קבלו עדכונים מעומרי
  • RSS
» עומרי חיון

נעים מאוד אני עומרי חיון, מזה כשלוש שנים שאני מתפעל את בלוג הבידור והרכילות שלי ברשת, "בדרך לתהילה" יותר מ-11 מיליון גולשים נכנסו לבלוג שלי מאז הקמתו, פרסמתי עשרות ראיונות ועשרות שערוריות. קיבלתי לפחות עשרה איומים בתביעת לשון הרע וכמה מהם רציניים אבל הפעם אני חושש. למה? כי הפעם יש לי תחושה שמנסים לסתום לנו את הפה.

יכול להיות שבר רפאלי לא באמת מעניינת את הממשלה ומטרתם בחוק הזה היא להשתיק עיתונאי חדשות, אבל בסופו של יום חוק לשון הרע יכול לגרום לבלוג שלי לאבד את מה שגרם לו להיות כל כך מצליח.

התיקון החדש יגרום לבלוגים ולאתרים קטנים להימנע מפרסום ידיעות שהתקשורת לעיתים מעדיפה שלא לפרסם. אם פעם הייתי צריך לחשוב ארבע פעמים לפני פרסום טקסט, כעת אני צריך לחשוב 20 פעמים.

האמת שאני לא פוחד רק מהחוק עצמו אני חושש גם מהשימוש של התקשורת עצמה כמו זכייניות טלוויזיה או כלי התקשורת הגדולים שלהם היה הרבה יותר קל למנוע פרסומים שהם לא מעוניינים בהם - הם גופים חזקים ואיום אחד יכול למנוע פרסום. בעיני התיקון לחוק לשון הרע מהווה פגיעה קשה בדמוקרטיה ובחופש הביטוי.

לא מעט סיפורים שפרסמתי בעבר יכלו שלא לעלות לבלוג שלי בגלל החוק המדובר, ולא בגלל שאני משקר, אלא בגלל שלפעמים אין מספיק הוכחות, גם אם הייתי נוכח באותו אירוע עליו אני כותב. האם החוק הזה נועד באמת להגן על השם הטוב של מישהו? או על פרסום אמת?

יש כבר אפשרות לתבוע 50 אלף שקל אבל להגדיל את האפשרות ל-300 אלף שקל? מאיפה בדיוק אני אביא סכום כזה? אולי יש לי בלוג מאוד מצליח, אבל עדיין לא נאמר לי על ידי הבנק שלי שאני בפלוס כזה מטורף שאני יכול להרשות לעצמי להוציא 300 אלף עד מיליון וחצי .

לרוב אנחנו מסכימים לעצמנו ובצדק לחצות את הגבולות כדי לפרסם את האמת, בלי להתיפייף יותר מדי ובלי לפחד מתביעות. אני מקווה שגם בעתיד לא נצטרך לפחד שישתיקו אותנו.

לסיום, אני מאוד מקווה שהחוק המקסים הזה ירד לאלתר והעיתונאות החופשית תחזור לעבוד, שייתנו לבלוגרים חזרה את האוויר לנשימה שמגיע לנו, כי כן אם אנחנו לא נהיה רוב הסיכויים שהתקשורת כאן תראה אחרת לגמרי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה