סקס: מי מפחדת מחדירה?

מתברר שנשים שחרדות מסקס וחדירה מפחדות גם מרופאי שיניים. זה נבדק מחקרית ויש גם המלצה: לאפשר לנשים שסובלות מאחת התופעות לקבל טיפול.

11/07/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» נרתעת מחדירה? צילום: Thinkstock

גם אתן מפחדות מסקס? ומה לגבי רופאי שיניים?

מתברר שיש קשר. וזה אפילו נבדק מחקרית.

לא צריך להיות חוקר דגול כדי לקבוע שתשעים ותשעה אחוז מהאנשים בעולם לא ממש אוהבים ללכת לטיפולי שיניים. נתונים שונים מצביעים על כך שבישראל עצמה רק לאחוזים בודדים יש ביטוחי שיניים פרטיים והרוב הגורף של הישראלים נזקקים לטיפולים שונים אלו ואחרים אך מזניחים אותם.

כידוע, החשש וחוסר הנעימות הנלווים לטיפולים המדוברים אינם עניין שמבדיל בין נשים וגברים ואכן גם מהניסיון האישי שלי, כל הנשים והגברים שיצא לי לשוחח איתם על טיפולי שיניים, עשו לי באופן אוטומטי פרצוף של תשעה באב כשהנושא עלה. וכאילו שלא מדובר באירוע לא חביב בפני עצמו, עכשיו מתברר, כי על פי מחקר חדש שפורסם באתר mynet  נשים שנרתעות מרופא שיניים – פוחדות מסקס.

"ד"ר, תהיה עדין איתי"

תודו שמדובר במחקר שיכול להוות מקור בלתי נדלה לשפע של בדיחות נשים שוביניסטיות משפילות ומרגיזות. באופן אישי, הבעיה היא, שאם בעבר כשנאלצתי בדחילו ורחימו לגשת לרופא השיניים, הרשתי לעצמי להראות לו שאני משקשקת מפחד כדי שיהיה "עדין" איתי. עכשיו אפילו את הפריווילגיה הזאת אני לא יכולה לנצל, מחמת החשש שהוא יגיע למסקנה הבלתי נמנעת שאני "קרה במיטה".

פרופ' גילה ברונר, מנהלת השרות הסקסולוגי, מהמרכז לרפואה מינית בשיבא היא זאת שעומדת בראש המחקר ביחד עם רופאים נוספים: ד"ר עינת אלרן, מומחית בגינקולוגיה וסקסולוגית מוסמכת,  פרופ' אילנה אלי, ראש ביה"ס לרפואת שיניים  וד"ר ניר עוזיאל – שניהם מאוניברסיטת תל-אביב. לטובת קוראות סלונה, פרופ' ברונר מבהירה, שהממצאים חשובים כדי לאפשר לנשים שסובלות מאחת התופעות לקבל טיפול גם בתחום המשלים ולמעשה לקבל התייחסות רפואית הוליסטית.

רתיעה מחדירה לגוף

"שתי התופעות  קשורות לרתיעה מחדירה אל הגוף", היא מספרת, "המחקר, שנערך על 236  נשים - הראה כי רפלקס ההקאה המוגבר נמצא בקשר ישיר עם בעיות חדירה לנרתיק, וכן עם היסטוריה של ניצול מיני, בעיקר כאשר הניצול המיני כלל חדירה לנרתיק. המשמעות הפרקטית היא שמדובר בנשים המתקשות לשמור על בריאותן, הן מבחינת טיפולי שיניים והן מבחינת מעקב גינקולוגי, ומתקשות, בין היתר, גם לקיים יחסי מין".

שאלה: ניסיתם לבדוק אם יש לכך משמעות גם אצל גברים שנרתעים מטיפולי שיניים?

פרופ' ברונר: " בדקנו, אבל אצל גברים אין מראש חרדת חדירה ותופעות אחרות כמו גמירה מהירה או חרדת ביצוע לא מייצגות באופן מהותי חרדות אצל גברים ולכן במקרה הזה לא מצאנו קשר מובהק בין שתי התופעות".

שאלה: בפן האישי, אני ממש לא אוהבת ללכת לטיפולי שנים ואני חוששת שאחרי פרסום המחקר – אבוי לבושה -  הרופא שלי יסיק כל מיני מסקנות לא נעימות לגבי בתחום המיני. מה לעשות?

פרופ' ברונר: "המחקר שלנו אומר שמבחינה סטטיסטית נמצא קשר בין שתי תופעות: חדירה לנרתיק וטיפולי שיניים. זה אומר שאצל נשים שיש להן בעיות בחדירה לנרתיק (פין ביחסי מין, טמפון או בדיקה גינקולוגית), יש סיכוי יותר גדול שיש גם בעיה בטיפולי שיניים. לכן אנחנו פונים גם לנשים עם בעיות חדירה לנרתיק, וגם לרופאי נשים, שיהיו ערניים לקשר הזה כי נשים שאצלן הבעיה קיימת בצורה החמורה מזניחות הן את  השמירה על הבריאות המינית שלהן והן את בריאות הפה אבל, להסיק מזה שכל מי שמפחד מרופא שיניים יש לו בעיות מיניות -  זו איננה מסקנת המחקר. אני מקווה שזה מרגיע אותך".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך