מה הקשר בין קיסמי שיניים עגולים עישון ומחלות לב?

הנה סיבה טובה להפסיק לעשן ומיד: מתברר שעישון גורם ואף מחמיר בעיות בחניכיים. וישנם הרגלים נוספים שיכולים להחריף את הנזק

09/06/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

מה שעישון עושה לשיניים צילום שאטרסטוק

עישון נחשב גורם סיכון למחלות רבות: מחלות לב, מחלות ריאה, סוגים שונים של סרטן. ולא שחסרות סיבות להפסיק לעשן, אבל יש אחת משמעותית במיוחד, וידועה פחות: מתברר שעישון עלול לגרום לאבדן שיניים.

המחקרים לא משאירים ספק: מעשני סיגריות, מקטרות, סיגרים ואפילו נרגילה נמצאים בסיכון כפול לחלות במחלות חניכיים, לעומת לא מעשנים. על פי נתוני המרכז הבינלאומי לבקרת מחלות (CDC) ככל שמעשנים יותר, מבחינת כמות ושנים, הסיכון גבוה יותר. ובנוסף, מתברר שטיפולים במחלות חניכיים פחות יעילים בקרב מעשנים.

 בעיות בחניכיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת חניכיים (ג'ינג'יביטיס) שהיא מצב הפיך ומחלת חניכיים כרונית (פריודונטיטיס), שהיא דלקת אשר גורמת נזק בלתי הפיך למערכת התמיכה של השן ואף לגרום לאבדן שיניים. אמנם דלקת חניכיים היא מחלה קלה והפיכה לחלוטין, ואולם אם לא מטפלים בה, היא עלולה להידרדר. הכלל הוא שכל מחלת חניכיים נגרמה מדלקת שלא טופלה.

דלקת חניכיים נגרמת בעיקר על ידי חיידקים גרם שליליים, שנצמדים לשיניים במקום המפגש שלהן עם החניכיים. בשלב הראשון נוצר תהליך דלקתי שהוא תוצאה של רעלנים שהחיידקים מפרישים כשהם חוגגים על שאריות מזון שנתפסות ברובד השן (פלאק). מדובר בדלקת קלה (ג'ינג'יביטיס), שסימניה הם דימום מהחניכיים, נפיחות ואודם, בדרך כלל. מדובר במחלה הפיכה: טיפול בדלקת יחזיר את המצב לקדמותו. כמו כן, צחצוח במשחה מתאימה ימנע התפתחות של דלקת או את חזרתה. ואולם ללא טיפול ומניעה, הדלקת הקלה יכולה להפוך למחלת חניכיים חריפה, לגרום נזקים קשים לשיניים ולהחמיר מחלות שונות.

 מה שעוד מדאיג: מחלות חניכיים הן גורם סיכון למחלות לב ועלולות להחמיר אותן. כך שהמעשנים הסובלים מבעיות חניכיים נמצאים בסיכון מוגבר גם מבחינה זו.

כיצד העישון משפיע על החניכיים?

העישון משפיע על הרכב החיידקים בפה (פלורה) ועל פי המחקרים בפה של מעשנים יש כמו גדולה יותר של חיידקים מחוללי מחלות. כמו כן,  העישון פוגע באספקת הדם לכלי הדם בחניכיים בעקבות הצטברות של ניקוטין והקטנת זרימת הדם, וגם זה משבש את יכולת ההתגוננות נגד חיידקים. ואם לא די בכך: בעישון הגוף סופג חומרים שמפריעים פעילות המערכת החיסונית.

החדשות הטובות הן, שהפסקת העישון מסייעת בהחזרת זרימת דם תקינה לחניכיים, לאחר ימים ספורים.

מה עוד פוגם בבריאות החניכיים?

פירסינג בלשון: יוצר חיכוך תמידי בחניכיים ועלול לגרום לדימום, לזיהומים, לנפיחות ולאבדן התחושה, לנזק לשיניים ולנסיגת חניכיים. לא בדיוק שיא הבריאות, לתשומת לבם של המתבגרים.

צחצוח אגרסיבי: גורם לנסיגת חניכיים נקודתית. רופאי שיניים מדווחים כי אצל ימניים יש  בדרך כלל סימנים לנסיגת חניכיים בצד השמאלי העליון של הפה  וההפך אצל שמאליים, כנראה כתוצאה של  צחצוח אגרסיבי. שימוש במברשות שיניים קשות עלול לזרז נסיגת חניכיים, ועל כן עדיף להשתמש במברשות רכות ככל האפשר.

קיסמי שיניים עגולים: כמו אלה המוגשים במסעדות, מזיקים יותר משהם מועילים.  כאשר משתמשים בהם הם למעשה דוחקים את הפלאק עמוק יותר לחניכיים, לעומת קיסמים דנטליים בעלי צורה משולשת, שמוציאים את הפלאק מבין השיניים, לכן מונעים התפתחות של חיידקים מזיקים בסמיכות לחניכיים.

**מידע חשוב נוסף ניתן למצוא באתר מרידול החדש**

**בדקו אם אתם סובלים מבעיות חניכיים באתר מרידול החדש**
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה