מה הקשר בין השמנה להיגיינת הפה

מה אנחנו יכולים ללמוד על הקשר בין שמירה על בריאות הפה להשמנת יתר ומה אפשר וצריך לעשות על מנת לטפל במצב

31/05/2015
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

השמנת יתר היא אחת המחלות הקשות של המאה הנוכחית. היא גורמת לסיכונים בריאותיים, מחלות כרוניות, סוכרת, לחץ דם גבוה וגם פוגעת בתוחלת החיים. לפי נתוני אתר משרד הבריאות הישראלי שכיחות ההשמנה גבוהה יותר בקרב נשים בישראל. סגנון החיים אחראי לכ-70% מהשמנת יתר והתורשה לשאר. אגב, על פי סקר משנת 2011 49.8% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלים מעודף משקל, מתוכם 15.7% סובלים מהשמנת יתר (BMI>30). לאור כל אלה, האם ידעתם שלהשמנת יתר יש קשר ישיר למחלות פה ושיניים?

ד"ר יובל צוברי, מומחה למחלות חניכיים ויועץ לחברת "ליסטרין", מסביר ש"השמנת יתר מהווה גורם סיכון למחלת חניכיים הפוגעת באופן בלתי הפיך במנגנון תמיכת השן (וביניהם עצם השן ומסב השן שכולל בין השאר את הרקמות שמקיפות את השן)".  לפי מחקרים שנעשו בתחום שכיחות מחלת החניכיים גבוהה יותר בקרב הסובלים מהשמנת יתר בהשוואה לבעלי משקל תקין ובאה לידי ביטוי בדימום מוגבר יותר דימום מהחניכיים, ובכיסי חניכיים עמוקים יותר".

עודף שומן מזיק להיגיינת הפה

לדברי ד"ר צוברי, "הגורמים לתופעה הם שילוב של הצטברות שכבה של חיידקים הרסניים על גבי השיניים והתגובה של רקמות התמיכה של השן לנוכחותם. רקמת השומן העודפת משחררת אדיפוקינים – מולקולות פעילות הגורמות להרס רקמה רכה ועצם. מכיוון שהרס הרקמה התומכת בשן במחלת החניכיים נגרם בעיקר על ידי מנגנוני הדלקת של הגוף, עליה בכמות גורמי דלקת פעילים המופרשים על ידי רקמת השומן העודפת תגביר את כמות ההרס הרקמתי כתגובה לנוכחות רובד חיידקי. ובמילים אחרות: עודף השומן בגוף מגביר ומחמיר את הדלקת והאדיפוקינים מגבירים לרעה את הרס העצם. בנוסף, המולקולות האלה משפיעות על דפנות כלי הדם של מנגנון תמיכת השן וגורמות להתעבותם ולירידה ביכולתם להגיב לזיהום החיידקי".

השמנת יתר גורמת לעששת ולחורים בשן

לדברי צוברי, השמנת יתר גורמת גם לעלייה מוגברת בתופעות של עששת אשר באה לידי ביטוי בריקבון השיניים ובחורים בשיניים. "מחקרים מצביעים על קשר בין השמנת יתר לבין עששת ולירידה בהפרשת רוק. ככל שיש פחות רוק בפה – כך יש סיכוי גדול יותר לעששת מפני שהרוק מגן על השיניים מעששת דרך נטרול החומצות הנוצרות. ברוק יש חומרים שפועלים נגד חיידקים מפעולת חיידקי הפה על סוכרים מהמזון. כמו כן פועל הרוק להחזרה של המינרלים שאותה חומצה ממיסה מפני שטח השן ויוצרת את החלל העששתי".

food_sec

קשה יותר לטפל באנשים בעלי עודף משקל

לרופא השיניים יש קושי בטיפול באנשים עם מסת גוף גדולה במיוחד הן בגלל חוסר התאמה של הכיסא והציוד  והן מפני שהגישה לשיניים וחניכיים באזורים האחוריים של הפה מוגבלת. ד"ר צוברי מסביר: "רקמות הלחיים מכילות כמות גדולה של שומן בחלק הפנימי שלהן וכאשר המטופל פותח את הפה, הרקמה נלחצת אל השיניים וכך הגישה והיכולת לעבודה בצורה משמעותית על האזור - מוגבלת. מגבלה זו לא תאפשר קבלת תוצאה מיטבית בעיקר בטיפולים מורכבים יותר מעבר לסתימה".

המלצות לטיפול בשיניים לבעלי עודף משקל

ד"ר צוברי ממליץ לאנשים הסובלים מעודף משקל לגלות מודעות מוגברת לעובדה שהם נמצאים בסיכון מוגבר ולהיות ערניים לסימנים מזהירים כמו ריח פה רע, שיניים שמתחילות לזוז ממקומן וכדומה.

"אנשים בעלי עודף משקל צריכים לשמור יותר על היגיינת הפה מאשר אנשים שאין להם עודף משקל משמעותי", הוא אומר. "הם צריכים, למשל, לצחצח את השיניים ביסודיות, ולפחות פעם אחת ביום להקפיד על צחצוח של כ-10 דקות ולהשלים את הטיפול בפה בשטיפה יסודית עם מי פה שמעכבים את ההתפתחות המחודשת של רובד החיידקים על גבי השיניים ובכיסי החניכיים. בנוסף, יש להקפיד על ביקורים אצל השיננית ועל שימוש במשחות שיניים המכילות פלואוריד שמעניקות הגנה נוספת על האמייל והדנטין החשופים מפני החומצות הנוצרות משילוב של חיידקים וסוכרים.

בנוסף, מטופלים ובעיקר מעל גיל 40 צריכים לקחת בחשבון שהם בסיכון יותר גבוה ולהגיע לבדיקה מסודרת של החניכיים. ככל שהגילוי מוקדם יותר כך הטיפול יהיה פחות מורכב בהמשך".

food_sec2

בשורות טובות: אפשר לשפר את המצב לטובה

לדברי ד"ר צוברי כל המחקרים מראים שהורדה במשקל יכולה לתרום משמעותית לשיפור דרסטי לטובה של מצב הפה. "גם בקליניקה הפרטית שלי כבר היו לי מטופלים שהגיעו בגיל צעיר יחסית עם מחלת חניכיים שגרמה לאיבוד שיניים. מטופל אחד, למשל, ירד במשקל בצורה דרסטית ולאחר מכן כל התופעות של מחלת החנייכים נעלמו כלא היו".

עוד פעולות שאפשר לעשות ברמה המיידית הן לשאוף להקטנת כמות המזון המכיל סוכרים וכן את הזמן שהוא נמצא בחלל הפה. שמירה על הפרשת רוק תקינה באמצעות שתייה מספקת של מים תיתן שיפור משמעותי באפקט המגן של הרוק. הורדת מסת השומן של הגוף תפחית את ההשפעות ההרסניות על בריאות החניכיים והשיניים אולם יש לזכור שהשמנת יתר מורבידית היא מחלה כרונית וששיעור ניכר מהסובלים ממנה מתקשים לרדת במשקל גם כאשר מלווים בתמיכה מקצועית. ירידה במשקל של 7-15% תיחשב להצלחה גם בשיפור סיבוכים גופניים.

ד"ר יובל צוברי הוא מומחה למחלות חניכיים (פריודונטיה) ממרפאת ד"ר צוברי רמת השרון – פריודונטיה, שתלים ושיקום הפה. WWW.DR-ZUBERY.CO.IL

צילומים: Shutterstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה