מה הקשר בין אקנה להריון?

פצעי בגרות תוקפים לא רק מתבגרים. הם שכיחים מאד בקרב נשים בגיל הפוריות, ויכולים להוות לא רק בעיה אסתטית, אלא להיות קשורים גם לבעיות רפואיות. איך מטפלים?

28/03/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

מכבי הריון ואקנה צילום שאטרסטוקזה מתחיל בוקר שגרתי אחד: את מגלה שבמרכז הפנים צמח לו פצעון. אה, את חושבת בעייפות, אני בטח צריכה לקבל את המחזור. מניחה קצת קונסילר, מחזקת את הליפסטיק ויוצאת לעוד יום שגרתי. אבל בבוקר שלמחרת השגרה מופרת כשלפצעון המטריד מצטרפים 2-3 ידידים. הקונסילר כבר לא יעיל ואין לך שום חשק למרוח ליפסטיק. למעשה, יש לך חשק רק לדבר אחד: שייעלמו, המכוערים האלה.

נגעי אקנה, שידועים גם בשם העממי פצעי בגרות, הם תופעה מטרידה. ואולם למרות שמם הציורי מתברר שהתופעה איננה מסתיימת בגיל ההתבגרות. למעשה, בגיל ההתבגרות היא פוגעת בעיקר בבנים, ואולם כעשור או שניים לאחר מכן, עלולות לסבול מהם כ-25% מהנשים, גילאי 25-40. אקנה של מבוגרים קוראים לתופעה, ולמרות שהיא בבסיסה צרה אסתטית, במקרים מסוימים היא עלולה להעיד על בעיה רפואית שדורשת פתרון.

איך קשורים ההורמונים?

כפי ששם התופעה מרמז, אקנה אופיינית בעיקר בגיל ההתבגרות, עם תחילת הבגרות המינית, בגלל השינויים הורמונליים האופייניים לגיל זה. השינויים ההורמונליים גורמים לבלוטות שנמצאות מתחת לעור להפריש חֵלֶב (סבום) בצורה מוגברת. עודפי הסבום, ביחד עם תאי עור מתים, חוסמים את זקיקי השערות וגורמים להתפתחות הפצעים שנוטים להזדהם בקלות. "רובנו נחווה התפרצות של אקנה בשלב כזה או אחר בחיים, וגם אצל נשים מעל גיל 30 לעתים קרובות הסיבה היא הורמונלית. זו תופעה נפוצה",  מסבירה ד"ר מיכל נוימרק, רופאת עור במכבי שירותי בריאות, ורופאת עור בכירה במרכז הרפואי הדסה. "מרבית הנשים פונות בשלב הראשון לקוסמטיקאית או רוכשות תכשירים שונים בבתי המרקחת. כשמדובר בפצעון בודד, בדרגה קלה, לפני קבלת המחזור החודשי, זו אפשרות סבירה, אבל כשמדובר בפריחה מפושטת, רצוי לפנות לרופא עור שיאבחן את הבעיה, ישלח לבדיקות ולברורים ויוכל להציע טיפול מתוחכמים יותר".

מלבד בעיה אסתטית, האם יש לאקנה השלכות בריאותיות אחרות?

ד"ר נוימרק: "פצעוני אקנה יכולים להיות קשורים למחלות נוספות על רקע הורמונלי, כמו תסמונת השחלה הפוליציסטית, שהיא סיבה שכיחה לבעיות בכניסה להריון. התפרצות של אקנה יכולה להיות קשורה גם לשימוש בתרופות מסוימות, לחשיפה של כימיקלים בתעשייה ועוד, אבל כשמדברים על אקנה אצל נשים אחרי גיל 25 בדרך כלל להורמונים יש תפקיד משמעותי. שינויים ברמות ההורמונים – כמו למשל לפני המחזור החודשי או במהלך ההריון, וכן שינויים עם התחלת או הפסקת טיפול הורמונלי כמו גלולות למניעת הריון וכן שינויים לקראת ובמהלך גיל המעבר - יכולים לגרום להופעה של אקנה. גם לסטרס יש תפקיד בהופעת אקנה".

ישנם סוגים שונים של פצעונים, בדרגות חומרה שונות: אלה יכולים להיות פצעונים אדמדמים-ורודים וכואבים (פפולות), פצעונים בעלי ראשים שחורים או לבנים (קומודונים פתוחים או סגורים), פצעונים מלאים במוגלה (פוסטולות). מובן שהטיפול נגזר ממידת החומרה וכמות הפצעונים. "בדרגות חומרה נמוכות, ניתן לנסות תכשירים שונים שנמכרים בבתי המרקחת ללא מרשם רופא, אבל אם מדובר בנגעים משמעותיים, כדאי לפנות לרופא עור שיכול להמליץ על טיפול תרופתי: גלולות למניעת הריון, תרופות ייעודיות לטיפול באקנה, או אנטיביוטיקה".

מכבי אקנה צילום שאטרסטוק

האם התרופות הללו מתאימות לנשים בגיל הפוריות, שלעתים מתכננות הריון והקמת משפחה?

ד"ר נוימרק: הטיפול בתרופות מרשם שהן נגזרות של ויטמין A וכן בסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה אסור לשימוש בהריון. ואולם אין מניעה להיכנס להריון כחודש לאחר הפסקת הטיפול התרופתי בנגזרת של ויטמין A, כששרידי התרופה כבר התפנו מהגוף. במקרים מסוימים של תסמונת השחלה הפוליציסטית ניתן לרשום תרופות שבמקור מיועדות לטיפול בסוכרת או ביתר לחץ דם. למי שאין תכניות להרות אמליץ על שימוש בגלולות למניעת הריון. במקרים כאלה אני מעדיפה להפנות את המטופלות לרופא נשים להתאמת סוג הגלולות".

מה תעשה מי שנמצאת בהריון ויש לה התפרצות של אקנה, או שהיא בדיוק מנסה להיכנס להריון?

עבור מקרים קלים - ניתן להשתמש בתכשירים שקונים ללא מרשם רופא. במידה ואישה כזו מגיעה לרופא עור, הטיפולים המומלצים הם בעיקר מקומיים – משחות שונות המכילות אנטיביוטיקה מקומית ו/או חומצות שונות. יש משחות המכילות חומרים כמו בנזואיל פרוקסיד שאין מידע מספק לגבי בטיחות השימוש בהם בהריון. קרמים וג'לים המכילים נגזרת של ויטמין A  אינם מיועדים לשימוש בזמן הריון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה