מה גורם לגזים אצל תינוקות וכיצד תתמודדו עמם

אם פגשת בבכי היסטרי וממושך – כנראה שהגעת לשלב הגזים. אבל בלי פאניקה: גם זה יעבור – ועד אז, הנה מה שאת יכולה לעשות כדי להפחית את הכאב

07/11/2016
שחר קיסינג'ר קבלו עדכונים משחר
  • RSS

מסוג הצרות שאי אפשר לדמיין עד שהן לא נוחתות אצלך. קוליק (צילום: שאטרסטוק)

חברות שלך הזהירו אותך שהרגע הזה יגיע, ודאי גם שמעת על התופעה ממקומות אחרים, אבל עד שהצרחות מחרישות האוזניים וקורעות הלב לא מגיעות לחדר השינה שלך, אי אפשר להבין באמת מה זה גזים אצל תינוקות.

קוליק, אותם כאבי בטן עזים שנגרמים בגלל הגזים שבבטן התינוק, הם מסוג הצרות שאי אפשר לדמיין עד שהן לא נוחתות אצלך. אנחנו לא הולכים לייפות עבורך את המציאות: צפויה לשניכם תקופה עצבנית וכואבת. החדשות הטובות: כמילותיו של השיר "גם זה יעבור", גם התופעה הזו, כמו הרבה אחרות, תהיה מאחוריך במוקדם או במאוחר.

עד שזה יקרה, וכדי שתוכלי לעבור את זה בשלום, תדעי שאת יכולה להקל על התינוק שלך. התופעה מכונה בפי כל גזים ונקראת גם קוליק, ועד היום טרם הצליחו לבודד את הסיבה הספציפית או "הרשמית" שגורמת לה. משערים שהיא קשורה לתהליך ההתפתחות הטבעי של מערכת העיכול והיא מתרחשת גם במקרים של הנקה וגם במקרים של תזונה המבוססת על תחליפי חלב.

כיצד תזהי שתינוקך סובל מגזים?

על פי רוב, זיהוי הקוליק מתבצע דרך "חוק השלוש": כלומר, אם הוא בוכה יותר משלוש שעות ביום, שלושה ימים בשבוע, או שהתופעה חוזרת על עצמה שלושה שבועות או יותר – זה כנראה גזים. היום כבר מגדירים את התינוק כסובל מקוליק החל מתום השבוע הראשון לתופעה.

"הקוליק מתחיל לרוב החל מעשרה ימים עד כשבועיים מהלידה, נמשך לרוב שלושה-ארבעה חודשים, ובמקרים חריגים עד לחצי שנה", מסבירה שרון לפיד, דיאטנית קלינית ויועצת תזונה מהמרכז לייעוץ תזונתי של מטרנה. לדבריה, כדי לאבחן את הסיבה לגזים מומלץ ראשית לבחון את התזונה של האם, ולערוך בה שינויים במידת הצורך. "אם שמניקה וצורכת הרבה מוצרי חלב ולפיכך נחשפת לכמויות לקטוז גדולות, יכולה לנסות ולהפחית בצריכתם ולראות כיצד התינוק מגיב לשינוי. בסופו של דבר, יש כאן המון אלימינציה וניסוי וטעייה, מציינת שרון, ומוסיפה: ״ואם התינוק אינו יונק, מומלץ להשתמש בתחליף חלב ייעודי בעל הרכב קל לעיכול״. בכל מקרה, ההמלצה היא לשים לב לשינויים ואם זיהית מגמת שיפור – המשיכי במה שעשית, את בדרך הנכונה.

 תנוחת ה'נמר על עץ'. נמצאה יעילה בהקלה על הכאבים (צילום: שאטרסטוק)

תוך כמה זמן ניתן לראות השפעה או שינוי?

"מרגע שאישה מחליטה לבדוק את עצמה ומפסיקה לצרוך מוצר מסוים, צריך לקחת טווח זמן של שבוע. כלומר, תוך שבוע היא אמורה לראות אם יש הטבה או לא".

המלצתה של שרון מצטרפת להמלצותיהן של דיאטניות רבות, שמאמינות שעל האם שמניקה לשים לב לאופן בו אכילה של מזון מסוים משפיעה על התינוק – אם הוא למשל היה נרגן היום בצורה יוצאת דופן, נסי לחשוב האם אכלת משהו שונה שאת לא אוכלת בדרך כלל, ואם התשובה היא חיובית, נסי להימנע מלאכול את זה ותראי אם חל שינוי. אם כי חשוב לציין שאין הוכחות מחקריות ליעילות של הימנעות מזון כזה או אחר להפחתת התופעה.

כיצד ניתן להקל על התינוק בנוסף?

המלצות נוספות שיכולות לעזור הן ביצוע פעולות פיזיות פשוטות שהוכחו כמפחיתות את הכאבים, כמו ערסול התינוק תוך קיפול הברכיים שלו לכיוון הבטן ושחרורן, או לזוז בעדינות על כדור פיזיו כאשר התינוק נמצא במנשא או על הידיים. פעולה נוספת שנמצאה כעוזרת היא לעטוף את התינוק בשמיכה מהודקת – אבל לא את הפנים שלו כמובן, וגם אמבטיה קלה תמיד מומלצת, מאחר שצלילי זרימת המים ידועים כמרגיעים עבורם.

שרון ממליצה גם על עיסוי של הבטן עם כיוון השעון ובעדינות, וכן לנסות את 'תנוחת הנמר על עץ': "החזיקו את התינוק על הזרוע שלכם כשהוא שוכב על הבטן כמו נמר, רגליו משתלשלות מטה וראשו מונח הצידה על זרועכם, ועסו את הגב שלו תוך כדי, מסבירה שרון ומוסיפה: "ובכל מקרה תהיו סבלניים, גם אם זה נראה ככה עכשיו, אל תשכחו שזה לא יימשך לנצח".

"אם התינוק אינו יונק, מומלץ להשתמש בתחליף חלב ייעודי בעל הרכב קל לעיכול״ (צילום: שאטרסטוק)

.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה