מה אכפת לי עם מי אורנה בנאי שוכבת?

מגי אוצרי חושבת שהדיכוי האמיתי יפסיק ביום שבו הומואים ולסביות מפורסמים יוכלו לחיות את חייהם, בלי שהנטייה המינית תהיה כזה אישיו

28/12/2011
מגי אוצרי קבלו עדכונים ממגי
  • RSS
» כולם רואים, כולם יודעים. בנאי

אז אורנה בנאי "יצאה מהארון" או משהו בסגנון הזה, אכן, חדשה מרעישה, הופתענו מאד. כל מדורי הרכילות רחשו וגעשו אתמול, בשיח מתמשך על כך שבנאי סוף סוף "מודה" (כך במקור במספר אתרים, כאילו מדובר בעבירה פלילית) שהיא חובבת נשים, ואפילו חיה עם בת זוג מזה כמה שנים טובות. איתה, היא אף מגדלת את שני ילדיה.

אם נשתמש במקרים של אורנה בנאי, יהודה פוליקר, עברי לידר, אמיר פיי גוטמן, הראל סקעת ועוד אי אלו סלבריטאים הומוסקסואלים, כבמקרי בוחן, ניתן לראות שלגישת כלי התקשורת, חייו של סלב שאינו סטרייט מתחלקים לשני שלבים דיכוטומיים. השלב הראשון, שלב ה"הסתרה", הוא השלב שלפני הראיון חושף הקרביים, במסגרתו הסלב מתוודה על נטייתו המינית בפני כל עם ישראל. בשלב הזה, התקשורת מגדירה גם סלבס כמו אורנה בנאי, שחיים חיי זוגיות גלויים בפני סביבתם הקרובה, ובפני האנשים שבאים עימם במגע יום יומי, ככאלה שמצויים "עמוק בארון" ומתכחשים לנטיית ליבם. השלב הראשון הזה הוא, כמובן, רק פרומו חשוך ומדכא לקתרזיס שמגיע בשלב השני, הוא שלב ה"גילוי", שבו הסלב חושף את חיבתו לבני מינו בראיון מרגש וחושפני ב"שבעה ימים" (שם גנרי), ומגיע לשלב הפורקן המזכך. זהו, הסלב אמר דברו. עכשיו אפשר להפסיק לשקר ולהתחיל לחיות.

האמת היא, שמעטים הם הסלבס ההומוסקסואליים שאינם חיים בחופשיות עם מיניותם בסביבתם הקרובה. בפועל, כולם רואים, כולם יודעים, ואין שום מעטה מיסתורין לבד מן המעטה שנכפה באמצעות קשר השתיקה שבעיתונות - זו שמחכה בסבלנות עד ליום שבו הסלב ההומוסקסואל ירגיש מוכן לערוך את הראיון שבו הוא יוצא מן הארון אל עבר עולם שכולו טוב.

הדרישה לתיוג עצמי היא דיכוי

אבל מה שאנחנו משום מה לא מבינים, זה שעצם הדרישה לתיוג עצמי היא דכאנית באותה מידה כמו השהות "בארון". הרי מסלבריטאית סטרייטית לעולם לא היינו מבקשים לערוך ראיון שבו היא מתוודה בטונים דרמטיים על חיבתה לבולבולים, התענוג הזה שמור רק ללסביות, כמו אורנה בנאי. בנאי לא יכולה סתם לחיות את חייה, כמו הסטרייטים בעולם, שלא נאלצים לדבר בפומבי על מה שהם אוהבים לעשות במיטה. לא, היא צריכה לנהל את חייה בדקלרטיביות בלתי פוסקת, ולהצהיר בגלוי "אני לסבית" בראש חוצות, כי הרי רק ההצהרה הזו תשחרר אותה לחופשי.

במציאות, זו שלא מרוחה על גבי מדורי הרכילות, אורנה בנאי מעולם לא הסתירה את בת הזוג שלה. ההפך, היא באה איתה למספר אירועים מתוקשרים, הסתובבה איתה ברחוב, חיה איתה בגלוי ולא הסתירה דבר מאיש. זו הייתה התקשורת שהתנהגה כאילו פיל ורוד ענק עומד בחדר כל פעם שבת הזוג התלוותה לבנאי בהשקות יחצ"ניות. זו הייתה התקשורת שחיכתה למוצא פיה של הקומיקאית הידועה, כדי לקבל "אישור" לפרסם שהיא חולקת את חייה עם אישה. זו הייתה התקשורת שהתייחסה לנטייה המינית של בנאי כאל "אישיו", שאסור לגעת בו או לדבר עליו בגלוי.

אורנה בנאי לא יצאה מן החושך אל האור, היא חיה באור כבר זמן מה. היא פשוט לא חשה צורך להצהיר על כך בגלוי, כי מדובר בהצהרה חסרת חשיבות כשאתה חי את חייך כפי שאתה רוצה לחיות אותם, ומנהל קשר זוגי יציב ופומבי לחלוטין. אולי יום אחד גם כלי התקשורת בישראל יבינו שרק בעולם נטול ארונות שבו אתה לא חייב לתייג את עצמך בכל זמן נתון, תוכל להיות באמת חופשי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה