מהתנ"ך ועד היום - נשים פורצות דרך במזה"ת

שלוש שנות עבודה ולמידה מעמיקה של המפה האזורית מלפני שלושת אלפים שנה, מלמדות גם על מעמד האישה בתקופה ההיא. "לנשים היו תפקידי מפתח גם בעבר" – אומרת הגר קוט – "בשני הפרקים שביימתי מככבות דמויות נשים מרשימות''

04/12/2016
גורה ברגר קבלו עדכונים מגורה
  • RSS

ללא כל יומרה פוליטית מסתערות שתי נשים ומיישמות את התוכן בו עוסקת הסדרה החדשה של הערוץ הראשון "והארץ הייתה תוהו ובוהו- תולדות ארץ ישראל". הגר קוט ושרון שביט יצאו מגבולות "ממלכת ישראל" ו"ממלכת יהודה" והשתמשו ביכולות ובקשרים של ביבליקל הפקות בבעלותה של שביט על מנת להגיע לירדן וליישם היום את קשרי הכלכלה והמסחר שהתקיימו במרחב בעבר.

 לא הרבה השתנה ב- 3,000 שנה

המזרח התיכון במשבר מאז שלוש הדתות המונותאיסטיות התפתחו בו וממנפות אותו להיות מהחשובים בעולם, מוקד לעלייה לרגל, כמו גם מוקד למחלוקות והרבה דם רע. שרון שביט, מפיקה בינלאומית, מספרת: "צילומים בירדן אינם דבר של מה בכך. על מנת לצלם בירדן צריך אישורים מיוחדים, קשרים וחשיבה מחוץ לקופסא. לא לדבר רק על מה שקרה בעבר, אלא לקדם את העבר להווה". קשרים אלה נרקמו על ידה ועם שותפיה לעבודה ביסודיות ויצירתיות.

שרון שרביט בלונד

 מעמד האישה בממלכת ישראל- נשים בשלטון

שלוש שנות עבודה ולמידה מעמיקה של המפה האזורית מלפני שלושת אלפים שנה, מלמדות גם על מעמד האישה בתקופה ההיא. "לנשים היו תפקידי מפתח גם בעבר" – אומרת הגר קוט – "בשני הפרקים שביימתי מככבות דמויות נשים מרשימות. אחאב מלך ישראל לוקח לאישה את איזבל הצידונית ויוצר ברית כלכלית ושותפות עסקית חזקה.

איזבל, שדמותה המשתקפת מדפי המקרא כמרשעת, היא אישה חזקה ונשית שקובעת לבעלה מדיניות צבאית וחברתית.  איזבל – הנסיכה הצידונית המטופחת והדעתנית, הזכורה לנו בעיקר בגלל תפיסתה האנטי סוציאלית בסיפור כרם נבות, הייתה בת זמנה ותוצר של המרחב האזורי בו נולדה, גם אם ליהדות שהתפתחה במאות שאחריה מותה הייתה תפיסה שונה להתנהגותה.

גם הנפילה שלה מתוארת בדרמטיות: היא צופה מהחלון בשיירת הסוסים ובראשה הגנרל יהוא שרצח את בניה. היא יודעת שהתקרבות השיירה מקרבת את מותה. במקום לברוח וכיאה למלכה היא מתלבשת ומתאפרת ומחכה שיבוא המנצח לתבוע את חייה. גם עתליה, בתו של עמרי מלך ישראל ואחותו של אחאב, היא דמות יוצאת דופן. אביה משיא אותה למלך יהודה כחלק מברית פוליטית. עתליה הייתה כנראה רבת תושייה ועם תבונה פוליטית לא מועטה, בדומה לאחיה אחאב. לאחר מות בעלה, מלך יהודה, היא מצליחה לתפוס את כס השלטון ולמלוך ביהודה בפועל, אירוע חריג ביותר בתקופה ההיא. אז האם נשים יכולות לייצר בריתות ולהביא את השלום גם היום? התשובה מתחילה באישורי צילום שקיבלנו בירדן."

גורה ברגר

 קשרי מסחר מקרבים את השלום, מציאות או חלום? תלוי את מי שואלים

שביט וקוט לא מפחדות לחלום על מציאות טובה יותר, "רצינו לשבור את השורות ולהציג לראשונה את המרחב האזורי והגיאופוליטי בעבר ובהווה" – אומרת קוט – "לשרון יש יכולות הפקה יוצאות דופן שאפשרו לי להציג את התמונה הזאת בדיוק. הנסיעה לירדן הייתה לא שגרתית בלשון המעטה, אבל היה חשוב לי להראות את אזור הגבול בין ממלכת ישראל הקדומה לבין ממלכת מואב שנמצא בלב ירדן של היום.

תוך כדי עבודה התגלתה תמונת מצב מעניינת ולא צפויה: הירדנים מעוניינים בשימור מורשת מואב ואדום וההיסטוריה האזורית, וההתנהלות מולם משקפת במידה מרובה את נושא הפרק הרביעי שעוסק בממלכת ישראל. החשש שלהם מהאופן בו תוצג הבעלות על האזור לפני 2800 שנה פעל מול הרצון לעבודה משותפת, ומסתבר שהכלכלה היא מנוע שעדיין עובד: כשיש יתרונות כלכליים לשיתופי פעולה הדלתות נפתחות, ואולי בכלל הכול עניין של גישה אם חושבים שזה אפשרי זה קורה".

 ללכת בעקבות החלום של אמא 

קוט מביאה לסיפור הטעון הזה את העבר המשפחתי הסוציאליסטי שלה ואת אמה ההיסטוריונית והפמיניסטית. "אמא ז"ל עסקה בהיסטוריה מודרנית, ודווקא לכן עניין אותי לבחור בשני הפרקים בסדרה ההיסטורית שעליהם מבוסס כל הDNA - והנרטיב היהודי, ולכאורה אינם עוסקים בזמננו.  אמא, שהרבתה לחקור גם את התקופות הקלאסיות של יוון ורומא, דרבנה אותי תמיד למצוא הקבלה, מוסר השכל ותובנות חדשות מהעבר, ולחבר את הסיפור ההיסטורי למה שקורה כאן ועכשיו".

 בכל הטירוף לא לשכוח שהיא אם

קוט היא אם חד הורית לילד בן 10. בשלוש השנים האחרונות עפה הרבה היסטוריה בבית. האם הקריירה התובענית של בימאית פוגעת בחיים השוטפים? קוט מספרת איך "הילד בעצמו כבר נשאב לתוך העשייה ההיסטורית. סייר איתי באתרים ארכיאולוגים, תל מגידו, תל לכיש, תמנע. מצא מאובנים על פסגת הר שלמה, ואפילו הצטרף לחוג של ארכיאולוגים צעירים במוז"א. לא בטוח שבכלל הייתה לו ברירה עם אמא שעוסקת בנושאי חברה ותרבות בישראל ועם סבתא היסטוריונית שהשאירה אחריה ספרייה עצומה".

"אמא אולי נעדרה בשעות לא קונבנציונליות, יצאה בארבע לפנות בוקר מהבית כדי להגיע לצפון הרחוק ולצלם את תל דן בזריחה, אבל ניתן למצוא פתרונות ולהיות יצירתיים, והילד רק הרחיב את עולמו וזכה להכיר אנשים מרתקים באתרי חפירה. הפיצוי היה אמא שבילתה איתו כל דקה פנויה מזמנה והרפתקאות משותפות."

הגר קוט

בהקרנת בכורה פרטית לצוות הגדיר פרופ' ישראל פינקלשטיין, ארכיאולוג בעל שם ומוניטין בינלאומיים, מהמרואיינים הראשיים בסדרה כולה ובפרקים 4 ו-5 במיוחד, "ציון של  100% לתוצאה ואם היה אפשר גם 110%", והבן של קוט היה מאושר. "העבר הרחוק של יהודה ושומרון, יהודה וישראל, לכאורה נחשב להיסטוריה עתיקה לעומת צמיחת ההייטק מתחת לכל עץ רענן" - מסכמת קוט – "בפועל אנחנו בדיוק באותו המקום: ממנפים את היתרונות שלנו כנשים, כאנשים וכעם, מתרגלים יחסי שנאה-אהבה עם השכנים הקרובים ומנסים להחליט האם אנחנו צריכים להיות השלוחה המערבית במזרח התיכון או חלק אינטגרלי מהתרבות הערבית שסביבנו".

 ** הכותבת היא גורה ברגר. קוט ביימה את פרקים 4 ו-5 בסדרה "והארץ הייתה תוהו ובוהו" המשודרת בערוץ הראשון בכל יום א' בשעה 21:00 ובשבת בשעה 16:00, ניתן לצפות בפרקים גם באתר האינטרנט של הערוץ הראשון. פרק 5: ממלכות לגלות – (ממלכת יהודה) ישודר בתאריך 4.12.16
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה