מהפכת הריקוד של הנשים

השבוע יתקיים ארוע "מיליארד נשים מתעוררות" ברחבת הסינמטק בתל אביב, וישיק סדרת ארועים שמטרתם לרתום את ישראל למלחמה באלימות נגד נשים - דרך ריקוד המוני ומשחרר. ראיון עם אחת מיוזומת הארוע בארץ, רוית יסעור

11/02/2013
דפנה בן דוד וענת הר לב אור קבלו עדכונים מדפנה בן דוד
  • RSS

אני זוכרת את הרגע בו הרגשתי את היד שלו על הירך שלי. נבהלתי, שתקתי ואז הדפתי אותה וביקשתי שיעצור לי בתחנה הקרובה ולא איפה שהייתי אמורה לרדת מהטרמפ. כל זה לקח כמה רגעים,אבל זה נראה לי כמו נצח. ירדתי רועדת בצד הדרך. הודתי למזלי הטוב שזה נגמר כך ולא אחרת. שניצלתי. שהצלחתי לעצור אותו, לדבר ולעמוד על שלי. הודיתי על מזלי הטוב שהוא הסכים וויתר. מה היה קורה אם זה היה נגמר אחרת? בקלות הייתי נכנסת לסטטיסטיקה של אחת מכל שלוש נשים נפגעת מינית בחייה ואחת מארבע נשים נאנסת בחייה. בקלות. אבל החיים הם לא רק נתונים יבשים. הם סיפור חי וזיכרון שלא שוכחים.

כולם יודעים שהתופעה קיימת, אך זה תמיד הבעיה של מישהו אחר עד שזה לא נוגע בנו אישית. זה כבר מזמן נוגע בכולנו, אך פשוט לא מדברים על זה, וזה נדחף הצידה. לא עוד! אנחנו לא מוכנות לשתוק יותר, וכאילו לשכוח את זה!

[youtube Yqg2VGK8rzw nolink]

כולנו קורבנות של אותה תופעה. בכל הארץ, בכל העולם, נשים וגברים, ילדים וקשישים. כולנו סובלים מאותו כאב ופחד, כולנו! אי אפשר להתעלם ממאורעות הודו, סעודיה וסיפורים מזעזעים של נשים שהבעלים שלהן שופכים על פניהן חומצה שמשאירה להן ולנו כחברה אנושית צלקת שדורשת ריפוי וטיפול.

הגיע העת להפסיק זאת! לומר "לא" לאלימות, ו"כן" ליצירת שלום בין המינים וליצור שינוי חברתי שעשוי לשנות את הדרך בה אנחנו חווים את חיינו בכל הרבדים. דיכוי ואלימות כלפי נשים פוגעת ביסודות החברה שלנו וההתפתחות שלנו כקהילה אנושית. הגיעה העת להרעיד את האדמה ולעורר את כל העולם להבין שהשעה לשינוי הגיעה.

ב-14 לפברואר, יתקיימו בכל העולם וגם בישראל אירועים להשמעת הקריאה הזו ולתחילת תהליך של ריפוי ושינוי המציאות הזו. האירועים מתקיימים כחלק מפעילות בינלאומית הנקראת ONE BILLION RISING –מיליארד א-נשים מתעוררות ומתעוררים, שמזמין מיליארד אנשים על כדור הארץ לקום, לצאת ולרקוד כסימן מהפכני ליצור שינוי בעולם. המספר מיליארד הוא סמלי, ומתייחס למיליארד הנשים הפגועות בעולם. אנחנו בישראל כמובן שמענו את הקריאה וניקח חלק באירוע בו כ-200 מדינות בעולם יביעו וישמיעו את קול המהפכה והמחאה ביחס לאלימות כלפי נשים.

יש שני ארועים מרכזיים:

אירוע חוצות - העצרת המרכזית ברחבת הסינמטק, הכוללת ריקוד הפלשמוב, נאומים, הופעות אומנים ואומניות, רקדניות וריקודים.
אירוע פנים - אירוע אינטימי יותר במלון דן פנורמה, המשלב סדנת תדרים בתנועה עם רוית יסעור ומעגלי הקשבה.

צוותים התארגנו בכל הארץ ליצור מודעות והזדהות עם הנושא וצוות שלנו ארגן עצרת ברחבת הסינמטק עם די ג'יאיות, תופים, מופעים, רקדניות, ריקודים וריקוד פלאשמוב (ריקוד המוני מסונכרן) שלקראתי הכנו שיר מקורי וריקוד. ההדרכה לריקוד רצה ברשת לקראת האירוע.

בנוסף יתקיימו עוד עשרה אירועים מצפון לדרום המשלבים סדנת "תדרים בתנועה" ומעגלי הקשבה. האירועים שיזמנו מצטרפים לקריאה הגדולה של כל האנושות ומיצרים אפשרות לגעת בכאב בריקוד, לשתף ולהקשיב זו לזה במעגל, ולהיות חלק מעוצמה אחרת שנוצרת כאן. השילוב בין התנועה להקשבה, הוא בעל כוח עצום ויכולת ריפוי. זהו תהליך אישי וקבוצתי, כמו הכאב, כך הריפוי.

כל האירועים פתוחים לקהל, נשים וגברים, ללא תשלום.

האירועים מתקיימים בהתנדבות מלאה ותרומות בלבד. משתתפים באירועים שלנו כ-250 מתנדבים ומתנדבות מכל הארץ. זו אנרגיה מדהימה של נתינה ואכפתיות הדדית, שמחזקת את כולנו בעשייה המבורכת והחשובה הזאת. בעת המעורבות שלנו בפרויקט הזה, גילינו כיצד הוא פתח אצל כל כך הרבה נשים פצעים שהיו סגורים אצלן שנים רבות. נשים שסחבו את הכאב ורק עכשיו מתחילות תהליך ריפוי. זה חייב להשתנות ולהפוך לנושא שממשלת ישראל מובילה קדימה כשינוי חברתי הכרחי. זה שעכשיו בממשלה שלנו יש רק 27 נשים מתוך 120 חברי כנסת רק מדגים את הדיכוי שלנו ואת השליטה של הגברים במצבנו. רק יחד, גברים ונשים האחד נצליח ליצור שינוי. שאלנו את רוית יסעור ,מייסדת השיטה "תדרים בתנועה" ומיוזמות האירועים בארץ:

מה חיבר אותך לקריאה?

"מה שנגע בי זו הקריאה הזו לעזור בריקוד, האפשרות לרפא את הכאב ופצעי האלימות בריקוד. אני רואה את הנס הזה קורה כל שבוע כשאני מנחה ופוגשת אנשים רוקדים".

מה מיוחד בריקוד?

"ההיסטוריה, הטראומות, הכאב והפחדים רשומים בגוף. בריקוד הם עולים על פני השטח, משתחררים ונפתחת אפשרות, בריקוד שיש בו כוונה, לרישום מחודש, להתמרה, ריפוי ושינוי".

למה עכשיו?

"זה לא  רק עכשיו, זה כבר הרבה זמן, כעשור לפחות שאני עוסקת בזה. אבל עכשיו סף הכאב הגיע למקום שמבקש הרתמות והצטרפות של רבים מאיתנו.עברנו מזמן את סף הכאב, בשני המגדרים. החלק שלי בקריאה הזו הוא הבאת הגברים, לתת את קולם בריקוד וביטוי, בעזרה לאיחוי הפצע, להמסת הגדרות שבין המגדרים".

>> ב14/2 כולנו יוצאים מהבית "לקום, לצאת,לרקוד". פרטים נוספים באתר: www.onebillionrisingisrael.org.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך