מהפכה בבדיקות ההריון

בדיקת דם פשוטה ובטוחה עשויה להיות תחליף לבדיקת מי שפיר הפולשנית, שעלולה לסכן את האם ואת העובר. רופא הנשים הבכיר פרופ' יובל ירון מונה את היתרונות

14/07/2013
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

אילו בהריון הראשון הייתה לי האפשרות לוותר על בדיקת מי שפיר ולעשות במקומה בדיקת דם פשוטה סביר להניח שהייתי לוקחת אותה בשתי ידיים. ובכן, מתברר שהיום  יש טכנולוגיה המאפשרת לדעת אם העובר לוקה בהפרעה כרומוזומלית, כבר מהשבוע ה-10.  מדובר בבדיקת דם לא פולשנית (NIPT), נטולת סיכונים, שעשויה לשנות את ניהול מעקב ההריון ולהיות תחליף לבדיקת מי שפיר הפולשנית.

מהפכה בבדיקות ההריון

פרופ' יובל ירון, רופא נשים וגנטיקאי, מנהל היחידה לאבחון גנטי טרום לידתי במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), מונה את היתרונות בבדיקה החדשנית. לדבריו, מדובר במהפכה, ושכבר כבר כעת מדווחים בתי חולים בארה"ב על ירידה בכמות בדיקות מי השפיר המבוצעות.

החשש: לאבד את ההריון

 

נחזור להתחלה: אני עדיין זוכרת את ההתלבטות שליוותה את ההריון הראשון שלי. לא הצלחתי להחליט האם לעשות בדיקת מי שפיר, ואחרי שהרופא בסקירה המוקדמת אמר לי שיש לי שני ממצאים שמגדילים במעט את הסיכון לתסמונת דאון, ההתלבטות רק גדלה.

החשש לאבד את ההריון היה עצום והמחשבה על מחט גדולה שחודרת את בטני ועלולה לפגוע בעובר הקטן שלי הייתה קשה מנשוא. בסופו של דבר, אחרי שלל התייעצויות ולא מעט רופאים, החלטתי לעבור את הבדיקה. למרות שהיא עברה בהצלחה, אין ספק שמאותו רגע התחלתי לחשוב מה אעשה בהריון הבא. האם שוב אסכן את ההריון בבדיקה פולשנית? ומה לגבי הסכנות עבורי? כשחברה סיפרה לי שהיא עברה בדיקת דם פשוטה במקום בדיקת מי שפיר, הופתעתי והחלטתי לבדוק במה מדובר.

פרופ' ירון מספר על הפיתוח של הבדיקה החדשנית: "תמיד ידענו שבדם האם יש תאים מהעובר, אבל במשך 20 שנה ניסו ולא הצליחו לבודד אותם בצורה אמינה. הטכנולוגיה החדישה, שפרצה לעולם לפני שנה וחצי, מבוססת על העובדה כי בדם האם מצוי חומר גנטי (DNA) מהעובר. וכך, הבדיקה מזהה את ההפרעות הכרומוזומליות העיקריות – כמו תסמונת דאון (טריזומיה 21) בדיוק של מעל 99%. כמו כן, הבדיקה מאפשרת זיהוי של תסמונות והפרעות כרומוזומליות נוספות. אם התוצאה מגלה סיכון מוגבר לאחת מאלה, ההמלצה היא לוודא את התוצאה באמצעות דגימת סיסי שלייה או בדיקת מי שפיר."

למי הבדיקה מתאימה?

הבדיקה מוצעת בדרך כלל לנשים בהריון שזוהה אצלן סיכון מוגבר להפרעות כרומוזומליות בעובר, והיא מתאימה לנשים עם עובר יחיד מעל השבוע העשירי, אשר במהלך ההריון שלהן התקיים לפחות אחד מהתנאים הבאים:

  • גיל 35  ומעלה.
  • בדיקת אולטרה סאונד בה נמצאו סימנים המחשידים להפרעה כרומוזומלית.
  • בדיקת סקר משולב בשליש הראשון )שקיפות עורפית ובדיקת דם( הצביעה על סיכון מוגבר להפרעה כרומוזומלית.
  • בדיקת סקר בשליש השני )תבחין משולש, תבחין מרובע או סקר אינטגרייטד( הצביעה על סיכון מוגבר להפרעה כרומוזומלית.
  • יש לאישה עבר אישי או משפחתי של הפרעה כרומוזומלית.

פרופ' יובל ירון: הבדיקה מדויקת יותר מבדיקות סקר

"זה רק השלב הראשוני של הפיתוח, ואני צופה שבעתיד הקרוב ניתן יהיה לזהות את כל ההפרעות המתגלות בבדיקת מי שפיר שגרתית ואפילו יותר. לכן זו מהפכה בסדר גודל שקשה להעלות על הדעת", מדגיש פרופ' ירון.

פרופ' יובל ירון

שאלה: מה ההבדלים העיקריים בין בדיקת דם למי שפיר?

"מי שפיר היא בדיקה פולשנית, בה מחדירים מחט לרחם. למרות שהבדיקה בטוחה יחסית בכל זאת קיים סיכון להפלה. לעומת זאת, בדיקת הדם פשוטה ונטולת סיכונים ממש כמו ספירת דם".

שאלה: למי הבדיקה לא מתאימה?

"לנשים שנתגלה אצלן באולטרה סאונד מום משמעותי בעובר או שיש להן סיכון למחלה גנטית ידועה המחייבת בדיקת מי שפיר".

פרופ' ירון מציין כי עבור נשים בנות 35 ומעלה ללא גורמי סיכון אחרים או נשים צעירות שקיבלו המלצה לבצע בדיקת מי שפיר כדאי לשקול את בדיקת הדם הלא פולשנית. יחד עם זאת, הוא מדגיש כי "צריך להבין שגם בדיקת מי שפיר אינה מהווה תעודת ביטוח שהעובר יהיה בריא. אין אף בדיקה מושלמת. לכן, במקרים המתאימים יש הגיון בבחירה נטולת הסיכון של הבדיקה הלא פולשנית".

שאלה: האם נשים שלא נתגלו אצלן ממצאים חריגים ושלא נמצאות בסיכון יכולות לבצע את הבדיקה?

"המחקרים שבחנו את יעילות הבדיקה נערכו בנשים בקבוצת סיכון גבוה לתסמונת דאון ובקבוצה הזו הבדיקה הוכחה כיעילה ביותר. יש להניח כי הבדיקה תוכח כיעילה גם בנשים שבסיכון נמוך, אך יש צורך במחקר נוסף, שתוצאותיו אמורות להתפרסם לקראת סוף השנה. עם זאת, כבר כיום ברור שבדיקה זו עדיפה על דיקור מי שפיר בנשים שבסיכון נמוך, היות שהסיכון להפלה בנשים אלה גדול מהסיכוי לגלות ממצא חריג בעובר."

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

בימים אלה, נבחרה בדיקת הדם בהריון Verifi שפותחה על ידי  חברת Verinata , כבדיקה המומלצת על ידי "שירותי בריאות כללית", ו"מכבי שירותי בריאות". הבדיקה מזכה בהחזרים מהביטוחים המשלימים "כללית פלאטינום" ו-"מכבי שלי".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך