מהו הריון רצוי? האישה תחליט, לא המדינה

כדי לעבור הפלה בישראל אישה נדרשת לעבור ועדה רפואית. ח"כ זהבה גלאון טוענת שהגיע הזמן לשים סוף למונופול של המדינה על גופן של נשים והחלטותיהן

16/12/2013
ח''כ זהבה גלאון קבלו עדכונים מח''כ זהבה
  • RSS
» הצעת חוק לשינוי המצב. ח"כ זהבה גלאון, צילום: יח"צ

החוק בישראל במתכונתו הנוכחית, קובע שרחמה של אישה, שלא כמו שאר איבריה, הוא אינו שלה בלבד. החוק מגביל את אפשרות האישה לבצע הפלה במהלך הריון לא מתוכנן, והלכה למעשה מעביר את האחריות מהאישה שנושאת את ההריון - למדינה.

המסר ברור - אישה יקרה, את לא מוסמכת לקבל החלטות על עצמך. הרחם שלך הוא לא סוגיה פרטית, הוא סוגיה ציבורית ופוליטית, ולכן, תני לנו להחליט עבורך. מה שטוב למדינה, טוב גם לך.

אז איך משמרת המדינה את המונופול על גופן של נשים והחלטותיהן? ראשית, היא אוסרת על קיום הפסקות הריון, שלא דרך ועדות מורשות של משרד הבריאות - ועדות אשר כוללות שני רופאים ועובד סוציאלי. וממנה אותן לקבל את ההחלטה במקום האישה. שנית, היא קובעת באילו תנאים הועדה יכולה לאשר הפסקת הריון, וכך בעצם קובעת מהו "הריון רצוי", ומתי הוא "לא רצוי". הריון רצוי הוא הריון של אישה נשואה, מבעלה כמובן, כשהאישה בגיל ההסכמה, אבל לא מבוגרת מדי, ושאין חשש לחיים לא שלה ולא של העובר. כך קובעת המדינה.

אם הגעת לוועדה, ועמדת בתנאים שלה לגבי מתי הריון הוא באמת "לא רצוי", ולא רק לא רצוי על ידך, עברת חקירה מעמיקה על עברך המיני, וקיבלת הרצאה על החשיבות של אמצעי מניעה, על חשיבות התא המשפחתי (המסורתי כמובן), ועל אחריות אישית - אז, ורק אז - תקבלי את האישור המיוחל, לביצוע הליך של הפסקת הריון. הליך רפואי, שלכל הדעות, עובר עלייך ועלייך בלבד. כל זאת כמובן, אם ידך אינה משגת. נשים אמידות, ידלגו על ההשפלה בוועדה, ויבצעו את ההליך באופן פרטי.

לא רק שהחוק בישראל קובע שההחלטה האם לבצע הליך רפואי של הפסקת הריון, היא לא החלטה של האישה, אלא של המדינה, הוא אף מאלץ אותה לעבור וועדה, ש-99.1% מהנשים שמגיעות אליה (אלה שעומדות בתנאי החוק כמובן) מקבלות אישור, ותפקידה העיקרי הוא לשמש כלי לפיקוח חברתי - כלי נוסף של המדינה למשטר ולדכא נשים.

הזכות להחליט על ביצוע הפסקת הריון היא של האישה בלבד. זכות יסוד, אשר מוקנית לה באופן טבעי על גופה. לכן, אני מגבשת הצעת חוק בשיתוף עם ארגוני הנשים שמבקשת לבטל את הוועדות להפסקת הריון, ולאפשר לנשים להחליט ולבצע הפסקות הריון במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, כפי שהן עושות בכל הליך רפואי אחר. במסגרת ההצעה אבקש להעביר את הסמכויות שמצויות היום בידיי הוועדות, לידי האישה בליווי הצוות הרפואי בקופת החולים שמלווה אותה ומכיר אותה. כמו-כן, יתאפשר לה להתייעץ עם גורמים נוספים כגון עובדת רווחה ו/או פסיכיאטרית, לפי הצורך.

הניסיון להפוך את הסוגיה הפרטית של אישה בנוגע להריונה, לסוגיה פוליטית, לכלי דיכוי של המשטר כנגד נשים, ולסוגיה דתית-הלכתית, הוא ניסיון של חברה פטריארכלית לשמר את כוחה.

הגיע הזמן שהכנסת תתמוך במאבק החשוב הזה, המאבק של נשים לעצמאות, לאוטונומיה, להכרה כשוות וכבעלות דעת אשר יכולות לקבל החלטות על גופן ולשלוט על פריונן בעצמן.

מדובר בסוגיה עקרונית, הגיע הזמן להפסיק את היחס המזלזל בנשים, בשם שיקולים פוליטיים, בשם ה"סטטוס קוו", אשר משמר את המונופול של המדינה על גופן של נשים, ולבטל את הוועדות, לבטל את ההגבלות, ולהעביר את האחריות על פריון האישה בחזרה למקומה הטבעי - לידי האישה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה