מהו הטיפול האופטימלי בצלקות?

בעקבות התפתחות טכנולוגיות המבוססות על לייזר, נוצרו שיטות חדשות המסייעות בטשטוש צלקות. כל מה שצריך לדעת לפני שמחליטים על דרך הטיפול המתאימה

09/02/2015
המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) קבלו עדכונים מהמרכז הרפואי ת"א (איכילוב)
  • RSS

מאת: ד"ר אופיר ארצי- מנהל המרכז המשולב לאסתטיקה, המרכז הרפואי ת"א (איכילוב)

טיפול בצלקות. צילום: שאטרסטוק

צלקת היא סיבוך שכיח בתהליכי הריפוי עקב פגיעה בשלמות העור והרקמות הרכות בגוף, כגון: פצע טראומה (כמו חתך או כוויה), פרוצדורות רפואיות (כמו ניתוח) או מחלות עור שונות (כגון אקנה). תהליך הריפוי של העור הוא אחד התהליכים הביולוגיים המורכבים ביותר בגוף האדם, וכמו כל תהליך מורכב, לפעמים הוא משתבש. זה המקום שבו נוצרת צלקת.

צלקות נוטות להופיע יותר אצל אנשי כהי עור, וכן אצל מי שסובלים ממחלות גנטיות הקשורות לייצור הקולגן בגוף. מקור נוסף לשיבוש תהליך האיחוי של העור יכול להיות כשל בהליך הניתוחי או בתהליך הריפוי של הפצע. כך או כך, התוצאה היא היווצרות רקמה צלקתית מכוערת, העלולה לפגוע באיכות החיים של החולה, לגרום לגרד או לכאב, להגביל את התנועתיות עקב התכווצות רקמת הצלקת, ולהוביל לתחלואה תפקודית, אסתטית ופסיכולוגית.

במשך השנים, נעשו ניסיונות לפתח תכשירים שונים וטכניקות טיפוליות לטיפול מניעתי בצלקות. במבחן התוצאה ניתן לומר, כי מוצרים רבים, הן רפואיים והן מוצרים על בסיס טבעי, כמו סוגי ג'ל וקרמים למיניהם, לא הצליחו להוביל לתוצאות טיפוליות משמעותיות. מנגד, טכניקות טיפוליות כגון: הזרקת סטרואידים לאזור הצלקת, טיפול בלחץ (Pressure Therapy), הקפאה של הצלקת על ידי חמצן נוזלי, טיפולי קרינה, פרוצדורות כירורגיות או מוצרים המכילים סיליקון, כל אלה נמצאו כתורמים לשיפור הצלקת, אולם לא במידה מספקת כדי לענות על הצורך האסתטי, הפיזיולוגי והפסיכולוגי.

טכנולוגיית האור בשירות העור

ב-30 השנים האחרונות ניתן לדבר על פריצת דרך בטיפול בצלקות. זאת, הודות לשילוב של שני גורמים. האחד, התקדמות בהבנה של תהליכי הריפוי של העור ושל היווצרות הצלקת תוך כדי התהליך. והשני, התפתחות טכנולוגיות מרפא מבוססות לייזר, והיכולת לעשות בטכנולוגיות אלה שימוש לצורכי טיפול מניעתי בצלקות. מאז העבודה הראשונה שדיווחה על ההשפעה של טכנולוגיית לייזר כטיפול מניעתי בצלקות, עבודה שפורסמה בתחילת שנות ה-80' של המאה שעברה, פורסמו מאות עבודות, מחקרים ומאמרים, שחיזקו את מסקנת העבודה הראשונה והובילו לטיפול מניעתי משולב בצלקות, תוך יישום טכנולוגיות לייזר שונות לסוגי צלקות שונים:

מכשיר אחד משפר את מרקם הצלקת ומגדיל את טווח גמישות העור סביבה. מכשיר לייזר מסוג אחר "מוחק" את האדמומיות הקיימת בסביבת הצלקת. מכשיר שלישי פועל להקלת הסימפטומים של הכאב והגרד הנלווים לצלקת, ומכשיר רביעי מסייע במניעת הצטלקות היפרטרופית, שהיא הצטלקות אבנורמלית הבאה לידי ביטוי בצלקת אדמומית, מעובה ומוגבהת, המלווה לעתים בכאב ובגרד.

לפניכם, שלושה מהמכשירים הנפוצים בטיפול בצלקות - כל אחד והיתרונות הטיפוליים הייחודיים לו:

1. 1540nm fractional non ablative laser

זהו מכשיר לייזר הפועל לשיפור מרקם הצלקת, משקם את העור ומקנה לרקמה הצלקתית מראה של עור בריא. טכנולוגיית לייזר זו יעילה במיוחד גם לטיפול בצלקות אקנה, בסימני מתיחה, בהצערת העור ובהגדלת טווח הגמישות של העור באזור הצלקת. הטיפול מתאים לאזורים שבהם יש לעור נטייה להצטלק יותר בהשוואה לאזורים אחרים, ובהן: אזור הצוואר והחזה העליון.

2. Pulsed dye laser (V-bean) - PDL

זהו מכשיר לייזר המפחית את האדמומיות באזור הצלקת ומשפר את המרקם וגמישות העור באזור. כיוון שצלקות מכילות כמות גדולה של כלי דם, נחשב ה- PDL לטיפול הבחירה עבור מרבית הצלקות. הטיפול בו מקובל כיעיל ביותר מבחינה קלינית, ופרופיל תופעות הלוואי שלו נמוך. המכשיר מצויד בקרן גדולה במיוחד, המאפשרת טיפול מהיר גם בנגעים גדולים. בנוסף, יש למכשיר אופציה של קירור דינאמי, המאפשר לטפל באנרגיה גבוהה יותר בצורה בטוחה ויעילה, ולצמצם את כמות הטיפולים הדרושים.

3. Fractional Ablative Ultrapulse CO2 Laser

הטיפול במכשיר זה מאפשר לטפל בשכבות השונות של הדרמיס ("Multi-layer technique"), ולהשיג שיפור ניכר במראה של צלקות ניתוחיות, צלקות טראומטיות או צלקות שנגרמו מכוויה. עדויות היסטולוגיות מוכיחות כי הטיפולים משנים את איכות העור, והוא הופך דומה יותר לרקמת עור תקינה.

שילוב הוא סוד ההצלחה 

ככל שנצבר יותר ניסיון וככל שמתרבים המחקרים והעבודות בנושא, כך מתברר כי יש יתרון מובהק לפרוטוקולים טיפוליים המשלבים מספר שיטות טיפול, בתמהיל מדויק המתאים לצרכיו ולמאפייניו של כל מטופל, תוך שימת דגש על יישום של מספר מכשירי לייזר שונים.

כך, למשל, כדי להגיע לתוצאה האסתטית הטובה ביותר בצלקת קווית מורמת ואדומה לאחר ניתוח, יידרש טיפול משולב של לייזר PDL – המטפל באדמומיות ובכלי הדם, יחד עם לייזר CO2, שמשטח את הצלקת ומקנה לרקמה המצולקת איכות של רקמת עור תקינה. בנוסף, יהיה צורך להזריק לצלקת תרופה סטרואידלית ו/או Fluoriuracil5, ולהשתמש בקביעות ביריעות סיליקון או בג'ל.

לחכות או לא לחכות?

אחת הדילמות שאפיינו את הטיפול בצלקות הייתה שאלת הזמן הנכון לטיפול. מחד, התערבות מוקדמת עשויה לעצור את התהליך הדלקתי ולהפחית את הסיכון להופעת הצלקת. ומאידך, דווקא הטיפולים עלולים לערער את יציבות הרקמה ולפגוע בתהליך הריפוי התקין. ומצד שלישי, ניצב המטופל, שעבורו הצלקת היא תזכורת כואבת, מטרידה ומתסכלת לטראומה או ניתוח, למחלה או פציעה, תזכורת שגלויה לעיני כל, משבשת לא אחת את החיים התקינים ומשפיעה לרעה על איכות חייו ועל הדימוי העצמי שלו. עבורו, כל רגע נוסף של חיים בצל הצלקת, הוא עוד התמודדות עם סבל פיזי ונפשי.

בשנת 1999 פורסם המחקר הראשון שעסק בקורלציה שבין טיפול מוקדם בלייזר לבין מניעת הצטלקות. המחקר העלה גישה חדשנית, לפיה אין לחכות להבשלת הצלקת קודם לטיפול בה, ולמעשה, שינה את פני הטיפול בצלקות, מגישה פסיבית לגישה אקטיבית. מחקרים רבים שנערכו מאז אותו מחקר ראשוני אישררו את התצפית הראשונית: מסתבר כי לטיפול מניעתי פעיל בצלקת "חדשה" יש סיכוי הרבה יותר טוב להוביל לתוצאה קוסמטית מיטבית, בהשוואה לטיפול בצלקת ישנה.

לאור כל האמור לעיל, מקובל היום להתחיל בהתערבות מוקדמת, כבר ממועד הסרת התפרים ועד כארבעה שבועות מעת הניתוח או הפציעה, כדי להוביל לתוצאה האסתטית המיטבית. הטיפול המוקדם, מאפשר לשנות את תהליך הריפוי של העור הפגוע, להוביל לריפוי ללא הצטלקות, ולמנוע מהחולים סבל רב. מילת המפתח בטיפול המניעתי בצלקות היא 'התאמה'. חשוב לנו להתאים לכל מטופל ולכל צלקת את הטיפול המיטבי עבורו, שיורכב משילוב ספציפי של מגוון טיפולי לייזר וטיפולים נוספים ויוביל לטשטוש מרקם הצלקת ולשיפור בריאותו ואיכות חייו של המטופל.

צפו בסרטון על טיפול בצלקות:

*****

במרכז המשולב לאסתטיקה במרכז הרפואי תל אביב, עוסקים בטיפול בצלקות, הן בהיבט הקליני והן במחקר. המרכז מתמחה בטיפול בצלקות אקנה, צלקות מכוויות, צלקות היפרטרופיות לאחר טראומה או ניתוח, קלואידים וסימני מתיחה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה