מהאבו עגילה ועד למברשת החשמלית

גלגלנו, גיהצנו, תלתלנו והחלקנו. מה השתנה מאז ימי האבו עגילה והרולים ועד לימינו, כמה זמן חסכנו בממוצע ומה הרווחנו מכל העניין?

13/04/2016
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

מאז ומתמיד נשים הקדישו תשומת לב רבה לשיער שלהן. סרטי הקולנוע הישנים וסדרות הטלוויזיה הוותיקות תמיד הראו את גיבורות המסך הגדול והקטן כשהן עוברות מסעות מפרכים על מנת להתקין תסרוקת זו או אחרת.

ימי הרולים (צילום: שארטאסטוק)

מי שנולדה בשנות השבעים העליזות יכולה לעלעל באלבומי התמונות ולראות איך השיער של אמא וסבתא עבר תהפוכות עם השנים, והן השקיעו זמן רב ומאמצים כבירים בכדי לקבל מראות שונים, שלא לדבר על נזקים אדירים לשיער. התקדמנו לא מעט לאורך השנים, החל מהתקופות שבהן היית צריכה לשבת שעתיים במספרה תחת מכונת ייבוש ענקית, ועד ליום שבו בהינף מברשת את יכולה לצאת מהבית עם שיער חלק ומסודר.

אז מה השתנה לאורך דפי ההסטוריה? קבלו את המצעד – מאז ועד היום.

שנות ה-50 – ימי הזוהר של הרולים

שנות ה-50 העליזות היו ימי הזוהר של כוכבות כמו מרילין מונרו ונשים כמו ג'קלין קנדי שהתסרוקות שלהן היו מלאות נפח. שנים אלה נחשבות לתור הזהב של ה"אבו-עגילה": כשהשיער רטוב מלפפים קווצות שיער על רולים בגדלים שונים וכך משאירים למשך שעות רבות ובדרך כלל פשוט הולכים לישון ככה לילה שלם. בבוקר, כשהשיער כבר יבש, משחררים את השיער מהרולים, ומפזרים את השיער. התוצאה הסופית היא גלים-גלים של שיער מסולסל ובנפח רב.

יתרון: לקום בבוקר כמו בסרטים.

חסרון: לגבי המראה אפשר להתווכח, לגבי העמידות של התסרוקת קצת פחות.

ימי הרולים (צילום: שארטאסטוק)

שנות ה-60: מגהצים את השיער

זה אולי נשמע הזוי אבל זו לא אגדה: בשנות השישים, טרם עידן הפן והמחליקים הקרמיים המשוכללים של ימינו, נשים שחשקו בשיער החלק, שיא האופנה באותם ימים – כרכו את שערן בבד ואת הבד גיהצו במגהץ אדים. התוצאה שהתקבלה הייתה שיער ישר למשעי. ואולם, הנזקים לשיער היו רבים, כשבראשם שיער שרוף, על כל המשתמע מכך.

יתרון: סיפור משעשע לנכדים.

חסרון: במקרה הטוב: שיער שרוף. במקרה הרע: הרבה יותר משיער שרוף. בכל מקרה, המוטיב כאן הוא שרוף.

שנות ה-70: ימי הפרמננט

בעוד הפופולאריות של אריתה פרנקלין עלתה גם תסרוקת האפרו המוגזמת שלה הפכה ללהיט ונשים החלו להתעניין בתלתלים. כך פרץ לחיינו הפרמננט – שיטת סלסול תמידית שאפשרה, באמצעות חומרים כימיים שונים, ליצור תלתלים בגדלים שונים וכך ליצור מראה שיער מלא ועשיר. עם השנים השתכללה השיטה ונשים השתמשו בפרמננט גם בכדי להפוך שיער חלק לשיער גלי. תהליך הסלסול כלל את גלגול השיער על מקלות מיוחדים וטבילת השיער בחומרים כימיים שונים. זה לא רק נשמע רע, זה באמת היה רע: מדובר בשיטה אגרסיבית שמזיקה מאוד לשיער (מעבר לכך שהיא דורשת השקעה של כמה שעות טובות), אבל המכורות לתלתלים לא מוותרות עליה עד היום.

יתרון: רק אם את אוהבת תלתלים.

חסרון: השיער שלך כנראה אוהב את זה קצת פחות. חומרים כימיים זה לא כיף, ומה עם כל השעות האבודות?

פרמננט. גם אנחנו הופתענו (צילום: שארטאסטוק)

שנות ה-80: ברוך הבא, פן

מייבש השיער הומצא כבר בשנת 1890 (!) בתור מכונת ייבוש שהאישה ישבה מתחתיה עד ששערה יבש לחלוטין. בשנות ה-20 של המאה הקודמת הומצא מייבש השיער הביתי, ראשית במטרה לייבש שיער רטוב במהירות ולאחר מכן למטרת יצירת תסרוקות, הן תסרוקות חלקות והן תסרוקות מבוססות שיער גלי. מכשיר הפן עצמו עבר תהפוכות רבות, בעיקר מבחינת החומרים מהם הוא מורכב: גוף החימום בעבר היה עשוי מחומרים זולים כמו ניקל וכרום שגרמו להתחשמלויות, בעיקר כאשר המכשיר נרטב. הקדמה והטכנולוגיה הביאו לכך שבעשורים האחרונים גופי החימום של מייבשי השיער הם קרמיים וכך הם בטוחים יותר וגם גורמים פחות נזק לשיער.

יש לציין שמכשירי הפן השתכללו עם השנים והם כוללים גם ראשים להחלפה – ובעיקר אחד להחלקה של השיער והשני – הדיפיוזר שיוצר תלתלים בשיער.

יתרון: מולטיטאסקינג במכשיר אחד – גם מייבש, גם עושה תסרוקות. ממש חומר לחתונה.

חסרון: השעות הארוכות מול המראה לא יחזירו את עצמן. וזה בהנחה שלא התחשמלת לפני כן.

שנות ה-2000: מחליקים אותה

כבר בשנת 1900 היו ניסיונות להמציא מחליק שיער, באמצעות גרסאות שונות של שני מלקחיים מחוממים. שיטת גיהוץ השיער הפרימיטיבית הייתה ההשראה ליצירת המחליקים אבל רק לקראת שנות ה-2000 הצליחו החברות המסחריות לייצר גרסאות ראויות של המכשיר. מחליק השיער עובד בשיטה שבה מכניסים קווצות שיער בין שני משטחים ובאמצעות חום גבוה (עד 230 מעלות) השיער מתיישר והופך לחלק למשעי. מחליקי השיער מגיעים כיום באינספור גרסאות מתקדמות ונשים רבות מעדיפות אותם על פני מכשיר הפן, פשוט מפני שקל ונוח יותר לתפעל אותם.

יתרון: מתחיל לגלות סימנים של יעילות.

חסרון: עדיין קשה לתפעול ולוקח זמן רב, בעיקר באזורים ללא שדה ראיה וגישה נוחה, וכן פוגם בשיער ובמראה הבריא.

שנת 2016 – מברשת החלקת שיער חשמלית

לא ברור איך לא חשבו על זה קודם: מה יותר אינטואיטיבי מלהסתרק? אז נכון, זה התחיל כפלטת עץ עם ברזלים מחוממים אבל מהר מאד התפתח למברשת קרמית, שכיום נחשבת לפתרון היעיל ביותר בקטגוריה. כל כך יעיל, שמכל עבר צצים חיקויים זולים, שמותירים אחריהם קילומטרים רבים של שיער חרוך. 5-10 דקות של סירוק פשוט, שלא דורש ריכוז או מאמץ מיוחד ומתאים גם למאותגרות הקואורדינציה שבנינו.

 10 דקות של הברשה וגם הרוח לא תעמוד בפניך (צילום: שארטאסטוק)

יתרון: יעיל, מהיר, בטוח ושקט.

חסרון: איכות עולה כסף.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה