מדוע נשים סובלות ממיגרנה?

כמיליון ישראלים סובלים ממיגרנה. נשים סובלות מהתופעה פי 3 מגברים. הנוירולוג ד"ר דניאל עובד מסביר למה זה קורה ומציע מגוון פתרונות אפקטיביים לבעיה. שווה לנסות

14/11/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» רק כ-50% מהסובלים ממיגרנה מאובחנים נכון

את סובלת מכאבי ראש הולמים, לרוב במחצית ראש, אור ורעש בלתי נסבלים, לעיתים גם בחילות והקאות. הכאב הוא בעוצמה קשה, לרוב בלתי נסבל ומשבית אותך מכל פעילות.

ייתכן שהקדימו את כאבי הראש הבזקים בשדה הראייה, או נקודות שחורות (אאורה). ובכן, קרוב לוודאי שאת סובלת ממיגרנה. מבחינתך זה סוף העולם, ואף אחד לא יכול להבין את מה שאת עוברת. אולי זה ינחם אותך, שאת לא לבד, כמיליון ישראלים סובלים ממיגרנה.

למרבה הצער אין מרפא למיגרנה, אבל ישנן תרופות שיכולות להקל באופן משמעותי על תדירות ועוצמת הכאבים. הצעד הראשון הוא להיות מאובחנת נכון. תתפלאי אולי לשמוע שזה לא מובן מאליו.

רק כ-50% מהסובלים ממיגרנה מאובחנים נכון ואף פחות מקבלים טיפול נכון למיגרנה.

בנים סובלים ממיגרנה יותר מבנות לפני גיל ההתבגרות, אבל מגיל 11 ואילך שכיחות המיגרנה אצל הבנות מתחילה לעלות עד לשכיחות של גבוהה עד פי 3 לעומת גברים אחרי גיל 18.

למה נשים סובלות יותר?

למה נשים סובלות יותר? הורמוני המין לא יכולים להסביר לגמרי את ההבדלים בין המינים, אבל ישנן יותר ויותר עדויות הקושרות בין מיגרנה ובין שינויים ברמות ההורמון אסטרוגן, או ליתר דיוק, לנסיגתו בדם.

חשוב לומר שהשינויים ברמות ההורמון בנשים הסובלות ממיגרנה במהלך המחזור החודשי הם נורמאליים לחלוטין, הבעיה היא ככל הנראה בתגובת מערכת העצבים המרכזית לשינויים אלה.

נשים בדרך כלל חוות התקף ראשון בגיל הבגרות, לרוב עם הופעת הווסת הראשונה. השכיחות הגבוהה ביותר של מיגרנה בנשים היא סביב גיל ה-40, ולמרבה המזל השכיחות הולכת ופוחתת באופן משמעותי לאחר גיל הבלות.

למרות שכאבי הראש שכיחים בזמן מחזור, לא תמיד מדובר בכאבי ראש מיגרנוטיים. התקף מיגרנה של מחזור מופיע לרוב יומיים לפני הופעת המחזור ובמהלך 3 הימים הראשונים של הוסת. לרוב הנשים יופיעו התקפים גם בימים אחרים של החודש, ורק עשרה אחוזים יסבלו ממיגרנה רק בתקופת המחזור.

האם גלולות למניעת הריון יכולות לעזור? נשים הנוטלות גלולות יופתעו אולי לשמוע שהגלולות יכולות להוות טריגר להתקף ואף להחמיר את תדירות ועוצמת כאבי הראש, אולם בחלק קטן מהנשים עשויה להיות הטבה.

האם יש סיכון בנטילת גלולות בנשים הסובלות ממיגרנה? ובכן, התשובה היא לא פשוטה. לאחרונה הוכח שהסיכון לאירוע מוחי בנשים הסובלות ממיגרנה עם אאורה עולה באופן משמעותי אם הן נוטלות גלולות למניעת הריון ו/או מעשנות.

הדבר במיוחד נכון כשמדובר בגלולות המכילות מינון גבוה של אסטרוגן.  לכן יש להמליץ לנשים הסובלות מיגרנה עם אאורה להימנע מעישון, ולהעדיף להשתמש בגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד.

מעל ארבעה התקפים בחודש?

מה לגבי מיגרנה בהריון ובלידה? ובכן, ל-50-90% מהנשים תהיה הקלה משמעותית, במיוחד בטרימסטר השני והשלישי. שיפור זה קשור ככל הנראה לרמות אסטרוגן גבוהות וקבועות במהלך ההיריון. האתגר העיקרי בנשים הרות עם מיגרנה הוא הטיפול, משום שחלק גדול מהתרופות אסורות לשימוש בהריון.

לאחר הלידה לעיתים חלה החמרה של התקפי המיגרנה, בייחוד בחודש הראשון, וגם אז הטיפול הוא בעייתי, כי רוב התרופות חודרות לחלב האם.

לגבי אופציות הטיפול במיגרנה, נהוג להתחיל בתרופות משככות כאבים ונוגדות דלקת, כמו אופטלגין, אדביל, נורופן וכו'.

אם אין הטבה, רצוי להוסיף תרופות ספציפיות למיגרנה  מקב' הטריפטנים: כגון רילרט, ריזלט, זומיג, אימיטרקס.

אם מס' ההתקפים עולה על 4 בחודש, רצוי להתחיל בטיפול מניעה יומיומי, על ידי תרופות מקבוצות החוסמי ביתא, תרופות אנטי כפיוניות, תרופות נוגדות דיכאון, ואחרות. לאחרונה הצטברו עבודות המוכיחות את יעילות צריכת ויטמין 2B ומגנזיום במניעה של מיגרנה.

ומה לגבי בוטוקס? לאחרונה בוטוקס עלה לכותרות בשל יעילותו המוכחת בטיפול במיגרנה כרונית עם מס' התקפים העולה על 15 ימים בחודש. יעילות הטיפול היא כ-50%, יש צורך בהזרקות חוזרות אחת למס' חודשים, והטיפול מאוד יקר ואינו כלול בסל התרופות להתוויה זו.

ומילה לסיום לגבי הטיפול בדיקור הסיני -  יעילות הטיפול הוכחה באופן מובהק בשתי סקירות רחבות היקף שפורסמו לאחרונה- הטיפול בדיקור סיני היה אפקטיבי יותר מטיפול תרופתי במניעת תדירות ההתקפים. שווה לנסות.

>> ד"ר דניאל עובד, מומחה בנוירולוגיה, מנהל מרפאת כאבי ראש וכאב כרוני, מוסמך בדיקור רפואי לכאבי ראש, מרכז מומחים, בי"ח לניאדו. מנהל פורום כאבי ראש ומיגרנה בפורטל הבריאות אינפומד

צילום: thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה