מגיעה לי מתנה לחג?

האם תלושים לפסח או בונוס במשכורת הם פרי טוב לבו של המעסיק, או חובה כלפי העובד? עו"ד דריה כנף עם כל התשובות

03/04/2012
דריה כנף, עו"ד www.dariacanaff.com קבלו עדכונים מדריה
  • RSS
» מה זה, איפה התלושים? (צילום: Thinkstock)

בחג פסח האחרון, וגם זה שלפניו, דנה קיבלה מהבוס שלה 700 ₪ בתלושי קנייה. השנה קיבלה רק בקבוק יין עם שקית אגוזים, ודנה תוהה: האם לבוס שלה מותר כך לשנות ממנהגו? שונא מתנות יחיה, זה נכון, אבל בכל זאת: דנה בנתה על ה- 700 ₪ הללו! על מנת להבין מה דנה יכולה לעשות, אם בכלל, יש לבדוק את המעמד החוקי של המתנה לחג:

  1. יכול להיות שהמתנה לחג הינה התחייבות של המעסיק כלפי דנה, ולכן היא תוכל לדרוש אותה: למשל אם בהסכם העבודה האישי של דנה קיימת התחייבות לתת מתנה כזו וכזו בפסח. כך גם אם דנה עובדת בענף במשק שבו חל הסכם קיבוצי, או צו הרחבה, הקובע כי תוענק לעובדים בענף זה מתנה בחג (למשל, ענף הבנייה) – הוראה זו נחשבת לחובת המעסיק.
  2. במקרים אחרים אין הסכם בכתב, אך יכול להיות שבחברה שדנה עובדת בה הענקת תלושי קנייה בפסח הפכה ל"נוהג" משפטי שהשתרש. ייתכן ונוהג זה, ככל שהוא היה קבוע ושהעובדים הסתמכו עליו ברבות השנים, הפך למעין הסכם שבעל פה בין המעסיק לעובדיו, ובעקבות כך - לחלק מתנאי העבודה של דנה, שהיא זכאית לדרוש אותם. כמובן שבמקרה זה ובשל עמימות הנוהג, יש לבחון את נסיבות המקרה לעומקן, כדי להכריע.
  3. וכמובן שקיימת האופציה השלישית, השכיחה יותר, בה מוענקת המתנה לעובד לפי שיקול דעתו ורצונו החופשי של המעסיק בלבד. במקרה זה אין כל חובה הסכמית או אחרת לתת לעובד מתנה, ולא יהיה ניתן לכפות על המעסיק לתת לדנה תלושים, במקום יין, אם כך מתחשק לו השנה.

.הדין עצמו, אם כן, אינו מחייב את המעסיק לתת מתנה לחג לעובדיו, ואם דנה לא מוצאת את עצמה באחד משני התרחישים הראשונים שתוארו לעיל – היא רק יכולה לקוות שהמתנה עוד תגיע, ושהיין היה רק "סיפתח".

פגיעה בתנאים?

ואולם, למרות שלא מדובר בחובה חוקית, דנה חשה פגועה. היא בנתה על ה- 700 ₪ הללו כשהזמינה צימר לה ולבעלה, כמו בכל שנה...! האם דנה יכולה לטעון כנגד מעסיקה שהשינוי במתנה, היווה הרעת תנאים מבחינתה?

בעניין זה יש להבין כי הדבר תלוי בנסיבות:

אם למשל, כל העובדים האחרים מלבדה קיבלו תלושי קנייה כרגיל, ואילו רק דנה קיבלה יין ואגוזים – תוכל דנה לנסות ולטעון שהיא הסתמכה על המתנה, שתנאי עבודתה הורעו, ושהיא הופלתה לרעה. כמובן בכדי לקבוע אם אכן טענותיה אלו יתקבלו, יש צורך תמיד לבדוק את ערכה של המתנה, את סיבת הפסקתה, ואת נסיבות המקרה המלאות. גם לא בטוח כלל שלדנה כדאי להגיע עם מעסיקה לעימות בנושא, והדבר תלוי בגורמים נוספים ואישיים.

אם דנה בכל זאת תחליט לפעול בנושא, אולי יעניין אותה להכיר מקרה אחר שכבר נדון, ובו עובדת הודיעה למעסיקה על הריונה טרם החג. המעסיק המרוגז החליט, כתגובה, למנוע ממנה את השי המסורתי לחג, ובדיון בתביעתה של העובדת נקבע כי: "הענקת שי לחג ליתר עובדי החברה... מלבד התובעת...ודאי תרמו ליצירת אוירה עכורה המכוונת כלפי התובעת והמפלה אותה לרעה במקום העבודה".

במקרים נוספים ניתן לטעון כנגד המעסיק, כך למשל אם יתברר לדנה שהשנה רק הגברים במשרד קיבלו תלושי קנייה, בשעה שהיא וחברותיה קיבלו יין כאמור. במקרה זה ניתן לטעון לקיומה של אפלייה אסורה בין עובדים על רקע מגדרי. לעומת זאת מעסיק אחר, שמחליט באופן גורף לתת שי רק לעובדים העובדים במשרד מעל שנה, אינו מבצע אפליה אסורה כמובן.

שי אחרי פיטורים

עובדים שפוטרו לאחרונה חוששים לגורל השי שלהם, במיוחד אם יש לו משמעות כספית מכובדת. בעניין זה יש לבדוק אם יחסי העבודה מתקיימים כסדרם בחג:

אם למשל העובד פוטר לפני שבועיים, והוא עדיין נמצא במסגרת "תקופת ההודעה המוקדמת", אזי במקרה בו השי מוענק כאמור מכח הסכם או נוהג, המעסיק אמור להעניק גם לו את השי המקובל (אלא אם כן היו נסיבות פיטורים חריגות בסיום ההעסקה). ואולם, אם מועד סיום יחסי עובד מעביד חל לפני מועד החלוקה, אזי אין הכרח להעניק לו את השי, והכל תלוי ברצון העובד ובמערכת היחסים האישית.

חופשת לידה

ומה לגבי מקרה בו יצאת לחופשת לידה, ואת מעוניינת לקבל את תלושי הקנייה כמו בכל שנה? במקרה זה יש לבדוק מה הנוהג הקיים אצלכם: האם לעובדות אחרות שיצאו לחופשת לידה כן העניקו שי לחג? אם כן, הרי זהו "נוהג" משפטי כאמור, ויש לקיימו גם לגביך.

כמובן שאם את חתומה על הסכם עבודה אישי, או שחל עליך כאמור הסכם קיבוצי / צו הרחבה ובו קיימת הוראה ספציפית לגיב שי בחופשת לידה, הוראה זו מחייבת את המעסיק.

ובכל מקרה – שיהיה חג שמח !!

.

>> עו"ד דריה כנף מתמחה בדיני עבודה וחוזים. יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה